aorhan.com Hakkında

aorhan.com 1 Aralık 2009’da yayına başlamış olan ana konuları teknoloji, internet ve wordpress olan sonrasında diğer konulardan da (tasarım, oyun, mobil vs.) ile devam eden bir kişisel teknoloji blogudur.

Güncel teknolojiyi ve farklı bakış açısıyla sunmaya ziyaretçilerine teknoloji haberlerini sunmayı hedefleyen aorhan.com, amacı heryerde olan haber değil farklı haber amacıyla bugüne kadar yayın hayatına devam etti ve ediyor.

Şu anda bir kaç yazar arkadaş ile beraber çizgimizden çıkmadan yayın hayatına devam eden bir teknoloji blogu olarak bilgiyi yaymaya çalışıyoruz.

Ahmet Orhan Hakkında

Ahmet Orhan Kimdir?

İsmim Ahmet, soyismim Orhan (Genelde aorhan nedeniyle ismimi Orhan olarak biliyorlar ama değil :)). 29 Mart 1988 Ankara doğumluyum. Memleketim Ankara – Nallıhan olup, doğduğumdan bu yana Ankara – Merkez’de yaşayan ve bu konuda Ankara’dan vazgeçemeyen bir Ankaralı’yım. Anıttepe İlkokulu, Anıttepe Süper Lisesi derken Gazi Üniversitesi’nde eğitimimi tamamladım. Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü 2006 yılında kazanarak üniversite eğitimime başladım.

12.12.2012’de askere gittim ve 17.05.2013 yılında tezkeremi aldım. Askerden gelir gelmez 1 ay sonra Makine Mühendisi olarak işe başladım.

Şu anda özel sektörde ARGE Takım Lideri olarak çalışmaya devam ediyorum.

2018 Mayıs ayında ikinci üniversite olarak AÖF Web Tasarım ve Kodlama bölümünden mezun oldum. Detayları burada anlattığım yazıda okuyabilirsiniz.

2018 Eylül ayında DGS sınavı ile Ankara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğine geçiş yaptım. 30 yaşımda 2. üniversiteye başladım ve şu anda 2. sınıfa geçmiş durumdayım. Bilgisayar mühendisliğine geçiş konusunda detaylı yazıyı da buradan okuyabilirsiniz.

07.09.2014 tarihinde hayatımın anlamı, beni bir bütün yapan gecem gündüzüm sevgili eşim ile evlendim. Evli ve mutlu olarak hayata devam ediyorum.

Nasıl Blog Yazmaya Başladım ?

Üniversite yıllarımın başında bilgisayar ile evde tanışmam ile beraber Köy sitesi yapma hevesiyle WEB ile tanıştım. Web site yapmayı mynet hizmeti olan mysitem ile öğrenerek sonrasında Wordpress ile gelişmeye başladı.

Tasarımlar, renkler küçüklükten beri ilgimi çeken, resim yapmayı ve görsel tasarımı incelemeyi oldukça sevdiğimden, web tasarımda beni etkileyen bir sektör oldu.

Üniversite yıllarımda hem blog yazmayı hem de blogta wordpress, tasarım gibi konularda farklı konuları paylaşmaya çalıştım. İlk olarak neyazsak.com ile başlayan blog maceram aorhan.com ile devam ettim. Arada bir çok farklı konularda bloglar açtım kapattım tekrar açtım kapattım ama aorhan.com hep devam etti 🙂

Blog yazarak bir çok kitleye ulaştım ve ulaşmaya devam ediyorum. Sağolsunlar yorumlar, mailler ile iletişimde kalıp bir çok insanla tanışıp güzel bir ortam oluşturdum.

Nelerden Hoşlanırım ?

Öncelikle araştırmayı, yeni bir şeyler keşfetmeyi çok severim. Bu yüzden sanırım beni teknolojinin bu kadar etkilemesinin sebebi hep bir şeyler öğrenmem olması diye düşünüyorum.

Teknolojinin çoğu dalına sanki uzun süredir anlıyormuşum gibi hemen adapte olabiliyorum. Bu yüzden de çevreden genelde bu nasıl oluyor ?, bu nasıl çalışır ?, şuna bakar mısın ? sorularına maruz kalıp, bu sorulara yanıt vermekten de gayet keyif duyarım.

Bunun dışında yeni bir şey yapmak karakterimden dolayı sürekli beni girişimciliğe itmektedir. Ama ne yazık ki daldan dala atlama hastalığım yüzünden bir şey tamamlayamayıp bu yüzden hevesler içimde kalarak halen yeni girişim peşinde koşuyorum.

Neler Yapacağım ?

Aşağıda yazacaklarım aslında benim listem niteliğinde. Burada yaptıkça Allah nasip ederse üzerine bir yazı yazarak çizik atmayı hedeflemekteyim. Şimdi hep beraber yapacaklarımı inceleyip bu konuda belki sizin önerileriniz belkide yardımlarınız ile gerçekleştirmeye çalışacağız.

 1. YDS’den 70 üzeri almak,
 2. PHP öğrenmek ve bir siteyi kendim kodlamak,
 3. Python öğrenmek ve çalışır bir uygulama kodlamak,
 4. Mobil arayüz tasarımını yapmak ve bunu iş edinmek,
 5. Avrupa kıtasında bir ülkeye gitmek, (2016 Nisan ayında Almanya’ya fuara gittim.)
 6. Asya kıtasında bir ülkeye gitmek,
 7. Afrika kıtasında bir ülkeye gitmek,
 8. Bir girişimi başarıya ulaştırmak ve Türkiye’de ilgi görmek,
 9. Adsense ile günlük 10-20 TL arasında para kazandıran bir site oluşturabilmek, (Kazandım ama uğraşılacak gibi değilmiş, siz siz olun birine bağlı kalmayın.)
 10. Mobil uygulamadan para kazanmak,(Az da olsa kazandım ama ilerde daha iyi projeler ile denemek isterim)
 11. Yüksek lisans yapmak,
 12. Kuran okumayı öğrenmek,
 13. Çocuk sahibi olmak, (17.01.2020 yılında oğlumu kucağıma aldım.)
 14. Hacca gitmek,
 15. TV’de bir yarışma programına katılmak,
 16. Kitap yazmak,
 17. Bir kursta blog yazarlığı, wordpress vb. bir konuda eğitim vermek,
 18. Beş vakit namaz kılmak bunu en az 1 yıl boyunca kesintisiz sürdürmek,
 19. Galatasaray maçını bir statta izlemek.
 20. Galatasaray’ın maçını ARENA’da izlemek (özellikle avrupa kupası),
 21. En fazla 5 yaşında olan bir araba almak,
 22. Kendi işimi kurmak ve eşimle beraber onu ilerletmek,
 23. Arsa almak ve içine türlü türlü meyve ağacı dikmek,
 24. Eğitim videoları çekmek ve bunları paylaşmak,
 25. Karadeniz’e geziye gitmek,
 26. Hafta sonu kaçamağı ile Nevşehir’e gitmek,
 27. Okulda öğrencilere bilgili olduğum bir konuda konuşma yapmak,
 28. Kendime ait bir makine almak (3D printer, lazer kesim vb.)
 29. Güzel bir proje ile güzel bir e-ticaret sitesi kurmak,
 30. 3D Printer almak ve güzel hobi amaçlı projeler yapmak,
 31. Bilgisayar Müh. bölümünü bitirmek,
 32. Savunma sanayii için çalışan bir şirkette çalışmak.

Şimdilik bu kadar 🙂

Buraya soluksuz okudunuz mu bilmiyorum ama birde şurada eski ben var 🙂 Canınız sıkılıyor ise aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Eski Hakkımda Yazım (18 Aralık 2009): https://www.aorhan.com/eski-hakkimda