Banka Kredisi ve Kredi Kartı Borcu Erteleme

Bankalarda Kredi Ertelemeyle İlgili Son Bilgiler

Dünya çapında yaşanan virüs salgını nedeniyle sosyal ve ekonomik hayat durmuş durumda ve bu da parayı oldukça etkiliyor. Dükkanlar kapandı insanlar çalışamıyor. Bu insanların içinde kredisi olan borcu olan çok sayıda kişi var. Bunlar için hükümetten açıklama geldi. Başkan Recep Tayyip Erdoğan kredi ödemeleriyle ilgili, “Kredi kartı ödemeleri haziran sonuna kadar ertelenebilecek.” şeklinde açıklama yaptı. Peki bu açıklamaya karşı bankalarda son durum ne? Hangi bankalar kredileri erteliyor. Kredi erteleme nasıl yapılıyor?

Kredi ertelemeleri nasıl yapılıyor?

Kredi ertelemesi için ödeme yapamayacak olanlar bu günden itibaren bankalarına başvuru yapabilecekler. Her bankanın destek paketi değişiklik gösterdiğinden konuyla ilgili en detaylı bilgi bankalardan alınabilir. Bununla birlikte banka banka destek paketlerini de açıklayacağız.

Bununla birlikte en geç 31 Mart 2020 tarihinde ödenmesi gereken kredi taksitlerini ödeyemeyenler için erteleme yapılabilecek.

Ertelemeleri yapmak için eğer internet bankacılığından ulaşmak istemiyorsanız doğrudan müşterisi olduğunu bankanın çağrı merkezini aramanız yeterli olacaktır.

Halkbank Kredi Erteleme

Halkbank’ın kredi destek paketi nakit akışının durma noktasına gelmesinden ötürü şirketlerin kredilerini ödeyememe duruma gelmesi neticesinde devreye giriyor. Bu yılın nisan, mayıs ve haziran aylarında taksit günü gelecek olan kredi anapara ve faiz ödemeleri, ödeme günlerinden itibaren 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.

Ödemesiz dönem

Ayrıca ödemesiz dönem yani hiç ödeme yapılmayacak dönem için de bir açıklama bulunuyor. 6 aya kadar ödemesiz dönemle krediler başvurulması halinde uygun vadeli yapılandırma imkanı Halkbank müşterilerine sunulacak. Ödemesiz dönem, turizm gibi dönemsel çalışan sektörlerde 12 aya kadar uzatılabilecek.

Vakıfbank Kredi Erteleme

Diğer devlet bankası olan Vakıfbank’ın da kredi ertelemeleri konusunda destek paketi bulunuyor. Kredi erteleme konusunda Vakıfbank’tan yapılan açıklamaya göre 31 Mart devre sonu faizleriyle birlikte 30 Haziran’a kadarki tüm kredi taksitleri ve ödemeleri konusunda esneklik sağlanacak. Vakıfbank’tan yapılan detaylı açıklama ise şu şekilde;

 

“23 Mart 2020’den önce kullandığınız Taksitli Kredilerde (İhtiyaç Kredisi, OTO, Konut) taksit ödemeleri talep edilmesi halinde 3 ay sonraya ötelenebilecektir. Öteleme sonucu vade uzatmadan kaynaklı oluşacak akdi faiz yeni ödeme planındaki taksitlere dağıtılacak olup, ayrıca Temerrüt/Gecikme Faizi alınmayacaktır. Talebinize istinaden taksitli kredilerde oluşacak yeni ödeme planının tarafınızca onaylanması sonrasında otomatik olarak güncelleme yapılacaktır.”

Erteleme talep etmek

Vakıfbank’tan erteleme talep etmek isteyenler için bir kaç yöntem bulunuyor.

  • İnternet bankacılığına girerek burada bize ulaşın kısmından BİREYSEL KREDİLER- Covid-19 Kredi Taksit Erteleme Talepleri ile ilgili kısma yazarak bankadan kredi erteleme talebinde bulabilirsiniz.
  • Doğrudan çağrı merkezi üzerinden talebinizi iletebilirsiniz. 0850 222 0 724

Banka Kredisi ve Kredi Kartı Borcu Erteleme

QNB Finansbank Kredi Erteleme

Finansbank için kredi erteleme başvuruları çağrı merkezi üzerinden yapılabilecek. Yapılan açıklamaya göre ise ertelemeler 3 aya kadar gerçekleştirilecek olup 6 ay ila 1 yıl ödemesiz dönem içerecek şekilde yapılandırma imkanı sağlanacak.

Denizbank Kredi Erteleme

Diğer özel bankalarda olduğu gibi Denizbank 30 Nisan’a kadar anapara, faiz ve taksit ödemelerinde 3 aya kadar öteleme kararı aldığını duyurdu. Kredi erteleme için en hızlı yöntem çağrı merkezinden Denizbank’a ulaşmak.

Şekerbank Kredi Erteleme

Şekerbank’tan yapılan açıklama virüs salgını nedeniyle yine insanların kredi ödemelerini erteleme yönünde oldu. Eğer bir değişikliğe gidilmezse Şekerbank Haziran ayına kadar kredi ödemelerini erteliyor. Bunun için Şekerbank çağrı merkezini arayabilirsiniz.

TEB Kredi Erteleme

TEB’den kredi ertelemeleriyle ilgili olarak 30 Nisan’a kadar olan anapara ve faiz ödemelerini aynı koşullarla 3 ay ertelenebileceğini bildirdi. Ayrıca TEB 25 Mart tarihi itibarıyla, CEPTETEB, CEPTETEB İŞTE ve Kurumsal İnternet Şubesi üzerinden yapılan havale ve EFT işlemlerinden 30 Nisan’a kadar masraf alınmayacağını bildirdi.Bununla birlikte, TEB müşterileri “Üç Banka Tek ATM” noktalarından para çekme, yatırma, bakiye görüntüleme ve kredi kartı borcu ödeme gibi işlemleri 30 Nisan’a kadar ücretsiz yapabilecek.

Banka Kredisi ve Kredi Kartı Borcu Erteleme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir