Yazılarınız otomatik facebook, twitter ve friendfeed’de yayınlansın

Yazılarınız otomatik facebook, twitter ve friendfeed'de yayınlansınGoogle’ın yeni arama algoritması Caffeine ile birlikte sosyal medyanın öneminin artığını artık nerdeyse herkes biliyor. Sosyal medyayı etkin kullanan bloglar Google sıralamalarında daha öne çıkmakta ve bu sayede daha çok ziyaretçi sayısına ulaşmaktadırlar.  Google’ın Facebook ve Twitter’ı arama sonuçlarına entegre etmesiyle buraya kullanan bloglar sitelerinin Google’daki sonuçlarını artırmaktadırlar. Yani buralarda paylaşımlarınız olmanız sizin güncel olduğunuzu ve yeni bir şeyler eklediğinizi sonucu verir ki Google daima kullanıcılarına özgün, yeni sonuçlar vermeyi hedeflediği için sosyal medyayı etkin kullanmak size çok büyük katkı sağlar. Bu nedenle bloglar artık sosyal medyayı acaba etkin kullanabiliyor muyum diye kendilerine sormalı ve bu soru karşısında cevabınız hayır ise burada yapılacak birkaç uygulama ile blogunuzu sosyal medyayı etkin kullanan bir blog haline getirebilirsiniz.

Bu kapsamda akla ilk gelen sosyal medya siteleri olan Facebook, Twitter, Friendfeed gibi sitelere sitenizdeki yazıları paylaşmalısınız. Yazıların paylaşılmasıyla ilgisini çekenlerle beraber Google sonuçlarında da buradaki paylaşımlar gözükecek ve sitenize gelen ziyaretçi sayısı artacaktır. Buralarda yaptığınız paylaşımları ayrıca otomatik olarak sitenizin RSS adresinden de çekilerek zahmetsizce yapılabilir.

Bu işlemlerin yapıldığı sosyal medya siteleri ve yapılışları;

 • Facebook’ta bu işlemi gerçekleştirmek için tavsiyem şu ki blog sayfanız için bir hayran sayfası açmanız. Bu sayfayı beğenenler belki zamanla olacaktır; fakat öncelik burada sitenizdeki yazılar otomatik yayınlanmaktır. Facebook sayfanızı açtıktan sonra burada notlar kısmında sitenizin feed adresini ekleyerek artık yeni yazı yazıldıkça bu sayfada yazılarınız gözükecektir. Ayrıca kendi profilinizden yazıyı paylaşmanız blogunuza artı değer katacaktır.
 • Twitter’da ise Twitterfeed adlı siteye Twitter hesabınızla bağlanarak buraya ekleyeceğiniz sitenizin feed adresiyle yine otomatik olarak yazılarınız Twitter profilinizde gözükecektir.
 • Friendfeed’de bu işlem daha kolay. Burada da yine ayarlar bölümünden hizmetler bölümünde ekle/düzenle diyerek “Blogculuk” bölümünden Blog ekleyebilirsiniz. Burada da yine yazı ekledikçe feed adresinizden yazılar gösterilecektir. Ayrıca Twitter hesabınızı buraya entegre ederseniz buradaki yazı Twitterda yayınlanabilir. Aynı şekilde Twitterdaki yazınızıda burada yayınlanabilir.

Bu anlattığım işlemler ile bloğunuzu eklentisiz olarak birçok sosyal medya sitesini kullanılır hale getirebilirsiniz.

Diğer sosyal medya sitelerinde örneğin imleme sitelerinde yazılarınızın paylaşımı size ayrı bir değer katacaktır.

7 Comments

 1. Avatar of Mümin Köykıran Mümin Köykıran dedi ki:

  Eline Sağlık Güzel Anlatmışsın.

 2. Avatar of Yusuf Yusuf dedi ki:

  Makale için çok teşekkürler hocam. Uygulamaya geçiyorum.

 3. Avatar of Alabora Alabora dedi ki:

  Guzel Konu Emegıne Saglık

 4. Avatar of Mert Canatan Mert Canatan dedi ki:

  Kaldı ki feedburner zaten blog yazılarını tweetleme imaknı sunuyor.

 5. Avatar of Mert Canatan Mert Canatan dedi ki:

  Bu işler uzadıkça uzuyor hocam, ben ifttt.com ile çağa ayak uydurdum ben. bunların hepsini tek siteden yönetiyorum.

  1. Avatar of Ahmet Orhan Ahmet Orhan dedi ki:

   eskiden o yoktu bizde böyle kullanıyorduk 😀

 6. Avatar of Metehan Türkdönmez Metehan Türkdönmez dedi ki:

  Takip açısından çok iyi bir sistem. Sonuçta takip stratejileri için her bir sosyal network’e tek tek uğreşmak saçma olur.Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir