Taksitli Telefona Bir Yasak Daha

2014 yılında getirilen bir yasakla cep telefonu gibi teknolojik aletleri taksit imkanı kaldırıldı. Bunun sebebi olarak insanların bu ürünleri sürekli değiştirme eğitiminde olduğu ve bu nedenle de gereksiz harcama yaptığı olarak gösterildi. Cep telefonu gibi ürünlerin kredi kartı ile taksit yapılarak alınmasına yasak gelmesi sonucu ülkemiz bu soruna derhal çözüm buldu.

İlk önce hediye kuponları taksitle satıldı ve bu kuponlar telefon almak için kullanıldı. Sonra bankalara teknoloji mağazaları anlaşma yaptı. Telefon kredisi hazırlandı.

Bddk ‘nın yaptığı son değişiklikle artık kredi ile telefon almak zorlaşıyor. Taksit miktarı tekrar 6 ya düşüyor. Ülkemizde taksitle telefon almanın son durumu ne yaparsanız yapın 6 taksitlendirelim daha fazla yaptıramayacağınız.

Normal bir ihtiyaç kredisi çekerek yine taksitli şekilde telefon almanız mümkün olabilir ama bunların faizleri de yüksek oluyor. Normal telefon kredileri ise Faizsiz oluyor. Bu nedenle insanlar tarafından tercih ediliyordu.

“Konut edinmeleri ve konut tadilatı kapsamında konutun 22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 684 üncü maddesinde düzenlenen bütünleyici parçası niteliğini haiz olacak şekilde mal veya hizmet alımı amacıyla tüketicilere kullandırılan krediler, konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması, diğer gayrimenkul alımı amaçlı krediler, eğitim ve öğrenim ücretinin finansmanı amacıyla kullandırılacak krediler ve kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçların finansmanı amacıyla doğrudan ilgili kurum veya kuruluşun hesabına ödeme yapılmak şartıyla kullandırılan krediler ile bu kredilerin yeniden finansmanı amacıyla kullandırılan krediler hariç olmak üzere, tüketici kredilerinin vadesi otuz altı ayı, taşıt kredileri ile taşıt teminatlı kredilerin vadesi kırk sekiz ayı, cep telefonu, tablet ve bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi altı ayı aşamaz. Bu kredilerin yeniden yapılandırılmasında aynı vadeler uygulanır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir