Wordpress’te Yazının Yayınlanması Ama Anasayfada Görünmemesi

Bazen bir çok kişi yazı yazıyor yayınlıyor, yazıya ulaşabiliyor ama anasayfada görüntüleyemiyor. Yayınlanan hatta görüntülenebilen yazı neden anasayfada görünmüyor? Bunun en önemli sebeplerinden birini açıklamak için bu yazıyı yazıyoruz. Umarız sorununuzu çözer.

Wordpress nasıl çalışır?

Wordpress, bir blog yazılımıdır. Kullanmak için bir hostinge ihtiyaç duyar. Siteyi barındıracağınız yere dosyalar yüklenir. O sunucu üzerinden dosyalar çalışır ve görüntülenir. Çoğu blogger sitesini hızlandırmak ve sunucu kullanımını en aza indirmek için bir kaç yöntem kullanır. Özellikle gtmetrix ve pagespeed insight skorlarını yükseltmek için bir kaç optimizasyon yapmak gerekir. Bunlardan en önemlisi de CDN kullanmaktır.

CDN nedir?

Basit bir şekilde açıklamak gerekirse, sitenizi görüntülemek isteyenler sizin sunucularınızdan önce CDN hizmeti aldığınız sunucuya gider ve dosyalarınızı oradan görüntüler. Bu hem siteye saldırıyı engellerken hem de sitenizin dosyalarını ön belleğe aldığı için daha hızlı görüntüleme imkanı sağlar. Ön belleğe alınan sitenin dosyaları herhangi bir sorgu olmadan yani veri tüketmeden karşı taraf tarafından görüntülenebilir. CDN bu sebeple optimizasyon için kullanılır ki artık ziyaretçiye daha hızlı tepki verir. İşte tam burada sıkıntı meydana gelir.

Ön bellek sebebiyle dosyalarını görüntülenmiyor.

Bir yazı yazdınız, yayınlandı ama anasayfada görünmüyor. Bunun sebebi CDN’nin size hafızasında tuttuğu ön belleği göstermesi. Değişikliği algılamanız için üzerinden ön belleğin değişeceği süre daha geçmedi ama sitenize ilk defa giren bir ziyaretçi yazınızı görebilir ama önbelleğe almış bir ziyaretçi o yazıyı göremez.

Bunun nasıl çalışması gerektiğine kendiniz karar verin. Ayarı şu şekilde kendi CDN hizmetini aldığınız site üzerinden yapabilirsiniz.

Wordpress'te Yazının Yayınlanması Ama Anasayfada Görünmemesi

Görselde Cloudflare ‘nin arayüzü görülüyor. Bu kısımda Cache sekmesinde Browser Cache Expiration seçeneği sizin sitedeki değişiklikleri görmenizi engelliyor. Ama sorun yok, siz göremesenizde değişiklikler orada. Lakin bu ziyaretçi deneyiminizi etkileyebilir, çünkü sitenizi yeniden ziyaret eden bir kişi de ön bellekten dosyaları görüntüleyeceği için değişiklikleri göremeyecektir. Bunun için tarayıcı önbellek son bulma süresini biraz kısaltmanız işinize yarayacaktır. Bunu sitede ne sıklıkla değişiklik yapıyorsanız ona göre ayarlayınız.

Bu sorun sayfaya ctrl+f5 yaparakta giderilir. Çünkü zaten bu komut tarayıcı ön belleğini silerek sayfayı yeniler.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir