Mac’te Gizli Dosyaları Göstermek

Bu rehberimizde Macde gizli dosyaları göstermek için yapmanız gerekenleri sizler için maddeler halinde detaylı bir şekilde hazırladık. Mac’inizde binlerce gizli dosya ve klasör var. Bunlara çoğu zaman erişme ihtiyacınız olmaz ama ya gerekirse?

Belki www.technokaptan.com’da ya da başka web sitelerinde gördüğünüz ipuçlarından sonra Mac’inizde bir şeyler değiştirmek istediniz. Belki de bir programla sorun gidermektesiniz ve bir ayar dosyasını silmeniz veya sorunu çözmenize yardımcı olacak bir günlük dosyasını bulmanız istendi. Bazı Mac kullanıcıları, bu gizli dosyalardan bir kısmını değerli disk alanı kapladığı için çıkarmak isteyebilir.

En gizli arşivleri içeren ~ / Library klasörü de dahil olmak üzere bu gizli dosyaları ve klasörleri bulma yöntemini aşağıda sizler için açıkladık. Macde gizli dosyaları göstermek rehberindeki adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

Aşağıda anlatacağımız adımları mac os sierra gizli dosyaları gösterme için de kullanabilirsiniz. Gösterime açılan gizli dosyaların sonrasında nasıl tekrar gizleneceğini rehberin en sonunda bulacaksınız.

Macde gizli dosyaları göstermek

Mac'te Gizli Dosyaları Göstermek

UNIX’de gizli dosyaların başında a. olur ve normal bir dosya listesinde görünmezler. Örneğin .htaccess dosyası, .bash_profile veya .svn dizini olabilirler. / Usr, / bin ve / etc gibi klasörler de gizlidir ve normal dosyalar gibi dosya dizininde bunları göremezsiniz.

Kullanıcıların erişmek istediği gizli klasör Kütüphane klasöründedir (~ / Kitaplık). Buradaki kişisel uygulama-destek dosyalarınız ve bazı durumlarda verileriniz saklanır.

Bu klasörler ve dosyalardan bazıları, çoğu kullanıcı için çok kafa karıştırıcı veya tehlikeli olarak kabul edilir, böylece sistem tarafından gizlenirler.

Örneğin, Mac’inizde ne yaptığınızı bildiğinizden emin olabilirsiniz, ancak örneğin Kitaplık’taki dosyalarla uğraşmaları durumunda zarar veya veri kaybına neden olabilecek birçok Mac kullanıcısı vardır. Macde gizli dosyaları göstermek bir bakıma ne yaptığını bilen kullanıcılar içindir.

Kütüphane dosyası MasOS’da nerede?

Mac OS X Lion’un 2011’de piyasaya sürülmesinden önce, Library klasörüne erişmek için sadece Home klasörünüzü açıp burada Library klasörüne ulaşabiliyordunuz. Bu klasör hala Home’da bulunuyor, ancak şimdi gizlendi.

Sadece Macintosh HD klasörüne bakıp içinde gördüğünüz kütüphaneyi gizli dosyaların barındığı  klasör olarak düşünmüş olabilirsiniz, ancak söz konusu Kütüphane klasörü bu klasör değil. Aslında Mac’de üç tane Kütüphane klasörü var.

Görebileceğiniz Kütüphane klasörü, tüm kullanıcılar tarafından erişilebilir, ancak yalnızca yöneticiler tarafından değiştirilebilen dosyaları içerir. Diğeri ise Home klasöründe bulunan ~ / Library klasörüdür. Üçüncü Kütüphane klasörü sistemde bulunur ve MacOS’un çalışması gereken tüm dosyaları içerir.

Mac’te ~ / Library klasörünü nasıl görüntüleyebilirim?

Gizli ~ / Library/ klasörünüzü kolayca görmenin iki yolu vardır.

MacOS Sierra’da Apple tüm gizli dosyaları ve klasörleri hızlı bir şekilde gösterebilmeyi sağlayan bir Finder klavye kısayolu ekledi. Klasörü görüntülemek için şunları yapabilirsiniz. Ayrıca MacOs Sierra Yükleme Diski Oluşturma rehberimize de göz atabilirsiniz.

  1. Finder’ı açın.
  2. Macintosh HD klasörüne gidin (sol sütundaki Devices (Aygıtlar) ‘a erişin)
  3. CMD+Shift+nokta tuşuna basılı tutun.
  4. Tüm gizli dosyalar görünür hale gelecektir.

Alternatif olarak, aşağıdakileri yapabilirsiniz:

  1. Finder’ı açın.
  2. Menü çubuğundan Git’i seçin.
  3. Klasöre Git seçeneğini belirleyin (Shift+CMD+G) ~ / Library’yi metin kutusuna yazın ve git tuşuna basın.

Artık daha önce gizlenmiş olan ~ / Library’nin içeriğini görebilir ve erişebilirsiniz.

Terminali kullanarak Macde gizli dosyaları göstermek

Terminali açın ve aşağıdaki komut dosyasını çalıştırın.

$ defaults write com.apple.Finder AppleShowAllFiles true
$ killall Finder

Gösterdiğiniz dosyaları tekrar saklamak isterseniz koddaki true değerini false değerine çevirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir