Google Adsense ‘de Son Değişiklikler

Google, reklam hizmeti Adsense’de çok önemli yenilik ve değişikliklere gidiyor. Bununla ilgili son güncellemeleri kullanıcılarıyla paylaşan Adsense’de yaşanacak değişiklikleri en basit haliyle sizlerle paylaşacağız. En önemli değişikliğin yeni reklam biçimleri olduğunu söyleyen Google, bu modernleşmenin gelirleri ve geri dönüşleri arttırmak için gerekli olduğunu vurguluyor.

Reklam boyutları değişiyor

Adsenseten para kazananların bilmesi gereken ilk şey artık yayınlayacakları reklam boyutlarının değişeceği. Artık bütün reklamlar varsayılan olarak duyarlı şekilde oluşturulacak. Bu şekilde hem mobil hem de büyük ekranlı görüntülemelerde aynı reklam farklı boyutlarda görülebilecek.

Metin ve Görüntülü reklamlar kaldırılıyor

Adsense reklam yayıncıları bilir, “yalnızca metin reklamlar” yalnızca görüntülü reklamlar” seçeneklerini mutlaka kullanmışsınızdır. Artık bu seçenekler kullanımda olmayacak. Google bu duruma sadece zengin içerikli reklamların kullanımda olması diyor. Yani hem görsellerin hem de yazı içeriklerin reklamda bulunması anlamına geliyor. Ayrıca metin reklam sitili ayarı da kullanımdan kaldırılıyor. Optimize edilecek olan bu reklamlar artık oluşturulamayacak. Oluşturduğunuz reklamlar olabilir. Onlar da ileriki zamanlarda Google tarafından optimize edilecek.

Kaldırılan bir başka özellik “hiç reklam yoksa” seçeneği. Daha önce burada renk belirlemeniz mümkündü. Şimdi ise burası ile ilgili bir müdahaleniz olamayacak. Ya bu kısım daraltılacak ya da doğrudan boş bırakılacak. İçine birşey koymanız ya da orayı boyamanız mümkün olmayacak.

Denemeler kaldırılıyor

Reklamlarınızı ve durumlarını deneyebildiğiniz kısım kaldırılacak. Eğer böyle bir kısım oluşturduysanız reklamlarınız hali hazırda denemelerde bulunuyorsa bunlar kısa zaman içinde kaldırılacak. Şaşırmayın. Ayrıca raporlar kısmında deneme raporları da kaldırılacak.

Son olarak bildirilene göre eşzamanlı kod kullanımdan kaldırılıyor. Bundan sonra reklam kodları eşzamansız olarak gelecek. Eşzamansız kodlar bildiğiniz gibi geç yüklenme özelliği sayesinde de optimizasyon konusunda sitenize katkı sağlıyor. Diğer kod türünün kullanılmasına gerek duyulmamış. Bununla birlikte illa bu kodu kullanmak isteyen varsa yine manuel olarak düzenleyebilecek.

Google Adsense 'de Son Değişiklikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir