Forum Kuracaklar İçin Altın Değerinde Tavsiyeler

Bu yazı Sosyaldahi’nin sahibi İsmail Özkan tarafından Blog Hocası için yazılmıştır.

Merhabalar değerli bloghocasi okuyucuları. İlginizi çekebileceğini düşündüğüm bir makale yazacağım. Bu yazıyı yazarken geçmiş Forum tecrübelerimi dayanarak bu yazıyı yazmaktayım. Birçok kişi forum açıyor fakat hayal kırıklığını uğruyor. Bende bu hayal kırıklıklarının son bulması adına yapılması gerekenleri anlatacağım.

Farkınız Olsun ! Özenti Olmayın !
Bildiğimiz gibi artık birçok forum teması birbirine çok benziyor nerdeyse aynı. Sizinki bunlara benzemesin. Bir webmaster forumu var biliyormusunu bilmiyorum fakat adı ” Fuub ” ve teması diğer forum temalarına göre çok ilgi çekici ve güzel. Yani bir farkı var sizinde öyle olsun sizde uğraşın ve kendinize fark yaratacak bir tema hazırlayın. Diğer forumlardan 1 Adım öne geçin.

Anahtar Kelime; Sabır ve Hırs !
Başlangıçta’da dediğim gibi birçok kişi hayal kırıklığına uğruyor. Bu işe başladıysanız eğer Sabırlı ve Hırslı olmalısınız yoksa hiçbirşey olmaz. Forumlar normal bloglar gibi 2, 3 hafta uğraştıktan sonra tutmaz. En az  1 sene’den sonra tanıdık olmaya başlarsınız. Sabırlı olmadan bu işi başaramassınız.

Bir Ekibiniz Olsun
Arkadaşlar bu iş normal blog yazarlığından çok farkılıdır. Tek kişi yapamassınız. En az 3,4 bilemediniz 5 kişilik bir grup kurmanız gerekmektedir. Tek kişi bir forumu yönetmeniz imkansız gibi birşeydir.lyj5gb

Reklam Yapın, Kalıcı Olun !
Diğer forumlar’da reklam vererek kendi forumunuza kullanıcı çekebilir kalıcı olabilirsiniz. Bu iş için cebinizden para çıkacaktır fakat büyüdüğünüz zaman reklamlardan, Sponsorlardan’da bu açığı kapatabilirsiniz.

Normal Domain ve Site Forumu
Evet arkadaşlar öncelikle site forumu hakkında bir örnek vereceğim. Misal forum.siteadi.com yaptınız diyelim bu sizin kişisel blogunuzun forumu, bu forum diğer forumlara göre 1 adım geride olur. Evet bildiğimiz çok büyük site forumları var fakat büyütmesi normal bir foruma göre çok daha zordur. Fakat www.siteadi.com açarsanız direk olarak daha kısa sürede yaygınlaşırsınız ve daha akılda kalıcı olur. Buda sizin ve forumunuzun yararınadır.

Evet arkadaşlar, Bu benim geçmişte çıkardığım derslerdi. Sizlerde aynı hataya düşmenizi istemiyorum bu neden bu yazıyı paylaşmak istedim. Umarım işinize yaramıştır.

15 Comments

 1. ahmet avatarı ahmet dedi ki:

  bende forum ve guzel sayfa kurmak ıstıyorum

 2. yuxel design avatarı yuxel design dedi ki:

  forum mu kaldi bu devirde. sayili birkac forumdan baska girilen forum kalmadi bence. facebook. blog ve download siteleri haricinde farkli bir konsept bulmak gerekiyo. su aralar viral haber siteleri yukseliste. zamanla onlarda dususe gecicek.

 3. Memet avatarı Memet dedi ki:

  Şu saatten sonra güncel forumlardan başka forumların kullanılacağını düşünmüyorum doğrusu.
  Ya siz ?

 4. İsmail Cem Karakurt avatarı İsmail Cem Karakurt dedi ki:

  Keşke kaynak belirtseydiniz cümleleri düzenleyerek içerik çalarak bir yere varamazsınız

  1. Ahmet Orhan avatarı Ahmet Orhan dedi ki:

   Yazıyı, yazı başında belirttiğimiz İsmail Bey’in gönderdiği yazıdır. Ayrıca yazıda benzerlik var ama aynı birebir değil.

 5. BilgiEhli avatarı BilgiEhli dedi ki:

  Forum için hangi sistemi kullanmalıyım. mybb mi vbulletin mi

  1. İsmail avatarı İsmail dedi ki:

   Forumların alt yapıları hakkında fazla bilgim yok. Bunu forum sitelerinde konu açarak sorarsanız size detaylı bir şekilde anlatım sunarlar. Yada google’den araştırarak hangisi daha iyi ise onu yaparsınız. Başarılar.

 6. iyi tavsiye avatarı iyi tavsiye dedi ki:

  Bence forumlar kendini geliştiremedi. Eskiler bile düşüş yaşadı. Artık forumlar index atılarak genişleyebiliyor malesef. Tavsiye olarak herkez blogları öneriyor haklı yanlarıda var tabiki.

  1. İsmail avatarı İsmail dedi ki:

   Bende şahsen blogları öneriyorum. Forumlar’da pek takılmam fakat webmaster forumlarının bazılarında zaman geçiriyoroum. Fuub ve webkurnaz ve birkaç webmaster formu şuan yükselişte. Eskiye göre örnek verdiğim 2 webmaster formuda yükselişe geçmiş durumda. Değerli yorumun için teşekkürler. 🙂

 7. Mehmet Akif AKTAŞ avatarı Mehmet Akif AKTAŞ dedi ki:

  Bir zamanlar forumlar çok modaydı. 2003-2006 arası özellikle çok iyiydi. Heryerde vbulletin, mybb, smf gibi yazılımlar görürdük. şimdi zaten forum bulunmuyor bulunanlar da hep vbulletin sistemli. mybb, smf falan kalmadı artık. Ben reklam verilince de birşeyler olacağına inanmıyorum forumlarda çünkü sosyal medyada içerik paylaşmak varken artık kimse üye olup forumlarda içerik paylaşmıyor. r10 gibi özel amaçlı bazı forumlar hariç tabi.

  1. İİSMAİL avatarı İİSMAİL dedi ki:

   Çok büyük forumlar var r10, fuub, forumexe veya donanimhaber gibi bunlarda 1 ay’da değil belki 1 belkide 2 sene’de anca büyüyen forumlar oldu yani halen moda fakat nceden kullanıpta hevesine alanlar için artık moda değil yani geçmiş. Arkamızdan gelenlere göre forum şuan moda ve çok sevilen birşey. Fakat sen, ben gibiler için değil. Forum açanlar’da 2 3 sene uğraş verirse büyültebilir. İpuçlarını okuyarakta büyyebilirler. Yorumunuz için teşekkürler.

 8. Evrenselist avatarı Evrenselist dedi ki:

  Forum kurmak eziyettir, hele forumdan bloga filan dönerseniz indexler ile başınız belaya girer.

  1. İİSMAİL avatarı İİSMAİL dedi ki:

   Yorumunuz için teşekkürler, Evet öyle fakat subdomain ile forum açarsanız sorun çıkmaz. TXT ROBOTLARINI’da düzgün kullanırsanız sorun çıkmaz. Ayrıca sitemize bekleriz. 🙂 “Yazar hakkında KISMINDA”

 9. Murat avatarı Murat dedi ki:

  Hocam siz blogunuzdan ne kadarkazanıyorsunuz her ay…. Bize motivasyon nedeni olsun diye soruyorum….

  1. İsmail avatarı İsmail dedi ki:

   Yazıyı ben yazdım eğer bana sorduysanız, Cevap; Kendi blogumdan aylık sponsorluk olursa 60 80 tl kazanmaktayım.; Bloghocasi adına yazıyım; bloghocasinda gördüğüm kadarıyla reklam yok Diğer sitesinden kazanabilir fakat bunda reklam göremedim kazanmayıor sanırım henüz bu blogdan.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir