Hosting Firması Seçerken Önemle Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler

İnternet teknolojilerinin hızlı bir gelişim göstermesi ile birlikte, web alanındaki çalışmalar ve hizmetler hız kazandı. İnternet kullanımı sırasında yaşanan erişim sorunlarını azaltmak ve daha iyi bir hizmet sunabilmek için internet kullanımı sektörünce çeşitli uygulamalar geliştirildi. Barındırma hizmeti olarak da tabi edilen hosting, kullanıcı deneyimini iyileştirme amaçlı olarak geliştirilen bir uygulamadır.

Web 2.0 ile ortaya çıkmış olan ve kullanıcıların etkileşime açık hale gelmesini sağlayan düzenlemeler en temelde, hosting firması hizmetlerinin performansı ile ilişkilidir. Her saniye milyonlarca veri akışının gerçekleştiği ve hızlı bir şekilde değişen internette, veri kullanımını geliştirmek ve yönetmek için, web sunucularına dâhil olmak bu sektördeki her firmanın zorunluluğu haline gelmektedir.

Örnek vermek gerekirse, normal hayat içerisinde bir yapı inşaat edebilmek için zemine ihtiyaç vardır. Web sunucuları da internet üzerinde var olmanızı sağlayan web sitelerinin tabanları olarak değerlendirilebilir. İnternet üzerinde bir veri akışı ve kullanıcı hareketi gerçekleştirebilmek için ihtiyaç duyulan tüm web siteleri, temelde hosting firması tarafından sunulan bir web barındırma hizmetine duyar.

Web hosting hizmeti web sayfanızın daha kaliteli bir şekilde işlemesi için önemlidir. Hosting satın alarak, web sayfanız üzerinden yaptığınız işleri tüm internet dünyası ile paylaşabilirsiniz. İhtiyaçlarınızı karşılayabilecek onlarca hosting firması ve hosting paketi içerisinden dilediğiniz seçimi yapabilirsiniz. Sunduğunuz hizmete, web sayfanızın yoğunluğuna ve çeşitli kriterlere göre hosting seçimi yapabilirsiniz. Bu hizmeti satın alırken hosting tavsiye maddelerini göz önünde bulundurabilirsiniz.

Hosting nedir?” sorusu en basit şekilde, bir web sitesinde yayınlanmak istenen tüm verilerin, ziyaretçilerin erişebileceği bir sunucu içerisinde barındırılması olarak tanımlanabilir. İnternet üzerinde web sitesi oluşturmak için özel olarak üretilen ve kullanıcılara çok hızlı bir erişim sağlayan bu sunucularda tüm web sitesi içeriklerinizin barınması gerekir. Hosting alma işlemleriniz sonucunda yüzlerce kullanıcıya üstün kalitede hizmet verebilirsiniz.

Web sitenize ait dosyaları ve verileri saklayan, internet üzerinde işlem yapan kullanıcıların erişimine sunan bilgisayarlara web sunucusu ismi verilir. Hosting firması tarafından sunulan bu sunucular, veri saklama ve yayınlama işlemi yaparak size hosting hizmeti verirler. Bir başka şekilde ifade etmek gerekirse hosting firması size barındırma hizmetinin yapıldığı bir bilgisayar (sunucu) hizmeti verir.

Hosting, kişisel ve kurumsal kimliklere ait olan web sayfalarının kesintisiz bir şekilde internet üzerinden yayınlanmasını sağlayan bir hizmettir. Bu noktada önemli olan noktalardan bir tanesi hosting firması tarafından kullanılan donanım ve yazılımların güçlü olmasıdır. Böylelikle web sayfanız, 7 gün 24 saat dünyanın her yerinden erişilebilir bir şekilde kesintisiz hizmet sunar.

Hosting firması temelinde bulundurduğu donanımsal ve yazılımsal araçları kullanımınıza sunar. Web siteniz kontrol paneli araçları ile web sunucularına yüklenir. Alan adı yani domain tanımlaması yapılır ve sitenizi adresi belirlenir. Oluşturulmuş olan web sitesinin amaçlarına, kurumsal kimliğe veya kişisel isteklere bağlı olarak çeşitli hosting hizmetlerinden faydalanılabilir. Bu hizmetler sayesinde web siteniz internet üzerinde hayat bulur.

Hosting Özellikleri Nelerdir?

Bir web sitesi oluştururken çeşitli hosting sistemlerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Hosting özellikleri farklılık gösterir. Bu nedenle seçim yapmadan önce projeniz veya markanız dahilinde ihtiyaçlarınızı iyi belirlemeniz gerekir. Domain yani alan adı ve hosting hizmetini ayrı satın almanız ise ekstra maliyet yaratabilir. Bu nedenle domain maliyetlerinin hosting ücretleri içerisine dahil olduğu paketleri seçmeniz tasarruf etmenizi sağlar.

Hosting hizmetleri, farklı bant genişliklerinde verilebilir. Sunulan bant genişliği ise aynı anda hizmet verilen kullanıcı sayısını ve hizmet kalitesini etkiler. Birden çok web sitesi barındırmayı düşünüyorsanız çeşitli hosting firması hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Hosting paketleri sundukları özelliklere, kapasiteye ve hizmet çeşidine göre ayrılır. Bu hizmet paketlerinden doğrusunu seçmeniz ise web sitenizin performansı için önem taşır.

Hosting Firması Ne İş Yapar?

Hosting firması 7 gün 24 saat çalışabilen sunucu bilgisayarları, sizin hizmetinize sunar. Tüm verilerinizi gizlilik ile tutan hosting firması, tüm internet kullanıcılarının web sitenize erişebilmesini sağlar. Fiziksel bir sunucuyu sizin hizmetinize sunan hosting firması, sitenizin siz uyusanız dahi aktif kalmasını sağlar. Oluşabilecek sorunlarda ise size destek veren bu firmalar, kesintisiz ve yüksek performanslı bir şekilde müşteri kitlenize ulaşmanızı hedefler.

Hosting Firma Seçiminde nelere Dikkat Edilmeli?

Firmanın Güvenilirliği: Hosting firma güvenilirliği, barındırma hizmeti almadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli husustur. Web sitenizin veri akışı içerisinde gizlilik ve güvenilirlik sağlayan hosting firmalarını tercih etmeniz önem taşır. Müşterilerinizin verilerinin güvenliği, firma itibarınızı yakından ilgilendirir. Bu yüzden SSL güvenli sunucular, sertifikalar ve antivirüs koruması sunan firmaları tercih etmeniz gerekir.

Destek Ekibinin Kalitesi: Bir hosting firmasının bel kemiği olarak tabir edilen destek ekibi, size her an yardımcı olur. Tüm sorularınıza cevap veren destek ekibi, en iyi hizmeti alabilmenizde önemli bir unsurdur. Özellikle sunucuda bir sorun oluşması durumunda, destek ekibi ile iletişime geçebilmeniz, web siteniz açısından hayati önem taşır.

Kendi Veri Merkezinin Olması: Bir hosting firmasının kendi veri merkezinin bulunması çeşitli avantajları beraberinde getirir. Sunucu hizmeti aldığınız firmada oluşabilecek bir sorun direkt olarak birinci elden çözülür. Böylelikle zaman kaybı yaşamadan sorundan ve çözüm işlemlerinden haberdar olursunuz. Aynı zamanda bu firmalar, daya büyük çaplı hizmet verebilir.

7/24 Ulaşılabilir Olması: Hosting firması 7 gün 24 saat sunucu hizmeti verir. Böylelikle web sayfanız her gün ve her an dünyanın her noktasından kullanıcıya açık hale gelir. Gece geç saatlerde veya tatil günlerinde dahi hizmet veren sunucu firmalara, oluşabilecek sorunlar ve sorularınız için her an kolay bir şekilde ulaşabilir, gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

İnternetteki Kullanıcı Yorumları: İnternet üzerinde bulunan kullanıcı yorumlarının büyük bir çoğunluğu o firma ile ilgili doğru görüşleri yansıtır. Genellikle yorum yapılan firmadan daha öncesinde hizmet almış olan kişiler, kendi tecrübelerini ve görüşlerini paylaşır. Siz de bu yorumları okuyarak hosting hizmeti almak istediğiniz firma hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sunucularının Hızı: Hizmet aldığınız firmanın sunucu altyapısı oldukça önemlidir. Yeterli hıza ulaşabilen bir web sayfası istiyorsanız, hızlı sunucuları olan bir hosting firması tercih etmeniz gerekir. Hosting firması içerisinde bulunan sunucular, size hızlı bir hizmet sunarken aynı zamanda verilerinizi yedekleyebilir. Böylelikle verilerinizin kaybolma riski ortadan kalkar.

En Çok Tavsiye Edilen Türk Hosting Firması Hangisi

Türkiye hosting hizmeti açısından oldukça farklı şirketleri bünyesinde bulundurmaktadır. Bu noktada en çok tavsiye edilen Türk hosting firması, Alastyr olarak karşımıza çıkmaktadır. Güvenilir ve güçlü sunucu alt yapısı sayesinde yüksek performanslı bir hizmet veren firma, sosyal medya ve forumlarda birçok kişiden çok olumlu yorumlar almaktadır.

Müşterilerine çeşitli sunucu hizmetlerini kaliteli bir şekilde sunan Alastyr firması, 7/24 ulaşılabilir destek hizmeti sayesinde tüm müşterilerine eşsiz bir hizmet sağlamaktadır. Alastyr hizmetlerinden faydalanan müşterilerin memnuniyet oranı da oldukça yüksektir. Güçlü donanımsal ve yazılımsal yapısı, çeşitli ihtiyaçları karşılayan hizmet paketleri ile Alastyr hosting firması en çok tavsiye edilen firma olma özelliğini taşımaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir