Masaüstü Kısayolu Nasıl Oluşturulur?

Merhaba, bu yazımızda bilgisayar kullanmaya yeni başlayanlar ya da daha farklı şeyler öğrenmek isteyenler için belki ileride bilgisayarı daha hızlı kullanmanızı sağlayacak bir kaç ipucu vermek niyetindeyiz. Bu yazımızda bilgisayar kısayolu nasıl oluşturulur konusundan bahsedeceğiz. Gideceğiniz her yol için bir kısa yol oluşturabileceğinizi biliyor muydunuz? Gelin kısaca bir bakalım.

Neden kısa yol oluşturayım ki diyenler için, hızlıca ulaşmak istediğiniz dosya ya da uygulama ya da web sitesinin herhangi bir sayfası tek ya da çift tıkla karşınızda olabilir. Düşünün bir program kurdunuz. Kurulumu 5 derinlikte bir dosyanın içinde her seferinde açmak için beş altı dosya içinde onu mu arayacaksınız?

1- Masa üstüne sağ tıklayın. Yeni – Kısayol satırlarını takip edin. Burada karşınıza çıkan dosya yolu kısmına isterseniz bir internet adresi isterseniz bilgisayardaki bir dosya yolunu yazın ya da gözat seçeneğinden seçin. Oluşturduğunuz zaman bu kısayola tıkladığınızda anında girdiğiniz yol açılacaktır.

2- Kısayolu eklemek istediğiniz program ya da internet sitesi üzerine sağ tıklayın ve Gönder – Masa üstü kısayol oluştur satırlarını takip edin. Bu işlem ilgili yolu direkt kısayol olarak masa üstüne atacak ve oluşturulan simgenin açıklamasına da kısayol ibaresini ekleyecektir.

3- Yine kısayolunu oluşturmak istediğiniz program ya da herhangi bir yola sağ tıklayın. Açılan menüden Kısayol Oluştur satırını seçin. Bu işlem bulunduğunuz klasör içine anında bir kısayol oluşturacaktır. Kısayolu masa üstüne taşıyarak devam edin.

Hepsi bu kadar. Görselleri galerimizden inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir