Android R Nedir Nasıl Görünecek?

Android’in bir sonraki sürümüne internet üzerinden isim verildi. Bu ismin şimdi kesin olmadığını söyleyelim çünkü Google daha sonradan kullanıcılarını şaşırtmayı seviyor. Ama şimdilik Android 11’e biz Android R diyeceğiz. Peki Android R nasıl görünüyor. Yazımızın devamında galerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Android R’de ne gibi yenilikler var?

Görüntüler bir demo üzerinden sızdı ve herhangi bir tanıtım daha belli olmadı. Bu durumda bu özelliklerin kesin olarak geleceğini söyleyemeyiz.

 • Tasarım oldukça değişiyor.
 • Yeni minik araçlar ana ekrana eklenebiliyor.
 • Yeni bir navigasyon çubuğu bizi bekliyor.
 • Yeni bir kısa mesaj özelliğinden bahsediliyor.
 • Android cihazlar kendi aralarında daha özellikli mesajlaşabilecek.
 • Daha yumuşak geçiş animasyonları.
 • Hızlı ayarlar menüsü tasarımı değişti.
 • Uygulama simgelerinde önemli değişiklikler var.

Bakalım bu özelliklerden hangileri Android R’de kullanılacak.

Android R, önümüzdeki sene tanıtılacak. Daha Android Q’nun resmi olarak çıkmadığını hatırlatmak gerekiyor. Hatta bir çok telefon daha Android Pie güncellemesini bile almadı. Güncelleme bekliyor. Android güncellemeleri oldukça yavaş ilerliyor.

2 Comments

 1. Emre avatarı Emre dedi ki:

  “Tasarım oldukça değişiyor.” değil “Tasarım çok değişiyor.”, “Android güncellemeleri oldukça yavaş ilerliyor.” değil “Android güncellemeleri çok yavaş ilerliyor.” ‘Oldukça’ belirteci ‘çok’ anlamına gelmez. Neden kimse açıp bir sözlüğe bakmıyor? Herkesin ağzında bir ‘oldukça’ sürüp gidiyor.

  1. Ahmet Orhan avatarı Ahmet Orhan dedi ki:

   Emre Bey, eleştiriniz için teşekkür ederim fakat yaptığınız düzeltmeler anlam açısından yanlış oluyor. Oldukça kelimesi orada çok olarak kullanılmıyor. “Tasarım epey değişiyor” veya “Tasarım yeteri kadar değişiyor” deseniz olabilir. Bunun dışında sizde “Oldukça belirtici çok anlamına gelmez” demişsiniz fakat çok anlamında değişiklik yapmışsınız. Açıkçası ne demek istediğinizi de tam olarak anlayamadım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir