Nasıl Yapılır ?

Wordde Tablolarda Formüllerin Kullanımı

Bütçe istatistikleri, satış raporları gibi belgeleri hazırlarken çeşitli rakamları yansıtan tablolar kullanılabilmektedir. Çoğu zaman da bu tabloların alt kısımlarında toplam değerleri yansıtan bir hücre bulunmaktadır. Tablodaki değerleri hesap makinesi kullanarak tek tek toplamak yerine tablolara basit matematik formülleri eklemek mümkündür. Bir önceki örnekte bunun nasıl yapılabileceğini görmüş olduk.

Tablolara formül eklerken İşlev Yapıştır listesinde bulunan matematik terimleri, Türkçe Office 2010 kullanıyor olsanız bile İngilizce temellidir. Toplam alma, ortalama bulma gibi işlevleri yerine getiren veya sağdaki, üstteki ve benzeri değerleri belirten ifadeler aşağıdaki listede görüldüğü gibi sadece İngilizce olarak yazılmalıdır. Tablo içerisindeki değerleri değiştirmeniz durumunda, toplam hücresinde hesaplanan değer otomatik olarak değişip doğru sonucu yansıtacak şekilde güncellenmez. Excel programından farklı olarak Word, tablo hücrelerinde meydana gelecek değişikliklere göre formülleri otomatik olarak tekrar çalıştırmaz. Bunun yerine bizim formülü tekrar çalıştırarak hesaplanan yeni sonucun görüntülenmesini sağlamamız gerekir.

Tavsiye Yazı:  iOS'ta Uygulama Bildirimleri Nasıl Durdurulur?

Komut ve Açıklama

ABS(x) Bir sayı ya da formülün pozitif değeri. AND(x,y) Mantıksal VE işlemi, hem x hem de y’nin değeridoğruysa 1 sonucu verir, aksi takdirde sonuç 0 olur. AVERAGE(h1;h2..) h1, h2… olarak verilen değerlerin ortalamasını alır. Verilecek değerler birbirinden ; işareti kullanılarak ayrılmalıdır. Formülün tekrar çalışmasını sağlamak için, formülü barındıran hücrenin olduğu sütunu seçmemiz gerekir. Bunun için fare işaretçisini sütun başlığına taşıyın, işaretçi aşağı doğru bakan siyah renkli bir ok şekline dönüştüğü zaman farenin sol tuşunu tıklayın. Sütunun seçilmiş olduğu koyu arkaplan rengiyle vurgulanacağı için kolayca anlaşılacaktır. Bundan sonra F9 tuşuna basmamız, formülün yeniden hesaplanmasını sağlar. Böylece, formül sonucunu yansıtan hücredeki değer doğru sonucu hesaplayıp ekrana getirecektir.

Yorum Yazınız

*

1 Yorum

  • Anlatımınız için teşekkürler bu formülleri sadece Excel’de bilirdik, fakat Wordde varmış gerçekten. Acaba Word sjablonları hakkındada biraz bilgi verirmisiniz?