Boru Çapları ve DN ölçülerinin Dış ve İç Çap Karşılıkları

Kendimde makine mühendisi olduğum için ve bu aralar ihtiyacım olduğu için boru çapları hakkında bir paylaşım yapmak istedim. Ara sıra böyle bilgiler de paylaşacağım ki hem kendim için hem de düzgün bir kaynak olması için paylaşımları mühendislik kategorisi altında paylaşacağım.

Standartlarda belirtilen bu ölçüler diş nedeniyle çok az farklı gelebilir.

Boru Çaplarının Ölçü Tablosu Kullanımı

Bu yazımda çelik borularda boru çaplarının “DN” ölçülerinin gaz diş yani Rp dişlerde inç karşılığını ve bu diş ölçülerinin borunun dış çapında ve iç çapındaki ölçülerinin mm karşılığını paylaşacağım. Öncelikle bilmeyenler olabilir. Burada 1/2″ vs. normal inç değil Rp inç oluyor. Yani normalde  1inç 25.4mm karşılık gelirken, Rp inçlere aynı değer karşılık olmuyor.  Rp ölçüler piyada 1 parmak, yarım parmak , 3 çeyrek parmak olarak söylediğimiz ölçüyle aynı ölçüler oluyor.

Bu boru çaplarının ölçüleri ne zaman işe yarar derseniz de özellikle katı model programlarını kullananlar (solid works, catia, solid edge vs.) ile autocad benzeri 2D program kullananlar mm üzerinden çizimlerini yapabilirler. Ayrıca ölçü almak isterseniz de elinizde boru çapları için güzel bir kaynak olacaktır.

Eğer ki boru çapları ölçülerinde yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız veya aradığınız boru çapı ölçüsü yoksa yorum kısmından iletişime geçebilirsiniz. Buraya o ölçülerde eklenir. Umarım işinizi görür.

Eğer boru çap ölçüleri dışında PC ihtiyacınız varsa bu yazıyı da okuyunuz: Uzaktan Eğitim ve EBA için Laptop Önerisi: En Ucuzdan 6000 TL’ye Kadar

boru çapları
DN inç Tablosu – Boru inç tablosu – DN boru ölçüleri – Boru çapları tablosu – DN ölçüleri

Siyah Boru Çapları Tablosu / Siyah Boru Nedir ?

Siyah boru, galvaniz kaplı olmayan normal borunun kendi renginde olan borulara siyah boru denir. Bunlara diş açılarak kullanılır. Bu borular yukarıdaki tablo geçerlidir.

Plastik Boru Çapları Tablosu /Plastik Boru Nedir ?

Plastik boru olarak bahsedilen borular 2 tür olabilir. Birisi normal su taşıma amaçlı 100’lük boru vs. diye bahsedilen, çatı oluk suları gibi yerlerde kullanılan borudur. Diğeride az sonra altta bahsedeceğim PPRC borudur.

PPRC Boru Çapları Tablosuz / PPRC Boru Nedir ?

PPRC boru diye bahsedilen aslında doğalgaz borusudur. Isıtılarak ek yapılan bu borular plastik boru, pprc boru olarak anılır. PPRC borunun DN karşılıkları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Boru Çapları ve DN ölçülerinin Dış ve İç Çap Karşılıkları
Demir Boru çapları TABLOSU

DN 15 Kaç İnç ?

1/2″ inç ölçüsüne denk gelmektedir.

DN 20 Kaç İnç ?

3/4″ inç ölçüsüne denk gelmektedir.

DN 25 Kaç İnç ?

1″ inç ölçüsüne denk gelmektedir.

DN 32 Kaç İnç ?

1 1/4″ inç ölçüsüne denk gelmektedir.

DN 40 Kaç İnç ?

1 1/2″ inç ölçüsüne denk gelmektedir.

DN 50 Kaç İnç ?

2″ inç ölçüsüne denk gelmektedir.

DN 65 Kaç İnç ?

2 1/2″ inç ölçüsüne denk gelmektedir.

DN 80 Kaç İnç ?

3″ inç ölçüsüne denk gelmektedir.

DN 100 Kaç İnç ?

4″ inç ölçüsüne denk gelmektedir.

DN 125 Kaç İnç ?

5″ inç ölçüsüne denk gelmektedir.

DN 150 Kaç İnç ?

6″ inç ölçüsüne denk gelmektedir.

DN 200 Kaç İnç ?

8″ inç ölçüsüne denk gelmektedir.

DN 300 Kaç İnç ?

12″ inç ölçüsüne denk gelmektedir.

DN 400 Kaç İnç ?

16″ inç ölçüsüne denk gelmektedir.

DN 450 Kaç İnç ?

18″ inç ölçüsüne denk gelmektedir.

Eğer dn boru standartları, parmak boru çapları, standart boru çapları hakkında sorularınız olursa lütfen aşağıdaki yorum formundan bana sorabilirsiniz.

52 Comments

 1. mert avatarı mert dedi ki:

  Hocam merhaba, 11/4 çıkışa sahip pompa ve hidraforu p100 40×2.4mm ile birbirine bağlıyorum. Buradan yumuşatma sistemine 1″ ve haricen bahçe sulamasına hat alacağım. Depo içinde(ışık, güneş, yosun) pe boru önerilmiyor. Haliyle pprc boru ile sıva üstü döşeme yapacağım.

  Pompa debisi 5.4m3/s
  yumuşatma 5m3/s

  40×2.4mm pe borudan 40×6.7 pp ye geçiş yapınca 35.2 olan iç çap 26.6 ya düşmekte. Sonrasında yumuşatma için 32×5.4(21.2mm) hat alıp tekrar PE32x2mm(28mm) boruya çıkıyorum ve hat 2 eve gidiyor.

  Benim merak ettiğim böyle bir uygulamada debi sorunu yaşar mıyım? PP boruyu bir boy büyük kullan diyebilirsin ancak 1″ girişi olan yumuşatma sisteminden 40mm Pp boru geçirdiğim de 40×1″ iç dişli bulunmuyor 40×11/4 kullanıp sarı redüksiyon ile 11/4″x1″ düşürmem gerek. Oysa 32×3/4 yada 32×1/2 iç dişliler mevcut ancak 40×1″ iç dişli yok. Hem sarf malzeme artıyor hem işçilik. İç çaplara takılmadan dış çapa göre uygulamaya devam mi edeyim?

  1. Ahmet Orhan avatarı Ahmet Orhan dedi ki:

   Mert Bey öncelikle konu hakkında detaylı bilgiyi tesisatçı birine sormanız da fayda var çünkü oradaki ürünler ile alakalı toplu hesap yapılması lazım. Bunun dışında debi ile kaygılarınız varsa dış çapa göre hesap yapmak yanlış olur. Ayrıca kullandığınız her ek parça debi kaybı oluşturacaktır. Belki de bulamadığınız malzeme önemli ise dışarıda tornocılarda yaptırabilirsiniz.

 2. Yaşar Ali SATIR avatarı Yaşar Ali SATIR dedi ki:

  Arkadaşlar demir borularda bütün ölçüler iç çapa göre alınır yani 1″ boru iç çapı 25.4 mm dir bu borunun basınc sınıfına gore değişmez ancak dış kalınlığı artar ve 3/4″ demek bir bütünü 4 eşit parçaya bölüyor bir parçasını atıyor 3 parçasını alıyorsunuz yani 2.54 bir inç bölü dört eşittir 0.635×3 bu size 3/4″ demir borunun iç çapını verir

 3. ERTUNÇ avatarı ERTUNÇ dedi ki:

  Hocam merhaba 3 çeyrek boru kaç mm demek oluyor, teşekkürler

  1. Ahmet Orhan avatarı Ahmet Orhan dedi ki:

   3 çeyrek diye bahsedilen 3/4″ demektir.

 4. Mustafa avatarı Mustafa dedi ki:

  Etken çap ne oluyor? Bu terim ile ilk kez karşılaştım. Araştırdığımda da bulamadım

  1. Ahmet Orhan avatarı Ahmet Orhan dedi ki:

   Nominal çap diye de geçer. Dişli bir sistemde diş üstü diş dibi çap vardır. Bunlar farklı olacağı için bunların ortası gibi etken çap diye geçer.

 5. Asim Esen avatarı Asim Esen dedi ki:

  Ahmet Bey,

  Bir bina giriş su filtresi sipariş etmek istiyorum. Giris ve çıkış borusunun diş capı 32.5-33 mm, yani 1 1/4 inch. Fakat, sucular bunun 1-inch olduğunu iddia ediyor. Hangisi doğru?

  1. Ahmet Orhan avatarı Ahmet Orhan dedi ki:

   Asim Bey, aynen 1 inç oluyor. Tabloda da gördüğünüz gibi 1 inç’e denk geliyor. 1 1/4 olması için 40-41 mm gelmesi lazım.

 6. Murat Yalçın avatarı Murat Yalçın dedi ki:

  Selamün aleyküm bende normalde çok basit olabilecek ama bilmediğim bir kaç ufak soru sormak isterim. İç çaptan çevre hesaplarken et kalınlığı nasıl etki ediyor. İç çap ölçerken et kalınlığı büyüdükçe çevrede büyüyor bunun formülü nedir

  1. Ahmet Orhan avatarı Ahmet Orhan dedi ki:

   Soruyu tam anlamadım ama normal çevre formülündeki 2*pi*r formülü ile çevre hesaplıyorsunuz buradaki bağlayıcı “r” oluyor. Yani et kalınlığı arttıkça iç çap azalması lazım.

 7. Hayrettin Sönmez avatarı Hayrettin Sönmez dedi ki:

  İyi günler Ahmet bey,
  Benim bahçemde 45 m derinlikte artezyen kuyum var. 2 inç lik boru kullanılmış. 7m lik sarı helezon boru ve klape kullanarak
  0.75 kw lık motor ile su alıyorum.
  ANCAK, ağustos ayında şu düzeyi 8-,9 m düşüyor ve şu çekemiyorum
  Bu boruya 50mm çaplı dalgıç motor sığar mı ? Verimli olur mu?
  Bilginiz var mı, yardımcı olabilir mısınız?
  Teşekkür ederim.

  1. Ahmet Orhan avatarı Ahmet Orhan dedi ki:

   Hayrettin Bey merhaba, maalesef pompalar konusunda bilgim yok.

 8. Tunkay avatarı Tunkay dedi ki:

  Merhaba, çalıştığım firmada Withworth diş ile Manşon ve Nipel imalatı için Cnc Torna tezgahına görevlendirildim…

  1/2 – 3/4 – 1 – 1″ 1/2 – 1″ 1/4 ve son olarak 2″ Malzemelere İç ve dış diş açıyorum…
  Genelde malzemeler ürünlere göre değişiyor (Siyah Boru – Krom 304 ve Pirinç/Sarı)…

  Satın alma departmanımız da ki yetkiliye örneğin 1″ 1/4 Manşon Siyah Boru malzeme talep ettiğimi belirtiyorum…
  Gelen boru çapı bahsedilen Withworth Boru Vida Tablosunda ki ölçülerden farklı oluyor ve bu benim kafamı karıştırıyor…

  Örnek vermek gerekir ise Dış Çap 42.4mm=1″1/4 ‘dir.
  Boru Et (Cidar kalınlığı) 3.25mm’dir.

  Gelen boru ölçüsü 42.2mm Et kalınlığı 4.75mm oluyor…
  Bu durum da Manşon mu Nipel mi yapılır tam bilmiyorum aslında Manşon yapılır fakat firma bu gelen Siyah Boru malzemesinden Nipel de yapılmasını istiyor…

  Biraz uzun bir yazı oldu kusura bakmayın katkılarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederim ve yayınlarınızın devamını beklerim…

  1. Ahmet Orhan avatarı Ahmet Orhan dedi ki:

   Sorun anladığım kadarıyla farklı ölçülerden şikayetçisiniz. İnternet araştırmalarımda benimde başıma gelen olaydı. Genelde 42.4 veya 42.2 gibi farklı ölçü olabiliyor. Muhtemelen diş açarken üstten yeniyor. 42.4 zaten borunun en dış çapıdır. Yani diş açılmadan önceki halidir. Diş tablolarında ondalık kısımlar genelde aynı olmuyor. Et kalınlığında ise farklı et kalınlıkları olabilir. Boru et kalınlıkları tablosuna baktığım da ise 3.2 et kalınlığı var ama 4.75 göremedim. 4.5 ve 5 var. O aralıkta ara ölçü yok. Bazı ürünlerde standartlarda olmayan et kalınlıklarında profil boru olabiliyor.

   Manşon veya nipel yapabilirsiniz. Et kalınlığı fazla olması lazım ki manşon yaptığınızda diş ölçüsünü tutturabilesiniz.

   Umarım sorunuza yanıt verebilmişimdir.

 9. ali ay avatarı ali ay dedi ki:

  düktil borularına göre kolay tamir kelepçeleri hakkında bilgi verebilirmisniz..hangi çapta kelepçe hangi hangi düktil boruda kullanılabilir*

 10. hakan FEYZULLAH avatarı hakan FEYZULLAH dedi ki:

  hocam pvc boru ölçüleri lazım bana
  yani 100 lük pvc dediğimiz boru kaç inç 50 lik kaç inç 150 lik 125 lik bunlar hakkında bana dönerseniz müteşekkir olurum teşekkürlerimle
  hakan feyzullah
  [email protected]

  1. Ahmet Orhan avatarı Ahmet Orhan dedi ki:

   Merhaba,

   100lük boru 4″ denk gelmesi gerekmektedir. Normalde DN 100 olarak hesaplanmaktadır.

 11. Beheşti ŞAHİN avatarı Beheşti ŞAHİN dedi ki:

  Çok güzel bir yazı. Ancak malesef bu çaplarda bazı durumlar var ki çaplar farklılık göstermekte. Mesela 1″ SCH40 doğalgaz borusunun dış çapı DN 25mm olmasına rağmen iç çapı 26,6mm olmaktadır. Aynı şekilde bir polietilen doğalgaz yer altı borusunun da 1″ çapı PEØ32 olmasına rağmen iç çapı 26 mm olmaktadır. PPRC plastik su boruları ise çelik borulardan farklı bir sıra ile gitmektedir.

  1. Ahmet Orhan avatarı Ahmet Orhan dedi ki:

   Beheşti Bey, şöyle durum olabilir. Bu ölçüler aslında daha çok dişe göre verilen ölçüler. Yani 1 inç borunun diş ölçüsü boru dışında 33,2 mm civarı gelir içindeyse 30,29 mm. Et kalınlığından dolayı iç çaplarda farklılık olabilir.

 12. Sertan avatarı Sertan dedi ki:

  Merhaba, benim elimde m20 gijon var bunu için hangi ölçüde dişli flanş almalıyım?

  1. Ahmet Orhan avatarı Ahmet Orhan dedi ki:

   Sanırım saplamadan bahsediyorsunuz da dişli flanşı nasıl bağlayacaksınız anlamadım.

 13. Mesut SAĞLAM avatarı Mesut SAĞLAM dedi ki:

  eve su basınç regülatörü alacağım dn 15 mi dn 20 mi alacağım nasıl anlarım. Borunun dış çapına göre ölçümü nasıl yapabilirim

  1. Ahmet Orhan avatarı Ahmet Orhan dedi ki:

   Dış çapta yaklaşık ölçü olarak yardımcı olabilir. borunun dış çapını kumpas ile yoksa metre ile yaklaşık ölçebilirsiniz.

 14. Sami avatarı Sami dedi ki:

  Bu incleri parmak olarak nasıl tanimlarız.Mesela 2 1/4 2 parmak mı diycez?

  1. Ahmet Orhan avatarı Ahmet Orhan dedi ki:

   Hayır onları 2 çeyrek dersiniz.

 15. Tarık Topçu avatarı Tarık Topçu dedi ki:

  Merhaba. Çok iyi bir çalışma olmuş.sormak istediğim bir konu var. 1 tonluk su deposu çıkışında diş bulunuyor kumaşım yoktu metre ile ölçü almaya çalıştım,60mm.geliyor yaklaşık bu 2″ parmak mıdır? Buraya bir özel kapak alıp ölçüyü düşürerek musluk takılacak

  Teşekkür ederim…

  1. Ahmet Orhan avatarı Ahmet Orhan dedi ki:

   Merhaba Tarık Bey. Ölçünüz 2′ ölçüsüne yakın olduğu için doğrudur. Ama 1 tonluk su deposu için normal bir ölçü diyebilirim. Buraya kapak yerine redüksiyon ile çözebilirsiniz. 2′ x 1/2′ redüksiyon diye aratırsanız olur. Piyasada 2 parmak’dan işte musluk ölçünüz neyse ben 1/2′ yazdım ( buna da yarım parmak derler) şeklinde söylerseniz hırdavatçı verecektir. Siz çıkışın resmini çekip gidin ne olur ne olmaz. Eğer çıkıştaki borunun dışına diş açıldıysa onlar içinde hazır ürünler görmüştüm sanki ama nasıl tarif edilir bilmiyorum.

 16. Adem avatarı Adem dedi ki:

  İy günler aynı şekilde liper ölçülerini verirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Ahmet Orhan avatarı Ahmet Orhan dedi ki:

   Liper ölçü dediğiniz şey ne oluyor bilgim yok maalesef.

    1. Ahmet Orhan avatarı Ahmet Orhan dedi ki:

     Nipel ölçü birimi değil, ürün o yüzden emin olamadım.

 17. sümeyye avatarı sümeyye dedi ki:

  çapı 127mm gelen boru dn standartlaındaki karşılığı nedir?

  1. Ahmet Orhan avatarı Ahmet Orhan dedi ki:

   5″ boru olması lazım, kalınlığına bağlı olarak düşünüyorum. Sanırım ölçtüğünüz yer iç çap

 18. Xyz avatarı Xyz dedi ki:

  Merhaba şimdi diyelim ki dn 25 lik bir vana var buna kaçlık metal boru gerekir ?

  1. Ahmet Orhan avatarı Ahmet Orhan dedi ki:

   Melih bey,

   Dn25 lik vana için 1” boru uygundur. Dn25’e denk gelmektedir.

 19. Recep Koçak avatarı Recep Koçak dedi ki:

  Ahmet bey kardeşim..bir is basvurusu esnasinda 3/4″ mi büyük 5/4″ gibi bir soru geldi..3/4 “i biliyoruz zaten ama 5/4” ne abi ya böyle bir çap varmıdır acaba..??varsa hangisi büyüktür..cahilligimi bagislayin lütfen…

  1. Ahmet Orhan avatarı Ahmet Orhan dedi ki:

   5/4 sanırım 1 1/4 yani bir çeyrek borudan bahsediyor olabilirler. Bu şekilde ise 5/4, 3/4’den büyük çaplı olmuş oluyor.

   1. Mustafa avatarı Mustafa dedi ki:

    5/4. 25,4\4=6,35×5=31.75

    3/4. 25,4/4=6,35×3=19.05

    Yani 5/4 büyük.

 20. ahmet gök avatarı ahmet gök dedi ki:

  ustam plastik boru ek parçalarında dıştan 3/4 dişli nipelin dn karşılığı nedir acaba .25 Mİ 20 Mİ NEDİR ona göre damlama sulama borularında kullanacam.

  1. Ahmet Orhan avatarı Ahmet Orhan dedi ki:

   Ahmet Bey,

   DN20 olması gerekmektedir.

 21. Orhan avatarı Orhan dedi ki:

  Bazı sitelerde 1 inch 2,54 cm olarak yazıyor fakat tablolarda 33,4 cm yazıyor. Kaç inchten sonra tablo 2,54 carpanina dönüyor.

  1. Ahmet Orhan avatarı Ahmet Orhan dedi ki:

   Orhan Bey, bahsettiğiniz 2.54 cm olayı normal uzunlukta geçerli 1 inch’dir. Borulardaki inch ölçüsü farklıdır. Dişli borulardaki inch ölçüsü tabloda vermiş olduğum ölçülerdir.

 22. EMRE avatarı EMRE dedi ki:

  DN80-DN50-DN40 METRE FİYATLARI NEKADAR KDV DAHİL

  1. Ahmet Orhan avatarı Ahmet Orhan dedi ki:

   Emre Bey boru satışımız yoktur.

 23. Emre avatarı Emre dedi ki:

  Ahmetcim tam aradığım paylaşım işime yaradı eline sağlık 🙂
  Selamlar
  Emre Özbek

  1. Ahmet Orhan avatarı Ahmet Orhan dedi ki:

   Ne demek Emre. Yardımcı oluruz 🙂

 24. Tecelli avatarı Tecelli dedi ki:

  Ic capi 8.2 dis capi 30 milim gelen celik boru varmi

 25. veli tombul avatarı veli tombul dedi ki:

  piyasada 63 lük diye satılan 8 atülük plastik kangal borunun dış çapı 60.3 mm gelirken iç çapı 57 mm geliyor. 63lük metal borunun ise dış çapı 60.1mm gelirken iç çapı58mm geliyor bunu nasıl izah edebiliriz

  1. Ahmet Orhan avatarı Ahmet Orhan dedi ki:

   Genelde bunlar standart ama maalesef piyasalar kendi kendine standart uygulamış gibi oluyor. Standart olmayan civataları standart civatadan keserek o ölçüde civata var diye yazanlar oluyor 🙂

 26. Emir Taşcıoğlu avatarı Emir Taşcıoğlu dedi ki:

  Sanırım mm satırları bir yukarı kaymış…

 27. Ekin avatarı Ekin dedi ki:

  bloğunuzu yeni keşfettim hocam tek kelimeyle harikasınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir