Blog Tasarım ve Yazılım

AÖF Web Tasarım ve Kodlama’dan DGS ile Bilgisayar Mühendisliğine Geçtim

Merhaba sevgili arkadaşlar. Hayat deneyimlerimden bazı bölümlerinden sizlere de faydalı olacağını düşündüğüm için blogta yer veriyorum. Daha önce Mezundan AÖF Web Tasarım ve Kodlama Bölümü Hakkında Tüm Detaylar adlı yazımda belirttiğim gibi AÖF bölümünden mezun oldum. Bölüm bitince tam o aralar DGS kayıtlarına denk geldim ve bir başvurayım neymiş değilmiş görelim diye kayıt yaptırdım. Sınav hakkında hiç bir bilgim yoktu. Ne soruyorlar, kaç soru var, süre ne kadar bilmeden sınav gününü bekledim ve sınava girdim.

Sınav Maceram

Sınav ALES mantığında olup, sayısal ve sözel alan mevcuttu. Sayısal alan, matematik ve sayısal mantık sorularından oluşmaktaydı. Sınavda zaman sıkıntısı olabiliyor ki sayısal mantık tam bir baş belası. Sınav sonuna doğru kafam allak bullak olunca biraz da sözel çözeyim dedim ve hızlıca en kısa sorulardan 25 soru çözdüm. Yine hatırladığım kadarıyla, lisans programına kayıt olmak için ilgili alanlardan soru çözmeniz gerekiyor.

Yani sayısal puan ile gireceğiniz bölüm için matematik ne kadar katkı sağlasa da ufak da olsa sözelde katkı sağlamaktadır.

Sınavın Can Alıcı Noktası ! Dikkat !

Bende bu sebeple az sayıda yaptığım sözel aslında benim için çok önemli oldu. Dediğim gibi sınava bilgim olmadan girdiğim için sınav yönetmeliğinde yer alan “Her iki testten de en az 0,5 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır.” şartını bilmiyordum. Yani eğer sözel soru yapmasaydım, sayısalı full yapsam bile puanım hesaplamayacaktı.

Bu sözel soru çözmem ile puanım hesaplandı ve bazı arkadaşların soru çözmemesinden kaynaklı benim sıralamam da fena çıkmadı. Ayrıca puan hesaplanırken test dışında okul mezuniyet ortalamanızda katkı sağlıyor. Benim ortalamam 2,70’di. Eğer ortalamanızda yüksek olursa baya avantaj sağlayacaktır.

Temelim iyi olunca ve sevdiğim ders olunca soruları yapabildim. Aslında biraz baksam daha yüksek puan alırdım ama yine de yeterli bir puan aldım. Puanıma göre geçmiş yılların taban puanlarını incelediğimde şok oldum 🙂 Benim puan Ankara’da bazı üniversitelere yetiyordu. Çoğu tam burslu olsada bu sevindiriciydi. Aslında o ara biraz şükretmesini bilmediğimizden de olacak ki biraz kassam ODTÜ olurmuş demedim değil.

Tavsiye Yazı:  AOrhan.COM 5 Yaşında 5 Hediye Çekilişi

Tercih Yapma Keyfi

Sonra tercih kılavuzunda yer alan tüm üniversitelerin ders programlarını inceledim. En son Atılım Yazılım Mühendisliği ve Ankara Bilgisayar Mühendisliği arasında kaldım. Birisi Ankara’da tek olan yazılım mühendisliği ki derslerde güzeldi. Diğeri de hem devlet üniversitesi olması hem de şu andaki işyerime sadece 10 dakika uzaklıkta olması beni cezbetti. Bir Gazili olarak birde çok benzeyen Ankara Üniversiteli olayım diye tercihimi Ankara Üniversitesinden yana kullandım.

Ders Muafiyeti ve 5 Yıl Kuralı

Ve sonuç, %100 Türkçe programı kazanarak 2018 Eylül ayında kayıt oldum. İlk dönemde 1 ders bırakarak 🙂 hem de zamanında AA ile geçtiğim dersi bırakarak 2. döneme başladım. Bu arada şöyle bir durum var yeri gelmişken anlatayım. Bazı üniversiteler ki hepsi yavaş yavaş geçiyor, mezuniyet tarihinden itibaren aldığınız dersleri muaf ettirmek için 5 yıl geçmemiş olması gerekiyor. Bu nedenle benim normalde lisansta gördüğüm 10’a yakın ders sayılmadı. Şu anda o dersleri tekrar alıyorum. Siz tercih yaparken okulun yönetmeliğinde muafiyet bölümüne bakarak değerlendirmeniz iyi olacaktır.

Bunun dışında DGS ile geçişte AÖF bölümünde aldığım derslerden sadece Tarih ve Türkçe muaf sayıldı. Türkçe bölümde yeni açıldığından 3. sınıf yerine 1. sınıftan başladık. İlk defa bu dönem üstten 1 ders alabildim.

Bölüme başlamadan önce ingilizce muafiyet sınavı oldu. Ona girerek ekstra 1 ders daha muaf etmiş oldum. Maalesef AÖF web tasarım ve kodlama pek muafiyet sağlamıyor. Yani lisansı baştan okumak zorundasınız bilginiz olsun.

Şu anda zevkle dersleri takip etmeye çalışıyorum, bakalım okula devam edebilecek miyim göreceğiz. Keşke 3. sınıf olsaydım ama olmadı. Bu arada yakında 1. sınıf hakkında yazımı da yazacağım.

Eğer bölümle ilgili veya DGS ile ilgili sorularınız olursa, lütfen yorum bölümden sorunuz. Benzer soruları mail aracılığıyla sorulduğu için diğer arkadaşlara faydası olmamakla beraber, aynı sorulara cevap vermek zorunda kalıyorum. Lütfen aşağıdaki yorum bölümünden sorularınızı çekinmeden sorunuz.

Yorum Yazınız

*

87 Yorum

 • abi yazını gördüğüm için çok sevindim, çok teşekkürler böyle bir yazı hazırladığın bilgilendirdiğin için. ben de bu sürece dahil olmaya karar verdim, eğer başarabilirsem senle mailleşmek isterim detaylı bir biçimde konuşabilmek için. iletişim sayfasından mailini aldım. tekrardan teşekkür ederim.

   • Hocam düz mantık kurmak gerekirse, dgs için bu bölüm düşünülüyorsa düşünülmesin. Onun yerine uzaktan eğitim pc programcılığı düşünmeliyiz ki dgs De ders muafiyeti sağlayalım.
    Eğer bu bölüm teknik bir bölüm ise, devlette çalışan lise mezunları bu bölümü okuyarak tekniker kadrosuna geçebilir.(bana göre tek yararı).
    2 yıl okuduktan sonra baştan başlayacağınıza 2 yıl lys çalışın adam akıllı mühendisliğe geçmek daha mantıklı.
    Neyse hocam hayırlı olsun, yazılarınızın devamını bekler saygılar dilerim.

    • Aynen katılıyorum. DGS için bir faydası yok hatta programlama için bile faydası yok. Ama devlette çalışıyorsanız o zaman faydalı olur. Maaş artışı için vs. Çünkü sırf bölüm için okursanız 2 yıl zaman kaybı maalesef.

    • Devlette çalışmıyorsanız çokta bir esprisi yok. Hatta bil. programcılığı okumak en azından daha mantıklı olur. 2 yıl okuyacaksınız sonra dgs gireceksiniz bir bakmışsınız 1. sınıftan başlamışsınız 4 yılda öyle 6 yılda okul bitirdin demektir 1 yılda sarkıttın desen 7 sene millet tıp oluyor öyle

     • Aynen katılıyorum size, zaten bilgisayar mühendisliği okumak isteyenlere tavsiyem direk hazırlanmaları daha iyi olacaktır. Bu şekilde hazırlık uzun sürmesine sebep olacak. Ben ilk kayıt olduğum için DGS ile tercih imkanı olup olmadığı belli değildi. Sonradan belli olunca tercih yaptım.

   • Meraba kardeşim anlattiklarin için teşekkür ediyorum
    Bir kaç sorum olacaktı sana;
    1 anlattıgindan anladigim kadarıyla dgs yerine direk üni sinavina hazirlanmayi oneriyorsun ama odtü, itü gibi yerler üni sınavina oranla dgsyle kat be kat daha mümkün gibi sencede öyle değilmi?
    2 Örg ?,İÖ? Okuyorsun
    3 Kyk Burs ve yurt işi nasil oluyor Aöf de Kykde burs ve yurt yok ama daha sonra dgsyle bil. müh. geçiş yaptığında burs ve yurttan yararlanabiliyormusun
    4 Ve son olarak Bölümün zorlukları nelerdir?
    Biraz uzun oldu ama kusura bakma

    Sana okul hayatında basarilar dilerim bahtın açık olsun

    • Merhabalar,

     1- Yani dediğiniz gibi mümkün duruyor ama şöyle bir şey var eğer altyapınız sağlamsa olabilir. Tabiki burada da normal üni sınavındaki kadar kontenjan açılmıyor.
     2- Normal öğretim.
     3- Kyk ve burs konusunda hiç bilgim yok. Ankara’da yaşadığım için ve çalıştığım için pek araştırmadım.
     4- Bölüm şu anda normal klasik mühendisliklerdeki 1. sınıf. Mat, fizik vs. o yüzden asıl bölüm 2. sınıf sonrasında başlayacak. İlerledikçe bahsedeceğim.

     Teşekkür ederim, Allah isteyen herkese istediği yere getirmeyi nasip etsin.

 • Şuan ösym nin yayımlamış olduğu önlisanstan lisans bölümlerine geçiş pdf’inde web tasarım ve kodlamada yazılım mühendisliğini göremedim.Ben 1-2 ay önce baktığım zaman vardı.Hatta bundan önce yayınladığınız ilk yazıda sizde yazılım mühendisliğini belirtmişsiniz.Acaba kaldırıldı mı yazılım mühendisliği.İlgilenirseniz çok sevinirim şahsen ben yazılım mühendisliğine geçerim diye bu bölümü okumak istemiştim

  • Merhaba Furkan. https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2018/DGS/TABLO2_16052018.pdf bu adreste Sayfa 47’de yazılım mühendisliği görülmektedir.

 • Orhan kardeşim ne zaman dır senin sınav sonucunu merak ediyordum,tebrik ederim senin iş yerine gelip çayını içmek isterim bende web tasarım kodlama okuyorum yaşım 31 2. Üniversite olarak hayalimi gerçekleştirmek için

 • merhaba sizin adiniza sevindim bende web tasarimi 2. sinif ogrencisiyim suan sizden etkilenip gecis yapma dusuncesi olustu kafamda yalniz sistem nasil isliyor tam bilmiyorum hatta ben yurtdisindayim ama sinavlara turkiyeye gelip giriyorum ve guz doneminden bir dersten kaldim simdi bana nasil bir yol izleyecegimi soylerseniz cok sevinirim hatta telefonunuzu yazarsaniz size ulasirim simdiden cok tesekkurler

  • Ayşe Hanım öncelikle başarılar dilerim. Güz döneminden kaldıysanız bitirmenize engel oluyorsa, o zaman sene sonunda 3 derse kadar telafi sınavı oluyor. Tek ders sınavı verilen sınavda mezun olacak durumda olup 3 derse kadar alttan dersi olanlar girebiliyor. Eğer sizin durumda böyleyse o sınava girerek mezun olabilirsiniz. DGS konusunda da mezun olacaklar girebiliyor mu o konuda bilgim yok. Eğer mezun olma durumu olanlar girebiliyorsa girmenizi tavsiye ederim. Bilgisayar mühendisliği veya yazılım mühendisliği merakınız varsa bence bunu değerlendirin. Aklınıza takılan bir soru olursa iletişim bölümünden mail atabilirsiniz. Fırsat buldukça yardımcı olmaya çalışıyorum.

   • Bazı kaynaklar mesela kodlama dersleri için internetten diğerlerine sınıf arkadaşlarımdan ders notu alıyorum.

 • Web Tasarımı ve Kodlama bölümü mezununun aldığı dersler Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliklerinde alınan derslerle pek uyuşmadığı için fazla muafiyet olmayacağını ve bu sebeple de 3.sınıftan başlatan bir üniversite olmayacağını düşünüyorum. Sizin fikriniz nedir? Bilgisayar veya Yazılım Mühendisliği isteyen birisi muafiyet için Bilgisayar Programcılığı bölümüne geçse daha mı iyi olur ?

 • Senin adına çok sevindim. Ben kazanmış kadar mutlu oldum. Tebrikler hocam.

  Sayısal temelim olsa hiç düşünmeden yardırırdım ama gerçekten çok büyük engel…

  Sayısal olmadan kpss önlisans seviyesinden 85 puan alan biriyim. En büyük eksik ve ilerlemeye maalesef engel… Sözelci ve sayısalcı farkı…

 • İyi günler dilerim. Ben de Web tasarım ve kodlama bölümü 1. Sınıf öğrencisiyim. Bir sorum olacak. Aöf ten bu bölümü okuyupta 2. yada 3. sınıftan başlayan bir arkadaşınız yada tanıdığınız var mı ? Ben ilk defa aöf web tasarım ve kodlama bölümü nden lisansa geçen kişi olarak size ulaştım. Bilgi verirseniz sevinirim. Birde lisans ta gördüğüm 10 ders sayılmadı. Siz hem aöf web tasarım ve kodlama bölümü hemde başka bir üniversite okuyup geçtiğiniz dersleri mı saydirmaya çalıştınız. Orası tam açıklayıcı olmamış gibi. Bende KTÜ Makine mühendisliği bölümü bıraktım. Açıktan bu bölümü okuyorum. Hem KTÜ deki geçtiğim dersleri hemde aöf web tasarım ve kodlama bölümündeki geçeceğim dersleri birlikte sayarlar mı? Bu konu hakkında da bilgi verirseniz çok sevinirim.

  • Merhabalar,
   Eğer aldığınız dersler Bil. Müh. varsa dersleri saydırabilirsiniz. Ben Ankara Üniversitesindeki yönetmelik nedeniyle (yönetmelik, mezuniyet veya okul bırakılsa bile 5 yılı geçmemek şartıyla dersler muaf edilir diyor) saydıramadım. 2011 mezunu olmam ve 2018 yılında kayıt olduğum için sayılmadı.

   • Peki hangi üniversitede, hangi bölümü bitirdiniz acaba. Ve bitirdiğiniz üniversiteye kaç binle girrdiniz. 2011 de bitirdim. Yazmışsiniz. 2006 yada 2007 girişli falansiniz sanirsam. Öss sınavında kaçıncı oldunuz?

 • hocam merhabalar
  bu sene web tasarımdan (aöf) mezun oluyorum ben de.
  maalesef 3 gün önce dgs başvuruları bitmiş kaçırdım. neyse gelgelelim soruma.
  memur kadrosunda kamu çalışanıyım lise mezunuyum. şimdi bu diplomanın bana nasıl bi faydası olur? bilgisayar programcısı olabilir miyim ünvan değişikliği sınavlarıyla?

  • Merhabalar, o konuda fazla bilgim olmamakla beraber açılacak bir kadroda yer alabilir. Diğer türlü lise diplomasının üstünde bir diploma aldığınız için de kıdeminiz artabilir.

 • Merhaba,
  Yazınızı okudum ve çok beğendim. Uzun yıllar boyunca ben de bilgisayar mühendisliği okumak istiyordum. Maalesef hayat şartları ve yanlış seçimlerden dolayı sevdiğim işi yapamıyorum. Yaşım 27 ve sevmediğim işte çalışıyorum. Sıfırdan başlayıp sizin gibi açıköğretim okuyup dgs ile geçiş yapmak istiyorum. Hedefim odtü veya boğaziçi üniversitesi. Benim merak ettiğim açıköğretim mezuniyet ortalamam 2.70 demişsiniz. Açıköğretim sınavları zorladı mı sizi? ortalamanız biraz düşük gelmiş. Ortalamanız 3.50 üzerinde olsaydı ODTÜ gelir miydi? Son olarak DGS sınavına nasıl çalıştığınız hakkında bir yazı paylaşsanız, biz de deneyimlerinizden faydalansak. Çok teşekkür ediyorum.

  • Merhaba Cihat Bey, yazıyı beğenmenize sevindim. Maalesef hayat bazen istediğiniz gibi ilerlemiyor ama yılmadan çabalarsanız hedeflerinize ulşabilirsiniz. DGS ile web tasarım ve kodlama bölümünden geçiş maalesef biraz yorucu oluyor. Çünkü aldığımız dersler o kadar yetersiz ve alakasız kalıyor ki bil. müh. lisans bölümünde dersleri muaf edemiyorsunuz. Hal böyle olunca da 3. sınıf yerine 1. sınıftan benim gibi başlıyorsunuz. Ben aynı zamanda makine müh. olarak 6 yıldır çalışıyorum. Çalışırken okuyunca ve diğer işlerden dolayı pek derslere çalışamadım. 2. sınıf konularını bildiğim için onlara çalışmadan girdim ama ilk sınıf dersleri maalesef facia gibiydi. Çok can sıkıcı ve gereksiz olunca da çalışmadan girdim. Not ortalamasına pek takılmadım. DGS sınavına da çalışmadan girdim. Tesadüf sınavın başvurusu olduğunu mezun olacağım zaman öğrenince başvurdum girdim. Matematik bilgim iyidir o yüzden öyle girdim. Aslında çalışsam daha yüksek puan alabilirdim. Çünkü bazı ufak nüansları hatırlayamadım ve zaman yetmedi. Ayrıca Sözelden de soru çözülmesi gerekiyormuş ben tesadüf eseri çözdüm. Yoksa puan hesaplanmayacaktı. Sınava çalışırsanız ve temeliniz varsa ODTÜ kazanmak zor değil. Ben taban puanlarına baktığımda biraz daha soru yapsam veya ortalamam yüksek olsa gelirdi diye hesaplamıştım. Ama şu anda Ankara Üni. benim için en iyisi. Çünkü işime yakın olmasından dolayı gelip gitmekte kolay oluyor. ODTÜ çok uzak kalacaktı, hazırlık okuyacaktım vs. baya uğraştıracaktı 🙂

 • Merhaba Ahmet,

  Bende bu bölümden yeni mezun oldum.Yazın çok faydalı teşekkür ederim.
  Sormak istediğim aöf den gelen diplomanda “Bilgisayar Teknolojisi Bölümü Web tasarım ve kodlama programı” mezunu mu yazıyor.Diploma örneğin var ise paylaşabilir misin?

  • Merhabalar, diplomayı bulursam bakayım ama yazmıyordu diye hatılıyorum sadece web tasarım ve kodlama bölümü vardı diye biliyorum.

 • Yazınızı gordügüm için cok sevindim bu konu hakkında araştırma yapmama rahmen bir şeyler bulamadım sizin yazınıza denk gelmek sanş gibi bişey oldu. Yardımcı olursanız sevinirim. Ben aöf ten bilgisayar programcılığı yazmak istiyorum burdan dgs ile bilgisayar mühendisliğine geçiş yapacağım bunun için örgün öğretim olmam gerekir mi yoksa açıkogretim de olsa olur mu. Birde Web tasarımı ve kodlamayımı onerirsiniz yoksa bilgisayar programcılığınımı

  • Yardımcı olduysam ne mutlu bana. Amacım benim yaşadıklarımın birilerine örnek olması ve yol göstermesiydi. Bilgisayar programcılığı bildiğim kadarıyla örgün eğitim. AÖF veya örgün eğitim farkı sizin dersi ne kadar iyi öğrenmenizi sağlayacaktır. DGS ile geçişte bir önemi yok diye biliyorum. Önemli olan aslında bölümlerde verilen ders içerikleridir. Çünkü DGS ile geçişte ders muafiyeti için aldığınız ortak dersler bakılacak. Bu sayede lisans süresince aynı dersi almayacaksınız. Benim en büyük sıkıntım bu oldu. Yani bu bölümü okuyayım sonra DGS ile geçerim demek yerine normal üniversite sınava girerek 4 yıllık üni tercih yapmak zaman kaybını önleyecektir.

   Eğer ben 2 yıllık önce okuyayım derseniz de benim önerim eğer alım yapılıyorsa Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bu adresteki bölümü açık öğretim olarak okumanızdır. Çünkü lisans eğitimindeki dersler ile ortak dersi en çok olan 2 yıllık ünilerden birisidir. Umarım yardımcı olmuşumdur.

 • Merhaba yazınız için teşekkür ederim Çok başarılı bir yazı olmuş uzun zamandır arayıpta bulamadığım bilgileri buldum size Danışmak istediğim bir konu vardı ben bilgisayar programcılığı yazıp oradan DGS ile bilgisayar mühendisliğine geçmek istiyorum Bunun için Örgün Öğretim okumam gerekiyor mu yoksa açıköğretimde okusam olur mu Bir de bilgisayar programcılığı mı önerirsiniz yoksa web tasarımı ve kodlamayı mı acık öğretim programı olarak

 • Merhabalar. Daha önce de başka bir sayfanızdan mesajlaşmıştık. Geçiş serüveninizi okudum. Çok güzel özetlemişsiniz. Ben de bu sene Web Tasarımı Ve Kodlama bölümden mezun oldum. Genel anlamda bölüm hakkında yazdıklarınızın altına imzamı atarım . belki 1-2 nokta dışında. ben de bu sene DGS ye girdim. henüz puan ve netler açıklanmadı ama sayısal 36d 4 y, sözel 4d 0y bekliyorum. ÖBP ise 71 (Diploma ortalama:3,55)… Puan hesap motorlarında 300-305 arası gözüküyor (Tabi ne kadar doğruysa). belki örgün öğretimde bilgisayar mühendisliği olabilir ama çalıştığım için ve 40 yaşında işi bırakıp öğrenci olamayacağım için zor gözüküyor. İkinci öğretim deseniz Ankara’da yok. En yakın sanırım Kırıkkale Üniversitesinde var. O da iş çıkışına yetişmiyor. Sanırım bana AÖF Yönetim Bilişim Sistemleri yolu gözüktü :)) … İlk senenizin nasıl geçtiği ile ilgili bir yazı yazarsanız güzel olur (Eğer yazdıysanız ve görmediysem kusura bakmayın)… Saygılar…

  • Cevdet Bey merhaba, bence vazgeçmeyin bir şekilde olur denemelisiniz. İlk sene ile ilgili bir yazı yazmayı düşünüyorum. En kısa sürede paylaşacağım.

 • Merhaba, Kültür Üniversitesi bilgisayar programcılığı mezunuyum. Dgs ile açıköğretim(yönetim bilişim sistemleri veya herhangi bir bölüm) veya eşit ağırlık bölümüne geçiş yapma imkanım yok mu?

  • Mustafa Bey, bölüm mezuniyetinizden dgs ile bilgisayar müh. geçiş oluyor. ÖSYM kitapçıklarında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

 • Merhaba benik matematigim iyi ama suan ki sinav sisteminde sadece matematik yeterli değil ben pc mühendisliği istiyordum ama olmadi iki yillik okuyup dorde tamamlayayim dedim anneme annem isletme oku dedi mecburiyetten isletme yszdim tercihimde ve cok yüksek ihtimal gelecek bu sene ikinci universite olarak yazsam ve okusam ikinci universite olarak dgs ile yazılım pc mühendisliğine cevirebilirim dimi

 • sana bir kaç sorum olacak o yüzden nasıl iletişime geçebilirim bilmiyorum burdan olmuyor mail adresim ile iletişime geçebilirsem süper oacak

  • İletişim sayfasından yazabilirsiniz. Ama özel değilse lütfen yorum bölümünden yazınız,çünkü başkaları da faydalansın

 • Merhabalar,
  AÖF Web tasarım ve kodlama bölümünü ve 4 yıllık Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri bölümünü bitirdim. Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri bölümünden de ders muafiyet hakkım oluyor mu?
  Cevabınız için teşekkürler 🙂

  • Eğer ki aynı dersleri daha önce almışsanız ve 5 yıl içinde bu dersleri alıp başarılı olmuşsanız bir problem olmaz. Muafiyet alabilirsiniz.

 • İkinci üniversite tercihi düşündüğüm şu dönemde yazınız ilaç gibi geldi önceki bölümünüz neydi ikinci üniversite ye kaç yaşında başladınız çünkü çevremde hep artık bu yaştan sonra üniversitemi okunur diye olumsuz çok dönüş alıyorum şimdiden teşekkür ederim,

  • Önceki bölümüm Makine Müh. 6 yıldır çalışıyorum. Yaşım 31, bu sene 2. sınıfa geçtim. Bence okumanın yaşı yok o yüzden eğer oluyorsa yılmadan devam edin. Kolay değil ama şöyle bir şey var buraları isteyen çok kişi var. O yüzden o okul biter bir şekilde.

  • Emre kardeşim (kardeşim diyorum benden küçüksün);
   Ben de aynı Ahmet bey gibi Web Tasarımı ve Kodlama mezunuyum. Bu sene DGS ye girdim. 3 büyük şehir dışındaki Bilgisayar Mühendisliğine puanım yetiyor. (Keşke biraz daha çalışsaydım diyorum). Ve 38 yaşımda girdim 40 yaşımda mezun oldum. Hala da devam etmek istiyorum. Bana da çevremden aynı tepkiler geldi. Bu yaştan sonra ne yapacaksın diye ama onlara aldırış etmedim. Ben ilk üniversitemi yaklaşık 20 sene önce bitirdim, keşke hiç ara vermeden okumaya devam etseydim diyorum. Sonuçta demem o ki kesinlikle kulaklarını dışarıya tıka, okumak istediğin bölümü oku… İŞ İŞTEN GEÇMEDEN. Bir abi tavsiyesi sana…

   • Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim Cevdet abi mutlu oldum yazdıklarınızı okuyunca benim arzu ettiğim bölüm biraz yaptığım meslek dışında olduğu için çekincem o yoksa dediğinizde haklısınız dış etkenler her zaman olumsuzu görür ve o yönde telkin vermeye meyillilerdir.

 • Ben programcılık düşünmüyordum tercihlere biraz zorunluluktan yazdım. Fakat sonra aklım yattı ve devam edeceğimi düşündüm ve birkaç ayda Pytohn, CSS ve JS programlama dillerini öğrenmeye başladım. Web sitesi açarak kendimi geliştireceğim. Web tasarımcılığından para kazanıp projelerim için altyapı oluştururum. Size sormak istediğim tüm bu meşguliyetin içinde (üni de dahil) DGS ye hazırlanabilir miyim?

  • Ben evli, işte çalışan ve kısmetse yakında baba olacak biriyim. Bu arada hem çalışıyor, hem 2. üniversite örgün eğitime devam ediyor hemde boş zamanlarımda kendi web projelerime bakıyorum. Yani siz yapmayacaksınız da kim yapacak 🙂

 • Hocam ben AÖF Web Tasarım ve Kodlama okuyup dgs ile %100 ingilizce eğitim veren bir bilgisayar mühendisliği istiyorum sınavı kazanırsam şayet hazırlık durumu nasıl olacak? Eğer hazırlığı veremezsek atılıyor muyuz?

  • Efe Bey merhaba, eğer İngilizce bölüm olursa hazırlık sınıfına gidiyorsunuz. Eğer ingilizceniz varsa hazırlık atlama sınavları olur, dönem içi İngilizce muafiyet sınavları olur. Okul başlamadan onlara girerek seviyeniz yeterliyse hazırlık atlarsınız. Eğer hazırlık sınıfına başlarsınız ve başarılı olamazsanız bir sonraki sene tekrar hazırlık okursunuz. Bazen bazı okullarda hazırlık sınıfını geçemeyenler Türkçe bölüm varsa oraya kaydını kaydırabiliyorlar.

 • İyi günler, benim de birkaç sorum vardı yardımcı olursanız sevinirim. Şu anda Web Tasarım ve Kodlama 2. sınıf öğrencisiyim (normalde mezun olmam gerekiyordu fakat 1 sene uzadı, örgün eğitimde okuduğum bölüm ile götüremedim). Bu sene açıköğretimi tamamlayıp DGS’de şansımı denemek istiyorum. Aslında öncelikli hedefim dış kaynaktan subay alımı ile subaylığa geçiş, eğer başaramazsam da sevdiğim bir diğer işi yapmak istiyorum. Subaylıkta yaş sınırı olduğu için DGS’den bir bölümü seçersem 3. sınıftan başlamam şart. DGS’de direk 3. sınıftan başlatan üniversiteler var mı bildiğiniz, eğer yoksa Açıköğretimden bir bölüm ile 4 yıllığa tamamlamak daha mı mantıklı?

  • Kerim Bey iyi günler,

   DGS ile normalde 3. sınıftan başlanır fakat AÖF’de aldığınız dersler bölüm dersleri ile ortak olmadığı için mecbur 1. sınıftan başlıyoruz. DGS ile geçişte sizin daha önceden aldığınız ortak dersler sayılır ve eksik kalan dersler tamamlanır. 2 yıl okuduğunuz içinde 3. sınıftan başlayarak 4 senelik tamamlanır. Ancak aöf 2 yıllıktan en fazla ders saydırabileceğiniz aöf 4 yıllık üniversitelerdir ki aöf web tasaırm ve kodlama bölümünden de bu bölümlere geçiş yok diye biliyorum.

   • Kılavuzda bazı açıköğretim bölümleri görmüştüm 4 yıllık tamamlanacak ama son incelememde Web Tasarım ve Kodlama ile alakalı bölümler değil (nasıl oluyor ben de anlamadım, iktisat vs. bölümler de çıkıyor). Bu sene yine de dikey geçiş sınavına girip 3. sınıftan başlatan okullar çıkar mıdır bir bakacağız artık

 • Merhaba Ahmet bey bilgisayar mühendisliği çocukluk hayallerimdendi fakat kısmet olmadı farklı bir bölümden mezunum evli ve 2 çocuk annesiyim 2 yıllık Web tasarım bölümü ve dgs ile müh. geçme olanağı beni heyecanlandırdı şuan 31 yaşındayım yaş faktörü çok düşündürücü.37 38 yaşında mezun olsam bile bilgisayar mühendisliği kariyeri için geç olur mu?Tavsiyelerinize ihtiyacım var.

  • Nazile hanım merhaba, bence başlamadan göremezsiniz bir yerden başlamak lazım. Bende evliyim çocuk bekliyorum. Nasip olursa tam finallerde doğacak 🙂 31 yaşındayım özel sektörde çalışıyorum. Ev kredisi ödüyorum. O yüzden ekstra işler yapıyorum. Yani bu kadar şeyin içinde okul içinde uğraşıyorum. İçimde kalmaktansa denedim olmadı ya da yaptım bu kadar oldu diyebilirim. Derslere gidemiyorum çalıştığım için ama bir şekilde hal oluyor. Bence yaşınız çok da geç değil. Ayrıca bilgisayar mühendisliği diploması olana kadar kendinizi geliştirin hızlı bir şekilde sektöre girersiniz

   • Ahmet hocam merhaba. Ders devam AÜ’de ders devam zorunluluğu yok mu? Ben de çalışıyorum ve bu yüzden derslere giremeyeceğim.

 • Merhaba iyi günler. Anadolu üniversitesi açıköğretim fakültesi web tasarım ve kodlama bölümünü araştırıyordum. Bilgisayar mühendisliğine geçmek amacım. Geçiş imkanı var mı yok mu tam olarak çözemedim çünkü açık ve örgün eğitimlerde geçilebilen bölümler galiba farklı. Sizden net bir bilgi alabilir miyim? Teşekkürler

  • Merhabalar, bilgisayar mühendisliğine ve yazılım mühendisliğine geçiş imkanı var. Ben Bilgisayar müh geçiş yaptım. Ankara üniversitesinde örgün eğitim alıyorum.

 • Bu bölümü okuyup DGS ile Bilgisayar Mühendisliğine geçtiğimiz zaman azami öğrenim süremiz 5 yıl oluyor değil mi ? Üstelik 1. sınıftan başladığımız için 4 yıllık dersi 5 yılda vermemiz gerekiyor. Normal sınavla girsek 7 yıl azami süreye sahip oluyoruz. Sizce bu riskli değil mi?

  • Merhabalar, bölüme başlamadan bunları düşünmek yerine bence bölümü en kısa sürede nasıl bitirebilir demek hem motivasyon hem de iş hayatınız için daha iyi olacaktır. Olumsuz durumları eğitim konusunda böyle bence düşünmeyin.

 • 21 yaşındayım aöf web tasarım da son senem dgs ye 8 ay var matematiğim sıfır bu surede 38-40 nete ulaşmam lazım matematik konusunda taktik vs. verebilirmisiniz?

  Not; Birde 2 sene aof yerine 1 sene oturup lgs ye calisirim diyenler olmus. Bizler zaten meslek lisesinden temel dersleri sadece 1 sene alıp mezun olduk 4 sene alsak bizde lgs ye gireriz. 4 senede alinan dersleri 1 senede çalışıp muhendislik kazanmak cok zor.

  • Matematik konusunda tek taktik bol soru çözmek. Yapamadığınız konularda bol soru çözmeni lazım. Süre gayet yeterli. Yetiştirebilirsiniz.

 • Ben şuan hacettepede ing iktisat okuyorum(meslek lisesi web tasarım ve kodlama bölümü mezunuyum) acaba ikinci üni web tasarım ve kodlama okuyup dgs kasıp odtü yada hacettepe bilg mı denesem çok kararsızım sizce napmalıyım?

  • Eğer web tasarım ve kodlama bitirdiyseniz, dgs ile deneyebilirsiniz. Sonuçta bir şey kaybetmeyeceksiniz 🙂

 • Merhaba. Ben Cumhuriyet biyokimya lisans mezunuyum. Marmara biyolojiyi kazandım. Sence benim diplomam daki geçmiş olduğum dersleri marmarada muaf ettirebilir iyim. Yalnız benimkisi yatay veya dgs değil. Bildiğin ösym ile kazandım marmarayı.

  • Salih Bey merhaba, Okulun yönetmeliğine bağlı ama kabul ederler. Fakat çoğu okulda 5 yıl kuralı var. Mezuniyetinizden 5 yıl geçmemişse sayabilirler ve öğrenim dili gibi detaylar olabilir. Eğitim dili ingilizce ise ve siz Türkçe aldıysanız onlardan dolayı kabul etmeme durumu olur. Ayrıca dersin kredisi de önemli. Yani en doğru bilgi okul öğrenci işlerine danışmak.

   • Merhaba, aöf web tasarımı ve kodlama mezunuyum. Ankara’da bir devlet hastanesinde sağlık teknikeri olarak görev yapıyorum. Bu yıl dgs ile Odtü Bilgisayar Mühendisliği’ni kazanmayı hedefliyorum. Kamuda çalışıp okuyanlara yönelik bir düzenleme var mı acaba ? Hem okuyup hem çalışmak mümkün mü ? Hastane yönetimi çalışma saatlerini ayarlama konusunda bir sıkıntı çıkartır mı bilmiyorum. Kamudaki idari amirlerin çalışan öğrencilere; çalışma saatlerinde yardımcı olup olmadığını, böyle bir yasal düzenleme olup olmadığını tecrübelerinize istinaden size sormak istedim. Bir de hem çalışmak hem Odtü’de okumak çok zorlar mı ? Tavsiyelerinize açığım. Çok teşekkür ederim 🙂

    • Gözde Hanım merhaba, öncelikle hayırlı olsun. İnşallah hedefiniz doğrultusunda istediğiniz okulu kazanırsınız. Maalesef okul konusunda üniversitelerde buna yönelik bir düzenleme yok. Yüksek lisans yapanlar bile zorunlu olarak devam etmek zorundalar. Çalıştığınız kurumdan izin almanız gerekiyor. Bunun içinde ona yönelik uygun şartlar varsa o şekilde çalışabilirsiniz. Zamanında makine mühendisliğinde okurken arkadaşım adalet bakanlığında çalışıyordu ve kendisi geceleri görev yapıyordu. Gündüz okula gelirdi. Kurumların işleyişi farklı olabiliyor. Odtü de maalesef devam zorunluluğu var. Ayrıca hazırlığı ya atlamalısınız ya da başarılı olmalısınız. Yani en az 5 sene bu şekilde okula gitmeniz gerekecek. Odtü bu konuda katı kuralları var.

     Şu anda bende çalışıp okuyorum. Devam zorunluluğu her ders için yok. Olanlara da şirketten izin alıp gidiyorum i onlarda haftada 1-2 saat oluyor. Tercih yaparken hem yakın olmasına hem de devam zorunluluğuna göre ben kayıt yaptırdım. Şu anda sınavlara yönelik çalışıyorum. Tabiki derse katılmadığınız için zorlayıcı olabiliyor ki ben uzun yıllardır yazılım ile uğraşmama rağmen mühendlisk olarak bilimsel yaklaşıldığından bazı konular ilk defa görmemizden dolayı zor. Ama öyle böyle 2. sınıfın ilk dönemini bitirdim 🙂

 • Peki hangi üniversitede, hangi bölümü bitirdiniz acaba. Ve bitirdiğiniz üniversiteye kaç binle girrdiniz. 2011 de bitirdim. Yazmışsiniz. 2006 yada 2007 girişli falansiniz sanirsam. Öss sınavında kaçıncı oldunuz?

 • Merhaba,
  Yazı için çok teşekkürler. Merak ettiğim birçok şeye değinilmiş. Aklımdaki tek soru 2 yıl okuduktan sonra Yazılım Müh. okuyacak olursam birinci sınıftan mı başlayacağım ?

 • Merhaba yazınız için öncelikle teşekkür edeiyorum benim bir sorum olucaktı ben yazılımla ilgeleniyorum java java script html vs.. lise son sınıfım üniversite okumamayı düşünüyorum bu üniversitedeki 4 yılı vize final büt yerine kariyerimde gelişmeyi düişüyorum sadece CV de diploma gözükmesi amaçlı AÖF den okumayı düşündüm sizce okumama gerek varmı tavsiye verebileceğiniz bir fikir varmı şimdiden teşekkür ederim :))

  • Merhabalar,

   Şu anda okulda aldığım dersleri görünce diploma olarak değil de ders olarak düşünmenizi isterim. Çünkü kodlama ile bazı şeyleri yapacaksınız ama bazı önemli şeyleri okulda öğrenmeni daha faydalı olacaktır. Diyeceksiniz ki ben onları dışarda da öğrenirim ama her dersin öğreticisini bulmanız zor.

   • ordaki öğreticilerde hepsi iyi olamıyobiliyor malesef o yüzden o konuya değinmeden sadece diploma açısından düşünüyorum AÖF den önerebileceğiniz başka bir bölüm varmı acaba

 • merhaba hayatınızda başarılar dilerim yazınız içinde teşekkür ederim benimde bi sorum olucaktı
  AÖf olarak okuduğumuz bu web tasarım ve kodlama bölümü dgs aınavına girince aöflükten çıkıyormu normal üniversite olarakmı gidiyoruz yoksa aöf tarzındamı işliyor