Google Play İçerik Filtrelemesi Yapmak

Google Play bildiğiniz gibi ücretli ve ücretsiz uygulamaları Android kullanıcılarına sunmakta. Ücretli uygulamaları almak için kredi kartı tanımlamanız gerekiyor. Daha sonra hiç uğraşmadan kredi kartı bilgilerinizi tekrar tekrar girmeden hemen satın alma işlemini yapabiliyorsunuz. İşte sorun da burada. Eğer evinizde bir ufaklık varsa bu durum sorun olabiliyor. Çocuk bilmeden uygulama satın alabilir ve kredi kartınıza istemediğiniz ücretler yansıyabilir. Bunu engellemek için içerik filtrelemesinden faydalanacağız. Peki, bunu nasıl aktif edeceğiz?

İçerik filtrelemesini aktif etmek için;

  • Google Play’e giriyoruz. Orada sol menüden ayarlar butonunu bulup tıklıyoruz.ayarlar
  • Ayarlar kısmında ebeveyn denetimleri yer alıyor. Ebeveyn denetimlerine tıklıyoruz.ebeveyn
  • Karşımıza içerik pini oluştur kısmı gelecek. Burada pin yazıp tamam diyoruz.pin
  • Şimdi de karşınıza gelen ekranda derece seçmeniz gerekiyor. Karşımıza  PEGI 3, PEGI 7, PEGI 12, PEGI 16 ve PEGI 18 seçenekleri gelecek. Bu seçeneklerin her birinin farklı farklı özellikleri var. Bu özellikler şunlar oluyor.pegi

PEGI 3: Yayınlanan içeriklerin tüm yaş grupları için uygun olduğunu belirtiyor. Argo, korku, cinsellik gibi içerikler kesinlikle bu kategoride yer almıyor.

PEGI 7: PEGI 3 ile benzerlik gösteriyor ancak korku ögesi bu kategoride kabul edilmektedir.

PEGI 12: Bu kategoriye dahil edilen uygulama ve oyunlarda fantezi karakterler, argo kelimeler ve cinsel içerik daha belirgindir.

PEGI 16: İçerikler daha belirgin bir şekilde görülüyor ve cinsellik, argo, küfür, tütün ve uyuşturucuya özendirme gibi içerikler bir seviye daha fazladır.

PEGI 18: Tamamen yetişkinlere yönelik içerikler yer almaktadır. Bu kategoriye dahil olan uygulama ve oyunlarda cinsellik, argo, küfür, korku gibi içerikler bulunduğundan çocuklar için sakıncalı görülüyor.

  • Yukarıdaki pegi seçeneklerine göre derecelendirme seçimini yapıyorsunuz.

Derecelendirmenizi yaptıktan sonra Google Play’i kapatabilirsiniz. Artık uygulama indireceğiniz zaman karşınıza filtrelenmiş olarak içerik çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir