Yazılımcı Olmanın Hızlı ve Doğru Yolu

Yazılım Geliştiricisi sürekli gelişim gösteren bir meslektir. Bu nedenle yeni teknolojiler çıktıkça bunlara hızlı bir şekilde adapte olmanız gerekmektedir. Günümüzde dünyada en çok aranan meslekler içerisinde yer alan Yazılımcılık her yıl yüzbinlerce kişiye yeni kariyer fırsatları sunuyor.

Bu yazımızda nasıl yazılımcı olunduğundan bahsedeceğiz.

#1 Hedefinizi Netleştirin

Yeni bir kariyere başlamak kolay değildir. Bu yola çıktığınızda mutlaka zorluklarla karşılaşacaksınız. Bu zorluklarla karşılaştığınızda pes etmeyip hedefinize odaklanmalısınız.

Yazılımcı Olmanın Hızlı ve Doğru Yolu


Aşağıdakiler gibi net hedefleriniz olmalı;

Bir IT şirketinde işe başlayıp Backend Developer olmak istiyorum.

Yazılımcı olup yurtdışında işe girmek istiyorum.

Frontend Developer olup yeni tasarımlar geliştirmek istiyorum.

#2 Başlamak İçin Bir Dil Seçin

Yazılımcılık sadece kodlamaya dayanmaz ama en azından birkaç programlama dili bilmeli ve bu dillerin nasıl çalıştığı konusunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Hangi dilin en iyi olduğu konusunda ortak bir görüş olmamakla beraber, her dil farklı amaçlar için kullanılmaktadır.

Aşağıda bazı popüler programlama dillerinin listesi verilmiştir:

  • Java
  • JavaScript
  • Python
  • Go
  • C#

#3 Sertifika Edinin

İlgili alanlarda bir sertifikanız olması sizi bir adım öne taşır. Çünkü işe alım yapan insan kaynakları iyi bir akademiden alacağınız sertifikaya önem gösteriyor.

#4 Size Her Yönüyle Yazılımcı Olmayı Öğretecek Bir Kursa Yazılın

Günümüzde yazılım teknolojisi hızla ilerlediği için kendi başına öğrenme yolu maalesef hayal kırıklığı ile bitiyor. Bu nedenle size Java’yı öğretirken hem teorik bilginizi geliştirecek, hem pratik yaptıracak, hem de bir ekiple proje geliştirme deneyimini size sağlatacak bir kurs bulmanız şart. Bu konuda son zamanlarda adından sıklıkla duyduğumuz Tuuple’den bahsedeceğiz.

Tuuple tüm dünyada yazılım ve bilgisayar bilimleri konularında yayın yapan bir kuruluş. Özellikle yurtdışında sıklıkla takip ediliyor. Gelişen yazılım teknolojisine ayak uydurmak isteyen geliştiriciler, mühendisler, product owner’lar gibi çeşitli mesleklere sahip kişilerin sıklıkla ziyaret ettiği bir site. 2023 yılında kendi bünyesinde yazılımcı yetiştirmek için Tuuple Akademi’yi kurdular.

Tuuple Akademi ile Nitelikli Bir Yazılımcı Olun

Tuuple Akademi zorlu ve detaylı eğitimleriyle sadece belli yazılım dillerinde eğitim hizmeti sunuyor. Bu dillerden bazıları;

  • Java
  • JavaScript
  • Go
  • Pyhton
  • SQL

Yurtdışındaki büyük şirketlerde çalışan Senior Mühendisler tarafından verilen dersler ve aktif kurumsal uygulamalarda staj imkanıyla size öğrenmek istediğiniz dilin dışında yazılım geliştirmede sıklıkla kullanılan diğer teknolojileri de öğretmek hedefleniyor. Teorik ve pratik derslerin yanı sıra yazılı ödev ve hedefler ile zorlu bir eğitim sunan Tuuple, eğitim sonunda nitelikli bir yazılımcı olmanıza olanak sağlıyor.

Eğer eğitim süresince derslerinize motive olup verilen tüm görevleri eksiksiz bir şekilde yaparsanız Tuuple Sertifika Sınavında başarılı olma şansınız artar.

Tuuple Sertifikasının diğer sertifikalardan ayıran ve şirketler tarafından değerli görülmesinin sebebi bu sertifikayı kursu alan herkese vermiyor olmaları. Eğer yazılım kursuna kayıt olduysanız mutlaka çalışmalı ve verilen ödevleri yapmalısınız.

Peki Hangi Kurs?

Bu konuda sizin hangi konuda daha yetenekli olduğunuz önemlidir. Örneğin eğer algoritma kurma ve matematikte iyiyseniz Tuuple Uzman Java Kursu, tasarım ve çizim yapmaktan hoşlanıyorsanız Tuuple JavaScript/Html/Css kursu sizin için ideal olacaktır.

Bu kursları başarıyla tamamlamanız halinde CV’nizde Tuuple Başarı Sertifikası ve eğitim programı boyunca görev aldığınız uygulamalar bulunacak. Güçlü bir özgeçmiş ile yurt içi ve yurtdışında birçok iş fırsatından yararlanabilirsiniz.

Şuan sadece Linkedinde Java ve JavaScript developer arayışı bulanan 1 milyonun üzerinde ilan mevcut.

BONUS: Tuuple Akademi yazılım kursları ile, kapsamlı bir eğitimin yanında Yazılım İş İngilizcesi eğitimi veriliyor. Bu sayede yazılımda sıklıkla kullanılan iş ingilizcesinde pratik yapma şansınız bulunuyor.

Yazılım öğrenmek sabır ve sürekli çaba gerektiren ama yolun sonunda size bu emeklerinizin karşılığını fazlasıyla verecek bir süreçtir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir