Tanıtımlar

Yapay Zeka, Tıp Alanında da Kendini Gösterecek!


Teknoloji ve bilim dünyasının ortaklaşa çalışması ile birlikte devam ettirilen ve son yılların en çok dikkat çeken konularından olmayı başaran yapay zeka ve makine öğrenme çalışmaları, dikkate değer gelişmeleri meydana getirmeye devam ediyor. Günlük hayattaki hemen her konu başlığına dahil edilmesi planlanan yapay zeka örnekleri, öyle görünüyor ki tıp alanında da aktif olarak yer almaya başlayacak. Üstelik gelen bilgilere göre ilk örnekler, bir tıp doktorundan çok daha fazlasını yapabilecek potansiyele sahip olmaya başladı.

Yapay zeka nedir?

Konunun daha net anlaşılması adına öncelikli olarak yapay zeka yani AI (Artificial Intelligence) ile söze başlamakta fayda var. Yapay Zeka, geliştirilen yazılım ile beraber bir bilgisayarın veya bir robotun, zeki varlıklar gibi düşsel veya fiziksel olarak hareket edebilme imkanı kazanmasını hedef alır.

Popüler kültürde bilgisayarların insanlaşması olarak ifade edilen yapay zeka, buna karşın herhangi bir robot veya fiziksel başka bir biçimde olmak durumunda değildir. Yapay zeka temelleri ile geliştirilen yazılımlar, robotların veya bilgisayarların merkezindedir. Daha çok yapılan güncel çalışmaların hedefi, bu yazılımların insan gibi düşünebilme ve hareket edebilme yetenekleri oluşturulması çerçevesinde ilerlemektedir.

İlk dönemlerde birer bilim-kurgu ürünü olarak hem edebiyat hem de sinema hem de tiyatro alanlarında kendini göstermeye başlayan insan benzeri robotlar, en nihayetinde popüler bilim kapsamında yapay zeka olarak geliştirilmeye başlamış ve bilim-kurgu sınırlarını aşarak, gerçek yaşamın bir parçası haline gelmiştir.

 

Yapay zekanın kullanım alanları?

 

Yapay zeka çalışmalarının teknolojik gelişmeler ve bilimsel keşifler ile beraber harmanlanarak geliştirilmesi, hemen hemen tüm alanlarda kendini göstermeye başlaması gerçeğini ortaya çıkarmıştır. Zira insana benzer bir yazılım geliştirmek, insanların varlık gösterdiği tüm alanlara da dahil olmak anlamına gelmektedir.

 

Günümüzde dahi birçok yapay zeka örneği, aktif olarak dünyanın pek çok farklı bölgesinde insanlar tarafından kullanılmaktadır. Örneğin akıllı telefonlardaki dijital asistanlar, belli noktalarda yapay zeka çalışmalarının birer parçasıdır. Apple’ın Siri isimli dijital asistanı ve Google Now isimli dijital asistanlar, tüm bu sektördeki günlük kullanıma yansımış örnekler arasında gösterilebilir. Elbette ki şu an için insana benzer gelişmiş yetenekleri olan örnekler, günlük kullanımda yer almıyor. Lakin popüler bilim haberleri takip edildiği vakit, aslında çok somut örneklerin testlerinin gerçekleştirildiğine şahitlik edilebilir.

Yapay zeka, tıp alanında çok büyük değişim yaşatabilir!

Esas konumuza geri dönecek olursak, yapay zekanın önemli sektörlerde varlık gösterebileceğini zira bir süreden sonra insan gibi davranabileceğini ve zekasını gösterebileceğini belirtmiştik. Bu alanların en önemlisi olan tıp sektöründe de yapılan araştırmalara göre yapay zeka, çok farklı bir gelişim süreci gösterebilecek. Öyle ki AI temelli sistemler, gelen yorumlara göre tıp doktorundan çok daha başarılı teşhisler ve tedavi yöntemleri izleyebilecek veya önerebilecek. Bunun altında yatan sebep ise, insanların gelişmeleri takip etme konusunda, bir bilgisayar ile yarışabilecek potansiyele sahip olmaması!

Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir araştırmanın sonucuna göre, dünyanın birçok farklı noktasından gelmek suretiyle her saat, binlerce bilimsel makale yayınlanıyor ve bu bilimsel makalelerin birçoğu, bilim haberleri kapsamında okuyuculara ulaştırılıyor. Elbette ki bu popüler bilim haberleri, sadece okuyucular için hazırlanmış makalelerden oluşmuyor. Aynı sayı, bilim insanları tarafından yayınlanan makaleler için de geçerli. Keza bu haberlerin kaynağı da alanında kabul görmüş makale yayınlarına dayanıyor. Tüm bu bilimsel makaleler, tıp alanında olduğu gibi, pek çok farklı alanda da kendini gösterebiliyor.

Yeni tedavi yöntemleri, yeni ilaçlar, geliştirilen ve kolaylaştırılan teşhis bulguları, yeni keşfedilen hastalıklar, mevcut virüsler veya bakterilerin ilgili yapılan çalışmaların sonuçları ve insan sağlığını sürdürme veya iyileştirme yöntemleri ile ilgili binlerce makale, her saat dünyanın belli noktalarından paylaşılmaya devam ediyor. Tahmin edilebileceği üzere bir insanın, tıp doktoru sıfatına sahip olsa da her saat yayınlanan binlerce bilimsel makaleyi okuması ve bu makalelerden elde ettiği verileri tedavi ve teşhis sistemlerine dahil etmesi, pratik anlamda imkansız olacaktır. Lakin söz konusu yapay zeka olduğu zaman, bu bilimsel araştırmaları takip etmek hiç de zor değil!

Tavsiye Yazı:  Doğum Günlerine Özel Kekler

Mevcut hastalıklara en iyi teşhisi koymak için yeni yöntemleri ve nadir görülen bulguları edinme, alternatif tedavi unsurlarını keşfetme, hastalıkların yayılma durumunu kontrol etme ve yeni ortaya çıkan; bakteri, virüs veya mantarlar ile ilgili en doğru bilgileri aktarma noktasında, AI örnekleri neredeyse kusursuz işleyebiliyor. Nitekim bilgiye edinme ve bu bilgileri işleme konusunda sınırsız bir güce sahip olabilecek altyapıya erişebilen yapay zeka, tıp alanında da çok farklı özellikler gösterebilir.

Halihazırda kimi hastalıklar için yapay zeka kullanılmaya başlandı!

Şu an için AI çalışmalarının tıp alanındaki kullanımlarıyla ilgili, somut gelişmelerde yaşanıyor. Son olarak Google tarafından geliştirilen bir yapay zeka, insan derisi üzerinde çıkan ben benzeri yapıların, zararlı olup olmadığı konusunda tavsiyelerde bulunabiliyor.

Ek olarak belirtmek gerekirse, cilt üzerinde beliren bazı oluşum bozuklukları, beraberinde farklı sorunları da getirebiliyor. Bu konuda daha öncesinden binlerce belki de on binlerce örneği taramış olan yapay zeka, oluşumu inceliyor ve yüksek bir yüzde ile bu oluşumun zararlı olup olmadığını teşhis edebiliyor. Elbette ki müdahale etme konusunda herhangi bir çalışma mevcut değil. Bu uygulama, belirli bir yüzde tavsiyesinde bulunuyor ve doktora gidilmesi gerektiğini vurguluyor. Şu an için deneme seviyesinde olan bu yapay zeka çalışması, başarılı sonuçları ile ilgi odağı olmayı başarmıştı.

Elbette ki bu örnek, sadece ortaya çıkmış olanlardan bir tanesi konumunda yer alıyor. Bu ve buna benzer pek çok farklı çalışmanın yapıldığı ile ilgili yüzeysel bilgiler de geliyor. Ne yazık ki bu bilgiler, bahsi geçen örnekteki gibi her zaman kamuoyuna açıklanmıyor. Bilim haberleri kapsamında okuyuculara aktarılan bu bilgiler, tüm dünya tarafında merakla takip ediliyor.

Artificial Intelligence çalışmaları, şu an için doktor asistanı olarak planlanıyor!

Şu an için gerek somut örnekler gerekse de geliştirme sürecinde olan örnekler, bir tıp doktoru alternatifi değil, doktora asistanlık yapacak bir konumlandırma için hazırlanıyor. Daha önce verilen örnekten de anlaşılabileceği gibi müdahale noktasında, yapay zekanın kontrolü olması gerektiği ile ilgili tıp alanında bir çalışma olduğu bilinmiyor.

Bilim insanları tarafından yapılan tüm yorumlar ve ortaya çıkan başarılı örnekler, temel olarak doktorlara asistanlık yapmak üzere tasarlanıyor. Elbette ki kimi zaman, önümüzdeki uzun dönemde yapılan çalışmaların sonucunu olarak, robotların doktor adayı olabileceği ile ilgili görüşler de medyaya yansıyor. Bu görüşlerin uzun süredir bilim-kurgu alanında kullanıldığı ve o alanda daha önce kullanılan birçok detayın gerçek hayatta yer almaya başladığı düşünüldüğünde, durumun ne derece gerçekçi olabileceği ile ilgili çıkarım yapmak hiç de zor olmayacaktır.

Özet olarak belirtmek gerekirse yapay zekanın gelişim süreci, daha önce hiç olmadığı kadar gerçeğe yakın bir hal almaya başladı. Bir dönemlerin bilim-kurgu argümanlarının şimdilerde dünyanın en çok merak uyandıran gelişmeleri haline gelmesi, sektörde ciddi bir değişiminde yaşanmaya başlayacağının habercisi niteliği taşıyor.

İyiden iyiye günlük hayata dahil olan insan benzeri davranışlar sergileyebilen yazılımların varlığı, tıp gibi insanlar için çok önemli olan alanların da akıbetini kuşkuya düşürebiliyor.  Şu an için tüm bu gelişmelerin insanlığın geleceği için büyük bir katkı olduğu konusunda bilim insanlarının açıklamaları olsa da, bir o kadar farklı düşünceye sahip bilim insanı da bulunuyor. Tüm bu düşüncelerin bilim ve teknoloji dünyasında yankı uyandırması da aslında insan benzeri makine yapılarının ne derece ince bir çizgi üzerinde devam ettiğini de sorgulatabiliyor.

Yorum Yazınız

*