Windows 10 Parola Sıfırlama Diski Nasıl Oluşturulur?

Öncelikle parola sıfırlama diskinin ne olduğunu, nasıl kullanıldığına kısaca değinelim. Parola sıfırlama diski Windows 10’da parolanızı unuttuğunuz zaman kullanabileceğiniz bir .psw uzantılı dosyayı barındıran depolama birimidir. İçerisindeki .psw uzantılı dosyayı nereye taşırsanız taşıyın kullanabilirsiniz. Örneğin herhangi bir bulut sistemine taşıyıp her yerden erişimini sağlayabilir ve işinizi sağlama alabilirsiniz.

Bu diski oluşturmak için, yani .psw uzantılı dosyayı oluşturmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Denetim masasına girin. Oradan kullanıcı hesaplarını bulun. Kullanıcı hesapları kısmında parola sıfırlama diski oluştur seçeneği hemen gözünüze çarpacaktır.denetim
 • Şu hususu da not olarak belirtmek isterim. Parola sıfırlama diski oluştur seçeneği sadece yerel hesap kullanıyorsanız belirecektir. Bu demek oluyor ki bu disk ile Microsoft hesabınızı sıfırlayamazsınız. Ya da pin kodunuzu veya resimli parolanızı sıfırlayamazsınız. Parola sıfırlama diski oluştur seçeneğine tıkladıktan sonra USB takmanız gerekiyor.
 • Bu adımdan sonra USB sürücünüzü bilgisayarınıza takın. Ardından ileri seçeneğini seçin.ileri1
 • Taktığınız USB belleği seçin ve tekrar ileri deyin.usb seç
 • Bilgisayarınızda o an kullandığınız parolanızı girin ve yine ileri deyin.dolmasını bekle
 • Diski oluşturmasını bekleyin ve ardından ileri seçeneğine tıklayın.tamamlandığında ileri de
 • Tamamlandığı zaman son seçeneğine tıklayıp çıkabilirsiniz.son

Parola sıfırlama diski oluşturmak bu derece basit bir olay. Ancak oluşturduğunuz userkey.psw uzantılı dosyayı bir bulut hesabına yedeklerseniz her şey daha garanti olur.

One Comment

 1. Avatar of SELİM SELİM dedi ki:

  Merhaba soracağım soru konu dışı ama yardımınıza ihtiyacım var wordpress 4.3.1 de kategori gizlemeyi yapamadım eklenti kurduğumda çoğu eklenti denenmemiş olduğu için etkisiz oluyor siz istemediğiniz kategorileri nasıl gizlediniz mail olarak yada yazımın altına kod veya başka bir öneri de buluna bilirseniz çok sevinirim.

  Not: İnternet teki çoğu kodu denedim olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir