1 Liralık Ürüne 5.2 TL Vergi

Berat Albayrak “geçen hafta Çin’den 26 milyon paket geldi ve bunlara vergi kesilmedi ” dedi. Hemen düzenleme yapıldı ve bundan sonra yurtdışından 1 TL değerinde bir paket alsanız dahi 5.2TL vergi ödeyeceksiniz. Aslında ismi vergi değil, gümrük hizmet bedeli ama dolaylı vergi olmuş oluyor. Hükümetin bir başka gelir kaynağı ortaya çıktı. Hepsini 22 dolar ve altı kabul etsek, 26000000×5,2=1352000TL yapıyor. Sadece 1 haftada elde edilen en düşük vergi tutarı.

Bildiğiniz gibi bu güne kadar Çin’den bir ürün aldığınız zaman eğer fiyatı 22$ ve üzeriyse vergi %20 olarak uygulanıyordu. 22$ ve altı ürünlerde ise herhangi bir ücret alınmıyordu. Ürün bedeli 0,5 TL olsa dahi ödeyeceğiniz vergi 5.2TL olarak belirlendi.

Konuyla ilgili çok sayıda şikayet olsa da oldukça yüksek bir gelir elde edildiği için hükümet geri adım atmayacaktır. Bununla birlikte artık yurtdışından ürün almanın da bir artısı kalmamış gibi görünüyor. Ayrıca bu durum yine yurtdışından ürün getiren Türkiye’de satış yapan kişilerin fiyatlarını da etkileyeceğinden sadece aldığımız ürünlere zam gelme durumu da gerçekleşebilir. Bakalım yurtdışı alışverişimiz nasıl etkilenecek.

1 Liralık Ürüne 5.2 TL Vergi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir