Telefon Ekran Süresi Azaltmak İçin Yöntemler – Etkili Öneriler!

İletişim, planlama, işle ilgili faaliyetler, sosyalleşme ve dünyadan haberler alma gibi gündelik yaşamın neredeyse tamamını oluşturan tüm işlemleri yaptığımız telefonlar son on yıldır artık yaşamımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. İşlevselliğin ön plana çıkarıldığı birçok işlemi telefonlarımızla yapsak da zamanla bu cihazlar bağımlılıklarımızdan biri oldu.

İlginizi Çekebilir: Kodsuz WhatsApp Mesaj Okuma Yöntemleri 2024

Yeni bildirimler, gelişmeler ve sonu bitmek bilmeyen içerik akışı sayesinde bu cihazlar tüm dikkatimizi kendisine vermemizi sağladı ve günün çoğu vaktini telefonlarda geçirmemize neden oluyor. Bugünkü yazımızda günümüzün çoğunu geçirdiğimiz bu cihazlarda “Telefon Ekran Süresini Nasıl Azaltabiliriz?” konusuna değineceğiz. Gelin konuyu yakından başlayalım.

Dengeli Bir Yaşama İlk Adım

Zamanla oluşan telefon bağımlılığı bugün pek çok kişinin yaşamsal bir sorunu olmuş durumda. Gün içinde yapılması gereken işlerin gecikmesi, dikkati uzun süre bir işe verememe ve sürekli akışın değişmesine alışmış olmanın getirdiği odaklanma sorunu dijital dünya dışındaki asıl yaşamlarımızda bir sorun haline gelmiş durumda.

Yaşam dijital içeriklerden çok daha fazlasına sahip olduğu için içeriklerde farklı insanların yaşamlarına uzaktan bakmak yerine kendi yaşamlarımız için gelişim içinde olarak hareket etmemiz adına bu cihazlarla aramıza ciddi bir mesafe koymamız gerekiyor.

Telefonlarla geçirilen vaktin daha verimli kılınması, bu cihazları kendi gelişimimiz için kullanmak ve işlerimizi kolaylaştırmak adına asıl amaçları için kullanımını sağlamak için telefon ekran süresini azaltma yöntemlerinden faydalanabiliriz. Bu yöntemleri uygulayarak telefonda geçirilen vakti azaltabilir, telefonda geçirdiğiniz vakitte hiçbir şey edinmemiş olmak yerine bu vakitleri kendi hayatınızın verimini artırmak adına değerlendirebilirsiniz.

Telefonları Nasıl Daha Bilinçli Kullanabiliriz?

Akıllı telefonlar ticaretin her an gerçekleşmesi ve içeriklerden para kazanmanın aktif kalması için sürekli bildirimler göndererek dikkatimizi çeker. Çoğu zaman birkaç dakika bu bildirimlere bakmanın herhangi bir zararı olmayacağını düşünsek de telefonu elimize aldığımızda bir iki dakikalık işlemler en az yarım saat, yarım saat sosyal medyada gezinme düşüncesiyle başlayan ele almalar ise en az bir saat boyunca sürer.

Telefon Ekran Süresi Azaltmak İçin Yöntemler - Etkili Öneriler!
Telefon Ekran Süresi Azaltmak İçin Yöntemler – Etkili Öneriler!

Bir işte çalışırken odağı birkaç saniye bile farklı bir işe verdiğimizde tekrar aynı işe derin şekilde odaklanmamız en az yirmi dakika sürer. Bu nedenle yaptığımız işlerden verim almak, üretim yapabilmek ve zamanı iyi değerlendirmek için en büyük dikkat dağıtıcılar olan telefonları çalıştığımız ortamda bulundurmamız gerekir. Daha önce bunun için bildirimleri kapatma işlemleri yapılsa da bu durum zamanla hangi uygulamadan bildirim geldiğini görmek için vakit kaybetmemize neden olur. Bu nedenle telefon ekran süresini azaltma için yapılacak adımlardan biri dikkat dağınıklığı yaratmaması adına çalıştığımız ortamlardan sessize alarak bu cihazları uzaklaştırmaktır.

Telefonda geçirilen vaktin bilinçli ve kendi kontrolünüzde olması için yapabileceğiniz bir diğer adım telefonu ne için kullandığınızı belirlemektir. Bunun için telefonla yaptığınız işlemleri düşünün. Hangi işlemleri telefon olmadan da yapabileceğinizi kurgulayın. Bu uygulama telefonsuz da yapabileceğiniz işleri belirleyerek telefonu yalnızca gerektiği zamanlarda kullanmanızı sağlar. Bu adımı üzerinde düşünerek kurguladığınızda birçok iş için aslında telefonunuza ihtiyacınızın olmadığını fark edeceksiniz.

Daha bilinçli kullanım adına yapacağınız eylemleri bir anda uygulamak birçok bağımlılıkta olduğu gibi ilk adımda zor gelebilir. Telefon ekran süresini azaltma ve uygulamalarda bilinçsizce uzun süreler vakit geçirmemek için bu adımlar için yapılan uygulamaları da tercih edebilirsiniz. App Store’lardan indireceğiniz uygulamalarla bir uygulamada veya telefonda geçirdiğiniz süreyi kısıtlayabilir, süre dolunca uyarı alarak dağılmış dikkatinizin farkına varabilirsiniz.

Telefon Ekran Süresine Bağlı Kalmayın!

Telefonlarda geçirdiğimiz vaktin çoğu sosyal medyada geçiyor. Sosyal medya içerikleri binlerce farklı konuda içeriğin ardı ardına sıralanması üzerine kurulu bir yazılımsal altyapıya sahip. Bu içeriklerin zamanla tıkladığımız yani ilgimizi çeken içeriklere dönüşmesi, kendi ilgi alanlarımıza yönelik binlerce içeriğin art arda sıralanmasını sağlayarak telefonun elimizde uzun süre kalmasına neden oluyor. Bu içeriklerden her ne kadar bir şeyler öğrendiğimizi düşünüyor olsak da insan beyninin nasıl çalıştığını aslında göz ardı ediyoruz ve bir şeyler öğrendiğimizi zannederek bu içerik furyasına kendimizi kaptırmış oluyoruz.

İnsan beyni bir şeyleri öğrenmek için yeteri kadar süre öğrenmek istediği şey hakkında düşünmüyorsa aniden karşısına çıkan bir araçla aslında o şeyi öğrenemiyor. Yani bir şeyleri kalıcı olarak öğrenmemiz için o şey karşımıza çıkmadan kendimizin merak etme sürecine sahip olup, öğrenmek için bir şeyler yaptığımızda ve yeteri kadar bilmediğimiz konu hakkında bir şeyler öğrenerek vakit geçirdiğimizde o şeyi öğrenmiş oluyoruz. Yani sosyal medya ortamlarında karşımıza çıkan içerikler her ne kadar besleyici gibi görünse de aslında onlar üzerine düşünme sürecimiz olmadığı için bu şeyler beynimizden uçup gidiyor.

  • Sosyal medya ortamlarında beynimizden uçup giden milyonlarca içerik için harcadığımız vakti düşünürsek aslında yaşamın önemli bir kısmını herhangi bir gelişim göstermeden yaşamış oluyoruz. Bunun önüne geçmek ve telefon ekran süresini azaltma için hayatlarımıza gelişim göstermek istediğimiz aktiviteleri sokmamız gerekiyor.
  • Bunun için çalmak istediğiniz bir enstrüman, öğrenmek istediğiniz bir dil veya merak ettiğiniz konular hakkında belgesel izleyebilirsiniz. Telefonlar sürekli dopamin salgılanmasını sağlayan içeriklere ve hızlı bir akışa sahip olduğu için bu zamanlarda iş gibi efor gerektiren eylemler yerine gerçekten eğlenebileceğiniz ve eğlenirken gelişim gösterebileceğiniz aktiviteleri seçmeyi deneyin.

Gerçek İletişimlerle Telefonlardan Uzak Kalın

Telefonlar dijital bir dünya sunsalar da aslında incelediğimiz içerikler yine insan yaşamı yine insana dair eylemler oluyor. Telefonlarda özellikle mesajlaşmalar üzerinden kurduğumuz iletişimlerde karşılıklı olunsa beş dakika içinde konuşulacak meseleler mesajlaşmayla bir saati bulabiliyor. Bunun etkisiyle sürekli mesajla iletişim kurduğumuz insanların yanına gittiğimizde konuşacak konu bulamıyor ya da iletişime odaklanarak kendimizi veremiyoruz.

Telefon Ekran Süresi Azaltmak İçin Yöntemler - Etkili Öneriler!
Telefon Ekran Süresi Azaltmak İçin Yöntemler – Etkili Öneriler!

Daha sağlıklı ve gerçek iletişimler gerçekleştirmek için iletişimin büyük çoğunluğunu mesajlar üzerinden gerçekleştirip gereksiz vakit kaybı yaşamak yerine fiziksel ortamlarımızda karşılıklı olarak bu iletişimleri gerçekleştirmeliyiz. Bu şekilde kurulan iletişimler daha sağlıklı olacağı gibi daha gerçek bağlarla kurulmuş olacaktır.

Sosyal medya üzerinden kurulan iletişimlerde birçok insan yan yana olmamanın getirdiği rahatlıkla aslında karşılıklı iletişimde söylemeyi tercih etmeyeceği birçok şeyi bu ortamlarda söyleyebiliyor. Bu durum zamanla fiziksel ortamlarda daha fazla çekinme yaşamaya telefona olan bağımlılığın daha fazla artmasına neden olmaktadır. Bunun önüne geçmek ve telefon ekran süresini azaltma için fiziksel ortamlarda iletişim kurmaya özen göstermeli ve bu iletişimlerde de mümkünse telefonlara bakmamalıyız.

Okumaya Devam Edin: 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir