Nasıl Yapılır ?

Wordde Temaları Kullanarak Belgelere Canlılık Katmak

Bazen hızlıca bir rapor hazırlamak veya belgeleri düzenlemek gerekebilmektedir. Örneğin; bir toplantıya veya sunuma yetiştirmek üzere yazdığınız birkaç sayfalık açıklayıcı yazınız olduğunu varsayalım. Toplantıya katılacak olan kişilere yazdığınız bu belgeyi düzyazı olarak sunmaktansa, belgenize değişik bir görünüm katmak daha doğru olabilir.

Word 2010’da bu tür durumlarda daha çabuk bir şekilde etkileyici belgeler oluşturmanıza yardımcı olacak Temalar özelliği bulunur. Temaların öncelikli amacı hazırlayacağınız belgenin tamamının kullanılacağı ortama uygun olacak şekilde hızlıca biçimlendirilmesini sağlamaktır. Bunun için de belgenin tamamına değişik renk, efekt ve yazı tipi uygulayarak belgenin genel görünüşünü değiştirme yolları sağlar.

Temaları belgelere uygulamak için şu adımları izleyebilirsiniz:

1. Word 2010’u kullanarak hazırlayacağınız belgenin yazılarını yazın. Ardından, şerit üzerindeki Sayfa Düzeni sekmesini tıklayın.

Tavsiye Yazı:  Windows 10’da Windows Media Center Nasıl Çalıştırılır?

2. Sayfa Düzeni sekmesinin en solunda bulunan Temalar düğmesini tıklayın. Açılacak olan menü üzerinde fare işaretçinizi gezdirerek ilgili temanın belge üzerindeki canlı önizlemesini görüntüleyebilirsiniz.

3. Beğendiğiniz temayı tıklayarak seçiminizi gerçekleştirin. Temaları kullandığınız zaman, belgenin tamamı üzerinde etkili olacak değişiklikler meydana gelecektir. Bu değişiklikler şunları kapsamaktadır:

• Tabloların kenarlık renkleri ve kalınlıkları.

• Resimler.

• Başlık metinlerindeki yazının tipi, boyutu ve rengi.

• Belge içerisindeki yazının tipi, boyutu ve rengi.

• WordArt yazı renkleri.

Yorum Yazınız

*

1 Yorum

  • Bir hafta önce bir ödev hazırlamam gerekiyordu. Bende araştırdıktan sonra çok güzel bir tema kullanmaya karar verdim. Sonuç olarak öğretmen bunu beğendi ve güzel bir not aldım…