Apk Nedir, Android Cihazlar İçin Zararı Var mıdır?

Android cihaz kullananların daha yakından tanıdığı Apk kavramı nedir, Android cihaza uygulandığında zarar verir mi? Bu yazımızda bunları anlatacağız.

apk-download

Apk kavramı Android cihazları ilgilendiren bir kavramdır. Google Play’den yüklediğiniz uygulamaların gayri resmi bir yoldan yüklenmesidir. Google Play’den yükle dediğinizde uygulama indirmeye başlar. Bu indirmeyi Google Play’den değil de internetten herhangi bir siteden indirdiğiniz zaman Apk yöntemiyle uygulama indirmiş oluyorsunuz. Ancak sadece indirmiş oluyorsunuz. Otomatik uygulamayı kurmuyor. Sizin uygulamayı inen yerde bulup kurmanız gerekiyor. Size Apk uygulamalarının güvenli olmadığı hakkında bir uyarı verecek. Uyarıyı dikkate almadan kurmak isterseniz ayarlardan bilinmeyen kaynaklardan uygulama yükleme ayarını açmanız gerekiyor. Bunu açtıktan sonra Apk’yi yükleyebilirsiniz.

Peki, Apk güvenli midir? Google Play’de uygulamalar indirilirken virüs taramasından geçiyor. Ayrıca Google Play’e geliştirici uygulamasını yüklerken de virüs taramasından geçiyor. Bu nedenle güvenli bir uygulama yükleme yöntemi. Her zaman Apk’ler virüslü çıkacak diye bir kaide yok. Ancak bilmediğiniz, güvenmediğiniz yerlerden Apk yüklemenizi tavsiye etmiyoruz.

Apk hakkındaki uyarılarımızı dikkate alırsanız cihazınıza zarar gelme ihtimalini düşürmüş olursunuz.

4 Comments

 1. Avatar of Müjgan Bahar Müjgan Bahar dedi ki:

  Merhaba basarili bir yazi son derece hak verdigim uyarilar la dolu her kelimesine dikkat edecem

 2. Avatar of Aziz Taşçı Aziz Taşçı dedi ki:

  Bence çok gereksiz diye düşünüyorum.

 3. Avatar of berk antil berk antil dedi ki:

  teşekkürler çok faydalı bir yazı

 4. Avatar of beylikdüzü led tabela beylikdüzü led tabela dedi ki:

  yazınızı çok beğenerek okudum her kelimesi doğru teşekkürederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir