Teleobjektif Nedir? Neden Kullanılır?

Teleobjektif  Nedir ve Nedenve Nerelerde Kullanılır.

Tele objektif çıplak gözle görüş açısı zor olan ve uzak mesefe çekimlerinde kullanılan bir objektif türüdür.Teleobjektifler 70 mm’den fazla odak uzunluğuna sahip dar açılı objektiflerdir genellikle Professiyonel kişilerce kullanılan Vahşi Doğa, Kuş, Gökyüzü Fotoğrafçılığı gibi uzak çekim gerektiren alanlarda kullanımı yaygın olan bir objektif türüdür.

 

Teleobjektif Nedir? Neden Kullanılır?

 

Hassam ve Anlık kullanım

Teleobjektifler ile uzak mesafe çekimleri yaıldığı için diyafram ayarı ve pozlama çok hassas duruma düşer. Mesela kişi 50mm lens ile 1/50 saniye pozlama süresinde net fotoğraf çekebiliyorsa 200mm lens ile ancak 1/200 pozlama süresinde net fotoğraf çekebilir. Poz süresini düşürmek için fotoğrafçılar diyaframı açmak veya film süratini arttırmak yollarına başvururlar.

 

 

İdeal Teleobjektif  Nedir ?

Teleobjektifler diğer lenslere göre çok pahalı ve genellikle bir kere alınan lenslerdir bu nedenle almadan önce her türlü bilgiyi öğrenmek ve araştırmak gerekir benim önerim eğer bir tele objektif alcaksanız en az 300 ve ya 400 mm olmalıdır.

 

 

Teleobjektif’i elde kullanabilirmiyim ?

Teleobjektifler ağır ve taşıması zor objektiflerdir bu nedenle fotoğraf çekerken elinizde uyuşma, yorgunlaşma gibi durumlara neden olabilir ve buda sizin fotoğrafınızı etkileyebilir bu nedenle önerim kaliteli bir Tripod alıp çekimlerinizi Tripod üzerinden yapmanız yönündedir.

 

Teleobjektiflerin Fiyatı Nedir ?

Teleobjektifler daha çok iş ve professiyonel kesimin kullandığı bir tür olduğu için fiyatlarıda bu kesime hitap edecek şekildedir. Fiyatlar  3 Bin TL ile 30 Bin TL arasında değişmektedir.

Teleobjektif Nedir? Neden Kullanılır?

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir