Mobil Cihazlar

Yabancı Telefon Kaydı Yasaklandı


Ülkemizde çok sık görülen bir uygulama yurt dışından telefon alıp Türkiye’de kaydettirmek. Bu sayede insanlar ülkemizde 1500 liraya kadar çıkan telefonları çok ucuz fiyatlara yurt dışından alıp Türkiye’de kullanıyor. Elbette bu durumun kontrolden çıkmaması için yurt dışından telefon getireceklerin bazı yükümlülükleri var. Telefonu kayıt ettirmeniz gerekiyor ve 2 yıl hiç bir telefon kaydettirmemiş olmanız gerekiyor.

Çok uzun zamandır kayıt işlemleri için 10 lira ücret alınıyordu. Değişen kanunla bu ücret 100 liraya çıkartıldı. Şimdilerde durumla ilgili sorunlar var sanırım. BTK’nin yaptığı açıklamaya göre şimdilik işlemler durduruldu. Sebebi ise bahsi geçen harcın nasıl alınacağının belli olmaması. Maliye bakanlığından konu ile ilgili tebliğ yayınlana kadar yurt dışından gelen telefonlar kayıt ettirilemeyecek.

Tavsiye Yazı:  iOS 7'den Dönüş Yok

Maliye bakanlığı 100 lira ücretin nasıl alınacağını kararlaştırıp uygulamaya koyacak. Bu şekilde abone işlemleri yapılabilecek. Yabancı telefon kaydı fiyat avantajı nedeniyle ülkemizde çok sık yapılan bir uygulama. Yurt dışına çıkma fırsatı bulan çoğu kişinin telefonla döndüğü bir gerçek. Çıkan bazı haberlere göre Maliye Bakanlığı 10 – 15 gün içinde tebliği yayınlayacak ve bu insanlar telefonlarını kayıt ettirebilecekler.

Yorum Yazınız

*

3 Yorum

  • Abi aslında bu para olayı iyi olmuş.Dediğin gibi adamlar yabancı ülkeden ucuza getirip satıyorlar pahalıya.Doğal olarak da bunun bir vergisi gibi bir şey olması gerekli değil mi ? (:

    • Satamazlar, çünkü rakamı yanlış hatırmalıyorsam 2 yılda 1 telefon kaydı yapabiliyor bir pasaport. Ha kaçak şekilde başka pasaportların üstüne kaydettiriyorlar BTK’da onları kısa zamanda tespit edip kapatıldığını söylüyor