En İyi Türk Bitcoin Siteleri Ve Türkiyede Hizmet Veren Borsalar

En iyi Türk bitcoin sitesi hangisi? Aslında Bitcoin sitesi demek ya da Türk Bitcoin sitesi demek yanlış bir tabir diyebiliriz. Burada Bitcoin sitesinden kasıt, Bitcoin borsasıdır. Peki Bitcoin borsası ile neler yapabilirsiniz ve en iyi Türk Bitcoin borsası hangisi? Gelin hep birlikte bu konuyu inceleyelim. Eğer Bitcoin borsaları hakkında genel bir inceleme istiyorsanız en iyi bitcoin sitesi bağlantısına tıklayabilirsiniz.

En iyi borsalardan biri hakkında detaylı bilgi isterseniz işte size bir Binance incelemesi!

En İyi Türk Bitcoin Borsası Hangisi?

Öncelikle Bitcoin sitesi, diğer adıyla kripto para borsası nedir, ne iş yapar bir bakalım. Bildiğiniz gibi 2009’da ortaya çıkan Bitcoin, yıllar geçtikçe insanlar arasında hem yatırım aracı olarak hem de ticari takaslar için ödeme aracı olarak kullanılmaya başlandı.

Öte yandan Bitcoin sahibi olmak için iki farklı seçeneğiniz var. Birincisi Bitcoin madenciliği yapmak. Ancak bu işlem günümüzde artık çok zor. Neden? Çünkü bir Bitcoin elde etmek için harcamanız gereken enerji binlerce dolar ve madencilik sektöründe 10 binlerce cihaz yer alıyor. Milyar dolarlık yatırımlar söz konusu. İşte bu sebeple de Bitcoin alıp satmak isteyen kullanıcılar Bitcoin borsaları aracılığıyla Bitcoin alıp satabiliyor.

Evet borsalar bu işlemi yapabiliyor. Diğer yandan piyasada 5 binden fazla kripto para yer alıyor. İşte bu kripto paraları alıp satabilmenize de olanak tanıyan platformlara Bitcoin/kripto para borsası deniliyor.

Türkiye’de hizmet veren birçok kripto para borsası bulunuyor. BtcTurk ve Paribu, Türkiye merkezli kripto para borsasıyken, Binance Türkiye merkezli değil.

Dünya’da işlem hacmi bakımından en iyi borsa Binance, eğer Binance hakkında genel bir bilgiye sahip olmak istiyorsanız bitcoin hesap açma konulu yazıyı okuyabilirsiniz.

Ancak Binance’in Türkiye merkezli olmaması güvenilir olmadığı anlamına gelmiyor. Kripto para borsaları arasında işlem hacmi ve güven puanı sebebiyle en güvenilir kripto para borsası Binance. BtcTurk ise 36. sırada yer alıyor.

Gold and black star print round decor
Photo by Karolina Grabowska on Pexels

Binance

Türkiye’de hizmet veren en iyi borsalardan birisi de Binance. Neden Binance? Çünkü düşük komisyon oranlarına sahip. Hatta 2017 yılında kurulmasına rağmen 1. sırada olmasının sebeplerinden birisi de bu. İşlemler sorunsuz, komisyon ücretleri düşük. Diğer yandan piyasanın 15 milyondan fazla tekil üyesi bulunuyor.

Yani Bitcoin ya da kripto para alıp satarken birlikte işlem yapabileceğiniz 15 milyondan fazla kripto para yatırımcısı bulunuyor. Yazıyı yayınladığımız tarihte Binance borsası üzerinde son 24 saatte 16 milyar dolarlık işlem yapılmış. En yüksek değere sahip kripto para borsası.

Bir diğer önemli nokta ise Binance’de 326 tane kripto para birimi yer alıyor. 43 tane de fiat para birimi ile kripto para alımı yapılabiliyor. Fiat para biriminden bahsetmek gerekirse; Türk Lirası, Euro, Dolar gibi para birimleri diyebiliriz.

Binance hesabını da bende kullanıyorum ve kayıt olmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

BtcTurk

En iyi Türk Bitcoin borsası listemizin 2. sırasında BtcTurk yer alıyor. BtcTurk’un öne çıkan özelliklerin birisi direkt olarak Türk Lirasi ile kripto para alımı satımı yapabilmeniz. Son 24 saatte ise 369 milyon dolarlk işlem hacmine sahip. Elbette Binance ile kıyaslanamaz ancak Türkiye odaklı bir borsa için iyi bir değer diyebiliriz.

BtcTurk’ün değinilmesi gereken bir sıkıntısı ise bazen sorunların ortaya çıkması. Yani Bitcoin 42 bin dolar seviyesine çıktığında TL cinsinden değeri 312 bin TL olmuştu. Ancak BtcTurk’de Bitcoin değeri 300 bin TL civarındaydı. Bu birçok yatırımcının ve kullanıcının borsayı terk etmesine sebep oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir