Turkcell’e MWC’de Sektöre Büyük Katkı Ödülü

Ülkemizin ilk mobil operatörlerinden Turkcell yıla damga vuran bir ödül aldı. Geçtiğimiz günlerde İspanya’da gerçekleşen Mobil Dünya Kongresi’nde ‘Sektöre Büyük Katkı’ ödülünü alan Turkcell başarısını bir kez daha kanıtladı. Barcelona’da gerçekleşen ve her yıl aynı tarihlerde yapılan mobil dünya kongresinde dünya çapında çok değerli şirketler boy gösteriyor ve yeni mobil teknolojilerini sergiliyor. Ülkemizde mobil operatör olarak tek katılım gösteren de Turkcell oldu. Kongreye ev sahibi olarak İspanya Kralı 6. Felipe’de katıldı. Dünya çapında bir çok mobil cihaz ve yazılımın tanıtıldığı Mobil Dünya Kongresi’nde Turkcell uygulamalarından BiP, Fizy ,Lifebox, Yaani, Kopilot ,TV+ oldukça ilgi gördü.

Turkcell standı büyük ilgi gördü

Kongre kapsamında Turkcell standı oldukça ilgi gördü. En çok merak edilen ve hakkında bilgi alınan uygulamalar ise çiftçiler için Akıllı Tarım Servisi’, afet ve enkaz durumlarında arama kurtarma operasyonlarında kullanılan ‘Turkcell 4.5G Drone’u” ve tüm sağlık verilerinin dijital operatör kabiliyetleriyle bilgisayar ve tabletler üzerinden takip edilmesine imkan sağlayan Dijital Hastane oldu. Basın açıklaması kapsamında Terzioğlu’nun açıklamaları ise ilgi gören başka bir konu olarak karşımıza çıktı.

Turkcell 1440 projesi

1440 aslında bir günün toplam dakikasını ifade ediyor. Turkcell’in başarısı da buradan geliyor. Sadece müşterinin sorunlarından ya da satın almalarından ötürü operatörüyle iletişime geçmesini yeterli görmeyen Turkcell, 1440 projesiyle her dakika müşterinin yanında olunması gerektiğini MWC 19’da tüm dünyaya ilan etti ve geçtiğimiz yıl yine MWC’de duyurduğu dijital ihracat stratejini bir senede başarıya ulaştırarak ödüle layık görüldü.

Turkcell'e MWC'de Sektöre Büyük Katkı Ödülü

Terzioğlu’ndan Açıklamalar

MWC 19’da gerçekleştirilen basın toplantısında Turkcell Genel Müdürü ve Lifecell İcra Kurulu Başkanı Kaan Terzioğlu 3 kıtada bir çok ülkede 9 farklı operatörle Turkcell dijital uygulamaları konusunda ortaklık kurduklarını açıkladı. Zamanı ve gücü olmayan operatörlerin çoğunun Turkcell uygulamalarını tercih ettiğini sözlerine ekledi.

Turkcell’in Lifecell’i Bir Çok Ülkede Yer Almaya Başlıyor

Turkcell'e MWC'de Sektöre Büyük Katkı Ödülü

Bu bağlamda genel proje kapsamı ‘Lifecell’ Türkiye’de Turkcell, KKTC’de Kuzey Kıbrıs Turkcell, Belarus’ta BeST, Ukrayna’da Lifecell, Almanya’da Lifecell Europe ve Moldova’da Moldcell’in sonrasında şimdi de Arnavutluk’ta ALB Telecom, Nepal’de CG Corp Global, Karayipler, Orta Amerika ve Asya Pasifik’te 31 ülkede faaliyet gösteren Digicel ile toplam 39 ülkede kullanılmaya başlanacak. Bu ülkemiz için de büyük bir avantaj anlamına geliyor. Gelişmelere baktığınız zaman Turkcell’in ülkemizden neden tek katılımcı olduğu bunun yanında değeri büyük ve anlamlı olan ‘Sektöre Büyük Katkı’ ödülünü nasıl aldığı açıkça ortaya çıkıyor.

Lifecell Dünyaya Açılıyor

Geçtiğimiz bir sene boyunca bu bölgelerde görüşme yapan Turkcell, bir çok ülkede bir çok operatörle iş birliği yapacak.  Kendi dijital servislerini yabancı ülkelerdeki operatörlere ihraç edecek. Ülkemiz ekonomisi için oldukça olumlu bir gelişme olduğunu eklemek gerekiyor. Zira yazılım ürün ve hizmetleri katma değeri yüksek ürün ve hizmetlerdendir. Adı üzerinde ‘dijital’ olduğundan fazla tüketmeden üretilebilir. Bu açıdan ekonomilere katkısı oldukça büyük olur. Buna en iyi örneklerden birisi Microsoft’un Windows işletim sistemi gösterilebilir. Bu açıdan Turkcell’in Lifecell ile ülkemize ekonomik açıdan katkısı da oldukça büyük olacak.

Hangi operatörler hangi Turkcell hizmetlerini kullanacak?

ALB Telecom, işbirliği neticesinde Lifecell’in ilk aşamada BiP ve Lifebox, ardından ise fizy, Yaani, OKUDO ve kopilot hizmetlerini müşterilerine sunmaya başlayacak. Digicel ise, BiP, Tv+, Fizy, Dergilik, Digital Kokpit gibi Turkcell uygulamaları yakın zaman içinde kendi altyapısına entegre edecek. Nepal’de ise işler biraz farklı ilerleyecek. CG Corp Global ve Lifecell ortak digital operatorlerini kuracaklar. Katmandu ‘da hizmete girecek Lifecell’in yaklaşık 30 milyon müşterisi olması bekleniyor. Bu bağlamda ilk aşamada BiP, Lifebox, fizy, TV+, OKUDO ve Hızlı Giriş gibi Turkcell servisleri Nepal ‘de aktif olarak kullanılacak.

Lifecell yayılmaya devam edecek

Basın açıklamasında değinilen bir diğer önemli husus ise dünya geneline yayılmanın süreceği konusu. Terzioğlu açıklamasında şu sıralar 60 farklı operatörle daha görüşmelerin sürdüğüne değindi. Bir önceki MWC ‘de dijital ihracat başlıyor sözü veren Terzioğlu bu sene dijital ihracat konusunda önemli yol aldıklarını kanıtlamış oldu önümüzdeki kongre MWC 20’de de 60 farklı operatör görüşmesiyle büyümeyi sürdüreceklerinin sözünü verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir