Filigran Kullanarak Fotoğraflarınızı Hırsızlıktan Nasıl Korursunuz ?

Bir fotoğrafçı, bir online mağaza sahibi yada blogger mısınız? O halde fotoğraf hırsızlığı ile karşı karşıya kalma ihtimaliniz mevcut. İnternette fotoğraflarınızı hırsızlardan korumak için filigran kullanabilirsiniz. Filigran, yarı saydam bir logo veya web sitenizin adından oluşabilir. Bu makalede, nasıl filigran oluşturabileceğinizi, neden fotoğrafın en az üçte birini kaplaması gerektiğini ve marka tanıtımı için nasıl bir önem taşıdığının yanı sıra, görselin çalınması durumunda haklarınızı nasıl koruyacağınızı da öğreneceksiniz.

Filigran Kullanarak Fotoğraflarınızı Hırsızlıktan Nasıl Korursunuz ?

İçerik Hırsızlığından Nasıl Haberdar Olunur

Google görsel aramaları düzenli olarak kullanmanızı tavsiye ederiz. Görseli arama motoruna yükleyin veya resim bağlantısını uygun alana yapıştırın. Fotoğrafınızın bulunduğu tüm siteleri sonuçlarda bulacaksınız.

Bir başka yöntem de, internet kullanıcılarından fotoğraflarınızı diğer kaynaklarda görüp görmediklerini bildirmelerini istemektir. Bu yöntem, örneğin sosyal ağlarda bir hesabınız, blogunuz varsa veya profesyonel olarak fotoğraf çekiyorsanız ve yeterince popülerseniz işe yarayabilir.

Filigran Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları

Filigran Kullanarak Fotoğraflarınızı Hırsızlıktan Nasıl Korursunuz ?

Filigran kullanmanın temel avantajları olarak görsel sahibinin doğrulanması ve marka tanıtımı konuları gösterilebilir. Filigran kullanmanın nüanslarından aşağıda bahsedeceğiz.

Avantajlar

Koruma. Bir filigranın esas görevi, içerik yaratıcısının teyididir. Peki içeriği gerçekten koruyabilmek için filigranı nasıl yerleştirmek gerekir?

 • fotoğrafın ortasına, kırpılamayacak bir şekilde yarı saydam bir işaret yerleştirin;
 • resmin üçte birini kaplayan, büyük bir filigran kullanın;
 • logoyu, birkaç detayı kapsayacak şekilde yerleştirin: bu sayede, fotoğraf çalınsa ve filigranın bir kısmı çıkarılsa bile detayları Photoshop ile yeniden oluşturmak zor olacaktır.

Markalaşma. Filigran aynı zamanda sizin için bir reklam ve marka tanıtım aracıdır. Bunu uygulayarak, internet kullanıcılarına beğendikleri içeriğin kime ait olduğunu hemen anlayabilecekleri bir ipucu veya ziyaret edebilecekleri bir web sitesi adı sunmuş olursunuz. Dolandırıcıların resimleri çalması olağan bir durum olsa da, simgeleri silmeyecek kadar tembel oldukları da bir gerçektir, ki bu da sizin için ücretsiz reklam demektir.

Dezavantajlar

Algı. Filigran kullanmanın tüm kurallarına uyarsanız (büyük ve resmin ortasına yerleştirilmiş şekilde), dikkatleri içerikten alıp filigran üzerine odaklama riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Fotoğraf işleme esnasında, tecrübeli fotoğrafçılar genellikle boyut ve saydamlık miktarını filigranın resimle birlikte bir uyum içerisinde bulunabileceği oranda seçerler.

Oluşturma süresi. Fotoğraflarınızı korumak için bir filigran geliştirmeye zaman ayırmanız ve bunu fotoğrafların üzerine nasıl yerleştireceğiniz hakkında düşünmeniz gerekecektir. Birkaç dakika içerisinde bir filigran oluşturmak için aşağıdaki bölümü okuyun.

Filigran Nasıl Oluşturulur: Adım Adım Talimatlar

Filigran Kullanarak Fotoğraflarınızı Hırsızlıktan Nasıl Korursunuz ?

Logaster hizmetini kullanarak oluşturacağınız bir logoyu hem bir filigran olarak hem de web sitesi, sosyal medya ve kartvizit gibi markalaşma öğeleri üzerine yerleştirilecek bir araç olarak kullanabilirsiniz. Filigran oluşturmak için yapmanız gerekenleri sizler için adım adım anlatacağız.

 1. Logaster online üretecinin ana sayfasında, marka adınızı girin ve “Markalaşmaya Başla” butonuna tıklayın.
 2. Servis, aralarından seçebileceğiniz onlarca logo seçeneği sunacaktır. Aynı adımda logonuza bir slogan ekleyebilir veya işletmenizin çalışma alanını (fotoğrafçılık dahil) ve logo renginizi seçebilirsiniz.
 3. En beğendiğiniz logoyu seçin. Seçtiğiniz logoyu düzenleyebilir, sosyal medyada paylaşabilir veya danışmak üzere arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz. Logonuzu sınırsız sayıda düzenleme imkanına sahip olacaksınız.
 4. Logonuzun son haline karar verdikten sonra görseli PNG, SVG, DOCX, JPEG ve PDF formatlarında indirin.

Fotoğrafınız Çalınırsa Ne Yapmalısınız

Filigran Kullanarak Fotoğraflarınızı Hırsızlıktan Nasıl Korursunuz ?

Fotoğrafınızı bir başkasının web sitesinde mi buldunuz? İşe, telif hakkı talebinde bulunarak web sitesi sahibine yazmakla başlayın. Hangi materyalin çalındığını kontrol edin ve sahipliğin kanıtını sunun. Fotoğrafın silinmesini talep edebilir veya size bir bağlantı veya kaynak belirtilerek kullanılmaya devam etmesine izin verebilirsiniz.

Web sitesi talebinize yanıt vermiyorsa bir sonraki adıma geçerek Google ile iletişim kurabilirsiniz. “Yasal destek” bölümüne gidin, fotoğrafınızın kullanıldığı listeden bir kaynak seçin ve özel olarak hazırlanmış formu doldurarak talebinizi bırakın. Google, telif hakkı koruması konularına özel bir hassasiyet gösterir.

Sonuç

Filigran, internette içeriğinizi korumanın en temel yöntemlerinden biridir. Ayrıca bir filigran markanızı tanıtmaya da yardımcı olur. Peki fotoğraflarınızın çalınmasının önüne nasıl geçersiniz?

 • online logo üretecini kullanarak birkaç dakika içerisinde bir filigran oluşturun;
 • filigranı fotoğrafın üzerine yerleştirin: unutmayın, filigran yeterince büyük ve kalite kaybına neden olmadan kırpılması mümkün olmayan bir noktada olmalıdır;
 • arama motorlarında düzenli olarak fotoğraflarınızın çalınıp çalınmadığını kontrol edin;
 • fotoğrafınızın çalındığını fark ederseniz site sahipleri veya Google ile iletişime geçtiğinizden emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir