Bilgisayarda Sistem Gereksinimlerim İyi Ama Oyun Kasıyor Neden?

Bir kaç basit öneri ile oyunlarda kasma sorunlarınızı çözmeye çalışalım. Bilgisayarınız yeni ama oyunlarda performans düşük mü? Düşük fps değerleri mi alıyorsunuz? O halde bu sorunu bir kaç basit adımla çözmeye çalışalım.

İlk önce bilgisayarınızın donanımını iyi bilmelisiniz. Bunun için Aida64 gibi programları kullanabilirsiniz. Ya da “can i run” programını kullanarak direkt olarak istediğiniz oyunu seçebilir ve bilgisayarda oynayıp oynayamayacağınızı görebilirsiniz. Sistem gereksinimleri yeterli mi görünüyor? Hala oyun kasıyor mu?

Bazı bilgisayarlarda 2 ekran kartı bulunur. Birisi anakartın üzerinde dahili olarak bulunur. Diğerini de harici olarak anakarta siz takarsınız. Oyunu açarken oyunun harici yani güçlü olan ana kartta çalıştığından emin olun. Böyle bir durumdaysanız anakartın dahili ekran kartını devre dışı bırakmanız tavsiye edilir. Genelde hazır bilgisayarlar enerji tasarrufu için normal kullanımda anakartın ekran kartını kullanır, oyun açtığınızda ise diğer ana kart devreye girer. Bazı oyunlar bu iki ana kartı ayırt edemez. Sizin elle yapmanız gerekir.

İşlemcinizin termal macununun yerinde ve sağlam olduğundan emin olun. Bilgisayar ısınırsa normal kullanımda bile kasıntı yapar.

Arka planda başka bir uygulamanın çalışmadığından emin olun. Chrome bile çok fazla ram yiyerek kasıntıya sebep olur. Ramin boş olduğundan emin olun. Bazı programlar siz oyun oynarken arka plandaki işlemleri sınırlandırabilir. Bunu kullanabilirsiniz.

Bu yöntemlerden başka çözüm arıyorsanız lütfen yorum bırakın.

Bilgisayarda Sistem Gereksinimlerim İyi Ama Oyun Kasıyor Neden?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir