LG G2 Yazılım İncelemesi

Rahatça söyleyebilirim ki ilk kez bir akıllı telefon’un sistem arayüzü böylesine hoşuma gitti. Optimus arayüz sizi ister istemez verdiği rahatlık ile içerisine çekiyor. LG G2’nin özelleştirilmiş arayüzü her ne kadar biraz fazla özelleştirmeye gitmiş olsa da oldukça renkli ve pek rahatsız edeceğini düşünmüyorum. Sistem’in en sevdiğim yani ise kişisel özelleştirmelere kısıtlama getirmemesi yani sistem üzerinde ki  her noktayı kendinizin rahat edebileceği şekilde değiştirebilirsiniz.

G2 biraz LG özelleştirmesi ile geliyor. Telefon içerisinde, Quick Translator, Smart World, LG Backup, Life Square, Quick Remote, Polaris Viewer 5 uygulamaları ve Video Düzenleyici, Youtube, Haritalar,Gmail gibi Google market uygulamarına sahip olarak geliyor.

G2’de arka kısma alınan güç butonunu kullanmakta sorun yaşayacak veya kullanmak istemeyecek kişiler için sistem’e eklenen özellik oldukça dikkat çekici. Ekran üzerine hafif sert bir şekilde iki kere dokunduğunuz zaman tuş kilidi açılıyor ve aynı şekilde iki kere tekrar dokunduğunuzda ekran kilidi otomatik olarak kapanıyor.

Telefonun dış çerçevesinde herhangi bir tuşun yer almaması nedeniyle yazılım içerisinde yer edinen Ön dokunmatik duşlar, kişinin isteği göre özelleştirilebiliyor. Solak olmanız durumunda tuş kombinasyonunu ters çevirmenize veya tuşları elinizin daha rahat edebileceği bir konumla değiştirebilmenize olanak sağlıyor. Ayrıca Ön dokunmatik tuşlar için siyah,beyaz ve şeffaf arkaplan seçenekleri ile detaylı bir özelleştirme sahip…

Yazılım konusunda en çok dikkatimi çeken sistem’e yeni eklenen uygulamalar oldu. Kısayol menüsü üzerine yerleştirilmiş olan  Quick Memo, QSlide, Quick Remote ve Miracast bunlardan bazıları… Uygulamalardan Biraz bahsetmek gerekirse Quick Memo özelliği ile ekran üzerinde menülerde veya uygulamalar arasında gezinirken istediğiniz alan üzerine çizim yapmanızı sağlıyor. İstiyorsanız çizimleri direk olarak veya yaptığınız çizimlere arkaplan oluşturup çizimleri ön plana alarak kayıt yapmanıza olanak sağlıyor.

Oldukça hoşuma giden QSlide özelliği ise uygulama menüsü üzerinde gezinti yaparken İnternet, Mesaj, Not Defteri, Hesap Makinesi ve buna benzer onlarca uygulamanın yer aldığı listeden seçtiğiniz uygulamaları ekran üzerinde ayrı bir pencerede açarak aynı anda birden çok işlem yapmanıza imkan sağlıyor. Ayrıca bir süre kullanmak istemediğiniz uygulamanın pencere bulanıklığını düşürerek istediğiniz ayarda istediğiniz görünürlük derecesinde pencere üzerinde kalmasını sağlayabiliyorsunuz.

Quick Remote özelliği Televizyon, Set Üstü, Ses Sitemi, DVD, Blu-Ray, Klima, Projeksiyon gibi cıhazlara uzaktan erişmek sağlamak için geliştirilmiş bir uygulama internette bazı arkadaşların LG’nin ürünleri ile bağlantılı olduğunu ve LG ürünlerine özel bir uygulama olduğundan bahsettiğini gördüm.  Bu kesinlikle yanlış bir kanı çünkü uygulama üzerinde bulunan binlerce marka mevcut ve bu markaların her hangibirini seçip sistemde mevcut olan kayıtlardan uzaktan erişim sağlayabilirsiniz.

Eğer bu markaların dışında bir ürüne sahipseniz veya uygulama ürününüzü algılamaz ise evrensel uzatan kupanda özelliği ile de mevcut kumandanızdaki tuşları kızılötesiyle telefona okutup yeni bir uzaktan kumandası oluşturabilirsiniz.

Sistem telefonun üst kısmında bulunan kızılötesi verici ile temas sağlıyor, bu nedenle cıhazı görebileceği belli bir uzaklığa kadar çekim imkanı sunuyor. Quick Remote  özelliği farklı cıhazlar üzerinde denedim ve gayet olumlu sonuçlar aldım.

Ayrıca “Evde Otomatik Görüntüleme” özelliğini devreye soktuğunuzda eve gittiğinizde . Quick Remote kilit ekranı veya bildirim ekranı üzerinde otomatik olarak gösteriliyor. Genel bir yorum yapmak gerekirse gayette kullanışlı bir sistem olduğunu söyleyebilirim.

Miracast ise telefondaki bir görüntüyü televizyona kablosuz olarak aktarmanızı sağlayan bir sistem, bu sistemi kullanabilmeniz için televizyonunuzun da yeni nesil bir ürün olması ve içeriğinde Miracast ve Wi-Fi özelliklerini barındırıyor olması gerekiyor. Şuan için pek yaygın bir sistem olduğunu söyleyemeyiz ama gelişen teknoloji ile kullanımının yaygınlaşacağı kesin…

LG’nin G2’de beklide birçok kişinin en çok hoşuna gideceği özelliği misafir modudur. Birçok kişi özel dosyalarının bulunduğu telefonlarını başkalarının kurcalamasından hoşnut duymaz. Samsung’lar da da bulunan bu özelliği LG’de fark ederek sistemine yerleştirmiş …

Telefonunuza ŞEKİL kilit desenini vererek kilit oluşturduktan sonra Ayarlar – Genel Sekmesi içerisinde yer alan misafir modu bölümünden kendi belirleyeceğiniz bir kaydırma deseni ile misafir modunu kullanıma açabilirsiniz.

Ayrıca bu bölümde yer alan uygulama ayarla sekmesinden de misafir modu içerisinde erişimine izin vermek istediğiniz uyguları düzenleyebilirsiniz. Bu sayede telefon kilit ekranına misafir modu için belirlediğiniz şekli girince sadece sizin belirlediğiniz uygulamalara erişim sağlanabilecek ve bu sayede özel dosyalarınızı koruma altına alabileceksiniz.

Telefonun diğer dikkat çeken bir unsuru ise “Bir yana kaydır” uygulaması. Herhangi bir uygulama açıkken ekran üzerine üç parmağınızı koyarak aynı anda sol tarafa doğru sürüklediğinizde uygulama hafızaya depolanıyor ve siz telefon üzerinde diğer işlerinizi halledene kadar sizi bekliyor. Gerçi her ne kadar ön dokunmatik tuşlarda bulunan home tuşu bu imkanı sağlasa da LG farklılık yaratmak istemiş.

Samsung’un Galaxy S4 modelinde daha önce karşılaştığımız Akıllı Ekran teknolojisi LG tarafından da kullanılmış.Ön çerçeveye yerleştirilen bir sensör ile telefon yüzünüzü gördüğü süre boyunca açık kalıyor. Fakat telefonu yüzünüzün karşısından çekip telefonu kullanmadığınız zaman otomatik olarak tuş kilidini kapatıyor. Yada Video izlerken yüzünüzü ekran üzerinden ayırdığınızda video otomatik olarak duraklatılıyor.

 

Benim içinse bu telefonun en kilit noktası alarm oldu. Evet yanlış demiyorum bildiğiniz alarmdan bahsediyorum… LG G2’de Bulunan Alarm Erteme ve Duraklatma özelliği bir uykucu için muhteşem bir şey. Sabah uyanmak için kurduğunuz alarm çaldığında artık eski saatler kişi başına vuramıyoruz. Akıllı  telefona zarar gelmesin diye nazikçe ertememiz yana kapatmamız gerekiyor. Ancak bunu uyku haliyle pek yapan yoktur sanırım… 🙂

LG sizin uyku halinizi düşünerek alarm çalarken telefonu ters çevirdiğiniz zaman alarmı otomatik olarak 5 dk erteliyor. Bu sayede bir nebze daha uyumuş oluyorsuz. İnanırmısınız sırf sabah telefonu çevirmek için her gün alarm kurdum. 🙂

Sesli asistan sistemi Apple’nin Siri özelliğini çıkarması ile oldukça yaygınlaştı. Birçok markanın telefonunda yer edinen sistem LG G2’de de Voice Mate adını verdiği bir uygulama ile gelmiş. Voice Mate maalesef ki şuanlık sadece İngilizce biliyor. Bu nedenle pek işinize yarayacağını düşünmüyorum ama eğer iyi bir İngilizce biliyor iseniz sistemi kullanabilirsiniz.

 

Ters renk’ten bahsetmek istiyorum. Bu özellik oldukça hoşuma gitti, engelli kişiler için yapılmış bu bölüm telefon üzerindeki bütün renkleri tersine çeviriyor. Yani bir bakıma renk körü olan kişilerin ekranı daha rahat kullanmalarını sağlıyor. Bunla ilgili ekran görüntüsü almıştım ancak telefonu gönderdikten sonra fark ettim. Meğersem ekran görüntüleri normal çekilmiş sadece telefon üzerindeyken o renklerle gözüküyormuş.  O nedenle erkan görüntümüz yok ancak kullandığım kadarıyla gerçekten de önemli bir şey…

14 Comments

 1. Avatar of niyebenanlatsanalg:))) niyebenanlatsanalg:))) dedi ki:

  Misafir modunu kullanamiyorum güvenlik ayarları falan filan bişeyler diyo yardım edin yaa :”(

 2. Avatar of serdar serdar dedi ki:

  bu telefon adamı hasta eder elinizden bırakamıyorsunuz sormak istediğim birşey var inşallah cevap verirsiniz quick remote uygulaması ile tv açık değilken nasıl birşey diye merak edip 3 defa kumanda kaydetmişim, tabi hiçbiri kumanda görevi görmüyor sonra tv açıkken yönergeler doğrultusunda tekrar kurulum yaptım ve son girdiğim gayet güzel çalışıyor ancak oda kısmında 3 tane çalışmayan bir tane çalışan yan yana dizili kumanda oldu çalışmayanları silmek istiyorum ancak nereden silebileceğimi bir türlü bulamadım kısaca eklediğimiz bir kumandayı nasıl iptal edip kaldıabiliriz.tşk.

 3. Avatar of Rifki Rifki dedi ki:

  Akıllı alarm diye belirttiğimiz sistemi kullanmış bu telefon. Yani alarm olarak telefonu kullanan bir kişi olarak büyük bir avantaj bu uygulama.

 4. Avatar of Huseyin Huseyin dedi ki:

  Siz hem Samsung Galaxy S4 ve LG G2’nin kıyaslamalarını yaptınız. Ben telefonlardan bir tanesini almayı düşünüyorum sizce hangisini almalıyım?

 5. Avatar of Kemal Kemal dedi ki:

  Bu bir yana kaydır uygulamasına dikkat çekmek istiyorum. Farklı ve daha önce yapılmamış bir uygulamayı LG yapmış ve çok doğru bir tercih bana göre.

 6. Avatar of Yusuf Yusuf dedi ki:

  LG telefonda iddialı olduğu gibi televizyon sektöründede önemli işlere imza atıyor. Bu uzaktan cihaz ekleme bunu kanıtlar niteliğinde.

 7. Avatar of Halil Halil dedi ki:

  Bu Qslide uygulaması bulunmaz nimet resmen çok beğendim bu özelliği. Sırf bu yüzden bu telefonu satın alabilirim.

 8. Avatar of Batuhan Batuhan dedi ki:

  Dokunmatik tuşları isteğe göre belirlemek gerçekten çok iyi düşünülmüş tasarımcıları tarafından. Diğer telefonlarda böyle bir özellik yok.

 9. Avatar of Cagdas Cagdas dedi ki:

  Bütün tuşların yok olması ve herşeyin dokunmatik olması tam benlik bir olay. Dokunmatik telefonlara ayrı bir bağım var çok beğeniyorum.

 10. Avatar of Sertan Sertan dedi ki:

  Fiyatları konusunda bilgi alabileceğimiz bir yer varmı? En ucuz fiyata telefonu nereden satın alabiliriz yani sipariş etmeyi düşünüyorum da.

 11. Avatar of Haktan Haktan dedi ki:

  LG G2 telefonunda bulunan standard aplıkasyonlar ilgi çekiyor gerçekten. İphone ve Samsung’a ciddi bir rakip olma potansiyeli bence.

 12. Avatar of Semavi Semavi dedi ki:

  Yazılımsal olarak renkli olsada göz yormayan bir telefon LG G2 telefonu. Çok sağlam bir telefon gibi duruyor.

 13. Avatar of Hasan BALTA Hasan BALTA dedi ki:

  Birkaç sorum olacaktı ama,

  1-) Eski LG telefonlarda renklerde “cırtlaklıklar” var diyorlardı doğrumudur?, bu telefonda da mevcut mu?
  2-) S4 ile karşılaştırma yaparsak güncelleştirme vb.. konularda s4 öne çıkar mı ?

  Teşekkürler.

 14. Avatar of Gündem Detay Gündem Detay dedi ki:

  Gerçekten takdire şayan bir telefon yapmışlar, sizinde değerlendirmeleriniz çok yerli yerinde olmuş, LG bir patlama yaşamış 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir