Evden Çalışırken Üretkenliğinizi Arttıracak Tavsiyeler

COVID-19 ile birlikte pek çok iş yeri ve kurum evden çalışma sistemine geçti. İş güvenliği ve sağlığının sağlanması için pek çok kurum çalışma şartlarını düzenledi. Güncel çalışma şartlarıyla ilgili bilgi almak için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın belirlediği şart ve ilkelere göz atabilirsiniz.

Evden çalışma sistemine geçilmesi de pek çok çalışanın evde yeterince işine odaklanamamasına yol açtı. Eğer siz de aynı problemden şikâyetçiyseniz, evden çalışırken üretkenliğinizi arttıracak öneriler paylaşacağız.

Ayrı Bir Çalışma Alanı Oluşturun

İlk olarak çalışma alanınızı ele alalım. Eğer çalışma alanınızı rahat bir çalışma ortamı haline getiremezseniz bu durumda çalışmanıza konsantre olamayabilirsiniz. Evinizde ayrı bir çalışma alanı oluşturmanız, çalıştığınız zaman ve çalışmadığınız zaman arasında bir ayrım yapmanızı sağlar.

Çalışma alanı oluştururken ayırabileceğiniz ayrı bir odanız varsa çok şanslınız! Bu odayı çalışma ortamı haline getirmeniz oldukça kolaydır. Sadece bu ortamda çalışmanız, iş-ev ortamı arasında bir denge yaratmanızı sağlayacaktır. Ancak eğer işiniz için ayırabileceğiniz ayrı bir oda yoksa evinizde bir köşeyi çalışma ortamı haline getirebilirsiniz. Mesela salonunuzda, balkonunuzda ya da ortak kullanım alanınızda bir çalışma alanı oluşturabilirsiniz. Eğer bir masanız ya da sabit bir şekilde masa koyabileceğiniz bir alan yoksa bu durumda portatif masalar alabilirsiniz. Ayakları katlanabilir masalar, kendinize kısa süreli bir çalışma alanı yaratmak için idealdir.

Bitkilerle Ortamı Zenginleştirin

Çalışma ortamınızı güzelleştirmenin en hızlı ve kolay yolu bitki kullanmanız olacaktır. Exeter Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalar, çalışırken çevrenizde biraz yeşillik ve bitki olması sizi daha mutlu ve motive edecektir. Yine, hava temizleyen paşa kılıcı, yelken çiçeği, pothos, kasımpatı, eğreltiotu ve kauçuk gibi bitkiler ortamızın havasının temizlenmesini ve ferah olmasını sağlayacaktır.

CV’nizi Geliştirin

COVID-19 nedeniyle pek çok kişi evden çalışma dönemini hayallerindeki işe ulaşmak için bir araç olarak görmektedir. Evden çalışma süreciyle birlikte pek çok iş pozisyonu açılmaktadır. Özellikle kariyer değişimi yapmak isteyen kişiler için evden çalışma ortamı yeni kariyere adapte olabilmelerini sağlayacaktır. Bu süreçte kendinize yeni bir CV hazırlamanız, potansiyel iş seçeneklerine kendinizi açmanızı sağlayacaktır. Kaliteli, özgün ve ilgi çekici bir CV hazırlamak istiyorsanız şu siteye göz atabilirsiniz. Birbirinden farklı CV şablonları arasından sizi en iyi şekilde yansıtan, rakiplerinizi gölgede bırakacak bir CV’ye kolayca ulaşabilirsiniz.

Sabah Rutini Oluşturun

İşe giderken son dakika kapıdan alelacele çıkan insanlardan mısınız? İster ofise gidiyor olun ister sabah evinizden çalışıyor olun kendinize bir rutin oluşturmanızı öneririz. Sabah kalkmanız ile işe oturmanız arasında geçen birkaç saat, yapmanız gereken görevlere zihinsel olarak hazırlanmanıza fırsat sağlar. Bu zamanı duş almak, kahvaltı yapmak ve rahatlamak için kullanabilirsiniz. Yine işe başlamadan önce egzersiz yapmanız da üzerinizdeki zihinsel yükü azaltacaktır. Birkaç saat olmasa da işe oturuncaya kadar kendinize 30 dakika – 1 saat ayırmanız işinizi daha üretken bir şekilde yapmanızı sağlayacaktır.

Kişisel Sınırlar Belirleyin

Yalnız yaşıyorsanız çalışırken birinin sizi rahatsız etme ihtimali oldukça düşüktür. Özellikle ailesiyle yaşayan çalışanlar gün içerisinde dikkat dağıtıcı pek çok olayla karşı karşıya kalabilirler. Ancak yalnız yaşasanız bile gelecek bir telefon ya da mesaj iş verimliliğinizi ciddi anlamda düşürebilir. Bu nedenle çalışırken kişisel sınırlar belirlemenizi öneririz.

Çalışırken rahatsız edilmeyeceğiniz, sessiz ve sakin bir ortam yaratmalısınız. Ailenizle yaşıyorsanız, çalışacağınız saatlerde müsait olmayacağınızı söyleyin. Bu saatlerde telefonunuzu sessize alın ve uzak bir köşeye koyun. Böylelikle arkadaşlarınızdan gelebilecek dikkat dağıtıcı aramalardan kaçınırsınız.

Düzenli Aralıklarla Mola Verin

Ofiste çalışırken çalıştığınız zamanın %100’ünü çalışmaya harcamazsınız. Bu nedenle evde çalışırken de sürenizi iyi planlamanız ve düzenli aralıklarla mola vermeniz gerekecektir. Nasıl iş yerinde öğle yemeği molası veriyorsanız, ofis arkadaşlarınızla sohbet ediyorsanız evde çalışırken vereceğiniz küçük molalar sizi daha dinç tutacaktır. İş toplantıları ve çalışmalar arasında 10 dakikalık bir kahve molası vermeniz zihninizi tazelemek için size harika bir fırsat verecektir. Molalarınızda bilgisayarınızdan uzak durmanızı öneririz. Bu öneri küçük basit bir değişiklik gibi görünse de iş hayatınızla molanız arasında bir mesafe koymanız üretkenliğinizi ciddi anlamda arttırır.

Görevlerinizi ve Aktivitelerinizi Listeleyin

Evden çalışırken en zor olan şeylerden birisi ev görevleriniz ile iş görevlerinizin çakışmasıdır. Bu nedenle görevlerinizi listeleyerek zamanlamanızı öneririz. Örneğin, evinizi toplamak ve temizlemek, yemek yapmak gibi görevlerinizi önceden planlarsanız çalışırken dikkatiniz bölünmez. Özellikle zamanlayıcı açarak görevlerinizi yapmanız, ev aktivitelerine dalıp zaman kavramını yitirmenizin önüne geçecektir.

Yemeklerinizi ve Alışverişinizi Planlayın

Yemek ve alışveriş bir günde en çok zaman harcadığınız aktiviteler olabilir. Bu aktivitelerin gününüzü kaplamaması için yemek ve alışveriş planınızı yapmanızı öneririz. Eğer evde yemek yapmayacaksanız da sağlıklı ve sindirimi çok zor olmayan restoranları tercih edebilirsiniz.

Dengeli Yaşayın

İşe konsantre olurken hayatınızı ıskalamayın! Evden çalışırken iş temposuna dalıp iş yükünüzün artmasına yol açabilirsiniz. Bu durumun önüne geçmek için dengeli yaşamaya çalışın. Çalışma saatlerinizin dışında mümkünse işle alakalı bir şeyle uğraşmayın. Aynı şekilde çalışırken de işle alakasız sosyal medya platformlarında vakit geçirmeyin. Olabildiğince dengeli yaşamaya özen gösterin!

 

One Comment

  1. Avatar of link kısaltma link kısaltma dedi ki:

    güzel makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir