hosting
Blog Tasarım ve Yazılım

AÖF Web Tasarım ve Kodlama’dan DGS ile Bilgisayar Mühendisliğine Geçtim

Merhaba sevgili arkadaşlar. Hayat deneyimlerimden bazı bölümlerinden sizlere de faydalı olacağını düşündüğüm için blogta yer veriyorum. Daha önce Mezundan AÖF Web Tasarım ve Kodlama Bölümü Hakkında Tüm Detaylar adlı yazımda belirttiğim gibi AÖF bölümünden mezun oldum. Bölüm bitince tam o aralar DGS kayıtlarına denk geldim ve bir başvurayım neymiş değilmiş görelim diye kayıt yaptırdım. Sınav hakkında hiç bir bilgim yoktu. Ne soruyorlar, kaç soru var, süre ne kadar bilmeden sınav gününü bekledim ve sınava girdim.

Sınav Maceram

Sınav ALES mantığında olup, sayısal ve sözel alan mevcuttu. Sayısal alan, matematik ve sayısal mantık sorularından oluşmaktaydı. Sınavda zaman sıkıntısı olabiliyor ki sayısal mantık tam bir baş belası. Sınav sonuna doğru kafam allak bullak olunca biraz da sözel çözeyim dedim ve hızlıca en kısa sorulardan 25 soru çözdüm. Yine hatırladığım kadarıyla, lisans programına kayıt olmak için ilgili alanlardan soru çözmeniz gerekiyor.

Yani sayısal puan ile gireceğiniz bölüm için matematik ne kadar katkı sağlasa da ufak da olsa sözelde katkı sağlamaktadır.

Sınavın Can Alıcı Noktası ! Dikkat !

Bende bu sebeple az sayıda yaptığım sözel aslında benim için çok önemli oldu. Dediğim gibi sınava bilgim olmadan girdiğim için sınav yönetmeliğinde yer alan “Her iki testten de en az 0,5 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır.” şartını bilmiyordum. Yani eğer sözel soru yapmasaydım, sayısalı full yapsam bile puanım hesaplamayacaktı.

Bu sözel soru çözmem ile puanım hesaplandı ve bazı arkadaşların soru çözmemesinden kaynaklı benim sıralamam da fena çıkmadı. Ayrıca puan hesaplanırken test dışında okul mezuniyet ortalamanızda katkı sağlıyor. Benim ortalamam 2,70’di. Eğer ortalamanızda yüksek olursa baya avantaj sağlayacaktır.

Temelim iyi olunca ve sevdiğim ders olunca soruları yapabildim. Aslında biraz baksam daha yüksek puan alırdım ama yine de yeterli bir puan aldım. Puanıma göre geçmiş yılların taban puanlarını incelediğimde şok oldum 🙂 Benim puan Ankara’da bazı üniversitelere yetiyordu. Çoğu tam burslu olsada bu sevindiriciydi. Aslında o ara biraz şükretmesini bilmediğimizden de olacak ki biraz kassam ODTÜ olurmuş demedim değil.

Tavsiye Yazı:  AOrhan.Com Tema Değişikliği

Tercih Yapma Keyfi

Sonra tercih kılavuzunda yer alan tüm üniversitelerin ders programlarını inceledim. En son Atılım Yazılım Mühendisliği ve Ankara Bilgisayar Mühendisliği arasında kaldım. Birisi Ankara’da tek olan yazılım mühendisliği ki derslerde güzeldi. Diğeri de hem devlet üniversitesi olması hem de şu andaki işyerime sadece 10 dakika uzaklıkta olması beni cezbetti. Bir Gazili olarak birde çok benzeyen Ankara Üniversiteli olayım diye tercihimi Ankara Üniversitesinden yana kullandım.

Ders Muafiyeti ve 5 Yıl Kuralı

Ve sonuç, %100 Türkçe programı kazanarak 2018 Eylül ayında kayıt oldum. İlk dönemde 1 ders bırakarak 🙂 hem de zamanında AA ile geçtiğim dersi bırakarak 2. döneme başladım. Bu arada şöyle bir durum var yeri gelmişken anlatayım. Bazı üniversiteler ki hepsi yavaş yavaş geçiyor, mezuniyet tarihinden itibaren aldığınız dersleri muaf ettirmek için 5 yıl geçmemiş olması gerekiyor. Bu nedenle benim normalde lisansta gördüğüm 10’a yakın ders sayılmadı. Şu anda o dersleri tekrar alıyorum. Siz tercih yaparken okulun yönetmeliğinde muafiyet bölümüne bakarak değerlendirmeniz iyi olacaktır.

Bunun dışında DGS ile geçişte AÖF bölümünde aldığım derslerden sadece Tarih ve Türkçe muaf sayıldı. Türkçe bölümde yeni açıldığından 3. sınıf yerine 1. sınıftan başladık. İlk defa bu dönem üstten 1 ders alabildim.

Bölüme başlamadan önce ingilizce muafiyet sınavı oldu. Ona girerek ekstra 1 ders daha muaf etmiş oldum. Maalesef AÖF web tasarım ve kodlama pek muafiyet sağlamıyor. Yani lisansı baştan okumak zorundasınız bilginiz olsun.

Şu anda zevkle dersleri takip etmeye çalışıyorum, bakalım okula devam edebilecek miyim göreceğiz. Keşke 3. sınıf olsaydım ama olmadı. Eğer bölümle ilgili veya DGS ile ilgili sorularınız olursa yorum bölümünden çekinmeden sorabilirsiniz. Geçte olsa cevap alırsınız merak etmeyiniz 🙂

Yorum Yazınız

*

15 Yorum

 • abi yazını gördüğüm için çok sevindim, çok teşekkürler böyle bir yazı hazırladığın bilgilendirdiğin için. ben de bu sürece dahil olmaya karar verdim, eğer başarabilirsem senle mailleşmek isterim detaylı bir biçimde konuşabilmek için. iletişim sayfasından mailini aldım. tekrardan teşekkür ederim.

 • Şuan ösym nin yayımlamış olduğu önlisanstan lisans bölümlerine geçiş pdf’inde web tasarım ve kodlamada yazılım mühendisliğini göremedim.Ben 1-2 ay önce baktığım zaman vardı.Hatta bundan önce yayınladığınız ilk yazıda sizde yazılım mühendisliğini belirtmişsiniz.Acaba kaldırıldı mı yazılım mühendisliği.İlgilenirseniz çok sevinirim şahsen ben yazılım mühendisliğine geçerim diye bu bölümü okumak istemiştim

  • Merhaba Furkan. https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2018/DGS/TABLO2_16052018.pdf bu adreste Sayfa 47’de yazılım mühendisliği görülmektedir.

 • Orhan kardeşim ne zaman dır senin sınav sonucunu merak ediyordum,tebrik ederim senin iş yerine gelip çayını içmek isterim bende web tasarım kodlama okuyorum yaşım 31 2. Üniversite olarak hayalimi gerçekleştirmek için

 • merhaba sizin adiniza sevindim bende web tasarimi 2. sinif ogrencisiyim suan sizden etkilenip gecis yapma dusuncesi olustu kafamda yalniz sistem nasil isliyor tam bilmiyorum hatta ben yurtdisindayim ama sinavlara turkiyeye gelip giriyorum ve guz doneminden bir dersten kaldim simdi bana nasil bir yol izleyecegimi soylerseniz cok sevinirim hatta telefonunuzu yazarsaniz size ulasirim simdiden cok tesekkurler

  • Ayşe Hanım öncelikle başarılar dilerim. Güz döneminden kaldıysanız bitirmenize engel oluyorsa, o zaman sene sonunda 3 derse kadar telafi sınavı oluyor. Tek ders sınavı verilen sınavda mezun olacak durumda olup 3 derse kadar alttan dersi olanlar girebiliyor. Eğer sizin durumda böyleyse o sınava girerek mezun olabilirsiniz. DGS konusunda da mezun olacaklar girebiliyor mu o konuda bilgim yok. Eğer mezun olma durumu olanlar girebiliyorsa girmenizi tavsiye ederim. Bilgisayar mühendisliği veya yazılım mühendisliği merakınız varsa bence bunu değerlendirin. Aklınıza takılan bir soru olursa iletişim bölümünden mail atabilirsiniz. Fırsat buldukça yardımcı olmaya çalışıyorum.

 • Web Tasarımı ve Kodlama bölümü mezununun aldığı dersler Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliklerinde alınan derslerle pek uyuşmadığı için fazla muafiyet olmayacağını ve bu sebeple de 3.sınıftan başlatan bir üniversite olmayacağını düşünüyorum. Sizin fikriniz nedir? Bilgisayar veya Yazılım Mühendisliği isteyen birisi muafiyet için Bilgisayar Programcılığı bölümüne geçse daha mı iyi olur ?

 • Senin adına çok sevindim. Ben kazanmış kadar mutlu oldum. Tebrikler hocam.

  Sayısal temelim olsa hiç düşünmeden yardırırdım ama gerçekten çok büyük engel…

  Sayısal olmadan kpss önlisans seviyesinden 85 puan alan biriyim. En büyük eksik ve ilerlemeye maalesef engel… Sözelci ve sayısalcı farkı…

 • İyi günler dilerim. Ben de Web tasarım ve kodlama bölümü 1. Sınıf öğrencisiyim. Bir sorum olacak. Aöf ten bu bölümü okuyupta 2. yada 3. sınıftan başlayan bir arkadaşınız yada tanıdığınız var mı ? Ben ilk defa aöf web tasarım ve kodlama bölümü nden lisansa geçen kişi olarak size ulaştım. Bilgi verirseniz sevinirim. Birde lisans ta gördüğüm 10 ders sayılmadı. Siz hem aöf web tasarım ve kodlama bölümü hemde başka bir üniversite okuyup geçtiğiniz dersleri mı saydirmaya çalıştınız. Orası tam açıklayıcı olmamış gibi. Bende KTÜ Makine mühendisliği bölümü bıraktım. Açıktan bu bölümü okuyorum. Hem KTÜ deki geçtiğim dersleri hemde aöf web tasarım ve kodlama bölümündeki geçeceğim dersleri birlikte sayarlar mı? Bu konu hakkında da bilgi verirseniz çok sevinirim.

  • Merhabalar,
   Eğer aldığınız dersler Bil. Müh. varsa dersleri saydırabilirsiniz. Ben Ankara Üniversitesindeki yönetmelik nedeniyle (yönetmelik, mezuniyet veya okul bırakılsa bile 5 yılı geçmemek şartıyla dersler muaf edilir diyor) saydıramadım. 2011 mezunu olmam ve 2018 yılında kayıt olduğum için sayılmadı.