Mobil Cihazlar

Yerli Denilen Telefonlar Gerçekten Yerli Mi?

Son zamanların popüler konularından birisi yerli üretim. Biraz geçmişe gittiğiniz zaman yerli malı haftası vardı. (şimdilerde olduğunu sanmıyor ya da önemsenmiyor) İnsanlara birşeyler üretmeleri, evde yapabilecekleri şeyleri evde yapmaları konusunda bilinçlendirmek için bir günde olsa okulda inanılmaz eğlenceli geçen bir gündü Yerli Malı Haftası. Şimdi tartıştığımız şey ise yerli üretim denilen özellikle teknoloji ürünleri ve özellikle telefonlar ne kadar yerli. Bir kaç markadan örnek

  • Vestel
  • Casper
  • Reeder
  • General Mobile

Bunun gibi bir çok marka iştiraki bizim. Bu yüzden bunların ürünlerine yerli malı deniyor. Bunları alırsak paramız yurtdışına çıkmaz, iPhone almayın deniyor. Lakin bu ne kadar doğru? Gelin kısaca inceleyelim. Ayrıca Shiftdelete’in konu hakkında bir videosu var onu da yazıya ekleyeceğim.

Videoyuda izlerseniz %100 yerli dünyanın hiç bir yerinde yok deniyor. Apple bile telefonlarını yaparken Japonya’dan ya da Kore’den ürün ithal ediyor. Peki bu durumda biz nasıl yerli olabiliriz?

Telefonlarımız neden %100 yerli değil?

  • İşletim sistemi: Vestel telefon düşünün. İşletim sistemi Android. Android Google’ın markası ve Google dünyanın ve Amerika’nın en büyük şirketlerinden birisi.
  • İşlemci: Snapdragon dünyanın en popüler mobil işlemcilerini üretir ve bir Amerikan şirketi olan Qualcolmm’un üründür. MTK, MediaTek isimli Tayvanlı bir şirketin işlemcisidir.
  • Dahili depolama: Cihazlardaki dahili depolamalar ya da sonradan satın aldığımız Kingston gibi harici depolamalar yurtdışından ithal edilir.
  • Telefon İçindeki Yazılımlar: Facebook, Twitter, Google uygulamaları, Google Map, Google Play, Instagram, Whatsapp. Neredeyse en çok kullanılan ve her telefonda olan uygulamalardan bir kaç örnek verdim ve hepsi Amerikan üründür.
Tavsiye Yazı:  Apple 1 milyar iOS cihaz sattı

Daha fazla örnek vermeye gerek var mı? Bir Vestel cihazda bunlar var ve saydığımız bu bir kaç maddenin ülkemizde üretimi yok. Bu nedenle Amerika gibi ülkelerden almak zorundayız. Diyorsanız ki ne kadar yerliyiz? Cevap yukarda, O kadar yerliyiz. Lakin dediğimiz üzere %100 vidasına kadar kendi malını kendi üreten hiç bir ülke yok.

Yorum Yazınız

*