Yeni Site için Yapılmaması Gereken SEO

Yeni Site için Yapılmaması Gereken SEOSEO denilen uygulamalar da sitenizi arama motorlarında dah yukarı çıkarıp sitenize en kısa yoldan yönlendirmeyi hedeflerken, bu uygulamaları yanlış bir şekilde yapmanız sizi o anki konumunuzdan daha geriye atabilir. O nedenle yeni bir site açıldığında seo amaçlı yapılacak uygulamalar dışında, erken ve yapılmaması gereken bazı detayları bu yazımımda anlatacağım.

Yeni Site Açılırken

Eğer yeni atığınız site para kazanmak amaçlı yaptığınız bir site ise burada yapacağınız işlere dikkat etmelisiniz. Çoğumuz yeni açılan sitedne en kısa sürede para kazanmak isteriz, hatta çoğu blog daha temaya yazı eklemeden sponsor bağlantı kutularını ya da reklam sayfasını hazırlar 🙂 İşe bu paragözlülük için yapacağınız bazı şeyler ilk başta size yararlı gelecektir. Siteniz önce 10 sonra 100 sonra 1000 olacaktır ama bir kaç ay sonra 30-40 kişi günlük onlarda varsa forumlarda tanıtımlar filan oradan gelen ipsis sapsız ziyaretçiler olacaktır.

Bu nedenle öncelikle ve öncelikle sitenize sadece içerik rin. Sitenize ilk başlarda kesinlikle kopya içerik yazmayın hatta özgün dahi olsa 1 günde 2 günde normal insanın yazacağından fazla yazı yazmayın. Çünkü bazı imkanı olan webmasterlar parayla yazılar yazdırıp direk ekletebiliyor onu zamana yayarak yapmanız hem siteyi güncel tutar hem de bir bot edasıyla çalışan site  görünümüne girmezsiniz.

Sitelere eklediniz güncel içerikleri iyi hoş peki ya şimdi diyorsunuz 🙂 İşte şimdi yapacağınız çoğu seo hareketini biliyorsunuz.

Kısaca;

 • Uygun site başlığı,
 • Kalıcı Bağlantılar,
 • Sosyal medya sitelerine üye olarak site tanıtımı ve yazı paylaşımı,
 • Pingleme,
 • Sitemap gibi eklentiler,
 • Wordpress için hazırlanmış seo eklentileri

gibi herkes tarafından bilinen uygulamalar sonrasında ekstra bir şeyler yapmak isteyenler olacaktır. İşte burada yapılan yanlışlardan biri hazır backlink alma. Siteye alınacak backlinkler ki programlarla eklenen binlerce saçma sapan backlinklerle sitenizi adeta yokediyorsunuz.

Yeni açılan bir sitenin binlerce sitede tanıtılması sizce normal mi ? Düşünün 700 milyon facebook bile ilk açıldığında o kadar tanıtılmamıştır ama sizler çoğunlukla bunu yaparak hit kazandırrıken aynı zamanda sitenin ömrünü kısaltıyorsunuz. Forumlarda tanıtımlar, içerikler zaten kopya ki birde onlara 10 ar 10 ar etiketler 🙂 Site açılır açılmaz yoğun bir backlink, içerik coşkusuna girdiği için google’da ilk başta bir şey yapmıyor hatta sizi en üste çıkarıyor ama sonra oradan direk aşağıya atıyor. O yüzden başta sakın ama sakın aşırı backlink almayın.

Ama şunu yapmanızda fayda var. Sizin tarzınızda başka sitelerden tanıtım yazısı. Bunuda ilk aylarda bir kaç tane kadar olsa yeter. Sonrada alacağınız backlinklerde aslında buna özen gösterirseniz yararlı olur. Az olsun ama sizden olsun.

Yaşlı Bir Domain ile Başlamak

Bazıları yaşlı domain alarak bu işlemleri yapmakta zararın olmadığını savunuyor ama eğer aldığınız domain yaşlı olmasına rağmen aktif bir domain değilse, google’da indexi az ya da yok ise bunlar yine zararlı ama backlink alma ya da yazı kasma aşamasına geçme süresi yeni domaine göre daha kısa sürede oluyor. Yoksa yaşlı domain ile filtreye girmeme gibi şansınız yok.

Google Panda ile sağolsun çoğu kopya site arkalarda yerini aldı ama bazı olmayan sitelerde nasibini aldı. Eğer yıllardır emek verdiğiniz sitenizde bu yoldan gittiyse dikkatli bir çalışmayla geri döndürebilirsiniz. O konuya da sonra değineceğim ama şunu belirtmek istedim. Ne kadar eski olursan ol kopya içerik, backlink ya da link alımı ile yükselen siteler, bol kazançlı adsense siteleri artık çok fazla yer almıyor.

Beklerken Nasıl Kazanacam

Eğer düzenli bir yolla yoluna devam eden siteniz varsa, kopya içeriksiz, düzgün ve doğru tanıtım yazıları vs. ile siteniz belli bir ziyaretçi çekimine başlamıştır. PR’niz ve alexa değerlerinizde iyileşmeye başlamıştır. Sosyal medya diye bas bas bağırdığımız platformlarda da sizlerde siteniz ile bağıyorsanız artık kapınızı sponsor reklam vermek isteyen kişiler çalacaktır. İşte adsense beklerken böyle bir kazanç kapınız olacak. Adsense’yi yine kullanırsınız ama o sürede yaptığınız kaliteli site size ekstra para getirecek kazanç kapısını aralamış olacaktır.

9 Comments

 1. Avatar of Mehmet Mehmet dedi ki:

  Bu güzel yazı için çok teşekkürler.. Bu nitelikteki yazıları biz acemi blogcular her yerde bulamıyoruz.. 🙂

 2. Avatar of Leo Leo dedi ki:

  Güzel bir bilgilendirme yazısı olmuş. Teşekkürler…

 3. Avatar of alper alper dedi ki:

  evet üstadım sizin yazılarınızı dikkat ile okudum ve uyacagım içimdeki backlink canavarıyla baya savaştım daha önce bir siteme baya backlink aldım ve google manuel spam ile suçladı site sıralamalarda çıkmamaya başladı sabır gerekiyor.teşekkürler ve saygılar.

 4. Avatar of Yaman Doğan Yaman Doğan dedi ki:

  Merhaba orhan arkadaşım.Seo konusunda arkadaşlarla bir çalışma başlattık.Google görsel aramalarında sıralama yakalamak için 8-10 arkadaş yarışma tarzında bir seo çalışması yapıyoruz.Eğer sende bu fikre gözatmak ve katılmak istersen bloğumdaki şu adresten bilgi alabilirsin: https://www.yamandogan.com/seodan-anlaymusun-berigel-yarismasi.html

  Bakalım seo yöntemlerinden hangileri daha çok işe yarıyo ve sıralama aldırmada en kısa sürede en etkilisi hangisi böylece öğrenmiş olucaz 🙂

 5. Avatar of Fatih B. Fatih B. dedi ki:

  Gerçekten çok iyi özetlenmiş makale benim gibi yeni başlayanlar için çok iyi özetlenmiş ve ben bunun farkına bi kaç hafta önce varmıştım ama biraz geç olmuştu zararın neresinden dönersek kardır orhan abi teşekkürler

 6. Avatar of kulturelbellek kulturelbellek dedi ki:

  Zamanı gelmeyince yapraklar bile dökülmüyor ama bizler hemen sonuca ulaşamaya çalışıyoruz. Hayatı doğal akışı içinde kabul etmek ve buna göre yaşamak gerekiyor. Web sitesi içinde bu kural geçerli. Yeni doğmuş bir bebek nasıl koşamıyorsa yeni bir web siteside hızlı bir yükseliş sergileyemez.Bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler.

 7. Avatar of Hamza Bağdaş Hamza Bağdaş dedi ki:

  Evet , katılıyorum .

  Yeni açtığınız blogunuzun üzerinden zaman geçmesine özen gösterin , backlink almak için , hatta reklam , tanıtım yazısına bile gerek yok . Zamanı gelince sırasıyla yapmanızda fayda olacaktır .

  1. Avatar of Ahmet Orhan Ahmet Orhan dedi ki:

   Haklısınız ve bu nedenle acele etmeyin hızlı büyüyün 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir