Nasıl Yapılır ?

Wordde Sayfa Kenar Boşluklarını Ayarlamak

Daha önce bahsedildiği gibi Word 2010, belgenizi yazıcıdan çıktı alacağınız zaman göreceğiniz biçimde yansıtmaktadır. Dolayısıyla üzerinde çalıştığınız belgenin her bir sayfasını gerçek birer kağıt olarak düşünebilirsiniz. Bazen kağıt tasarrufu yapmak için belgelerinizi sayfada en az boşluğu bırakarak yazmak isteyebilir, bazen de yazının ortada toplandığı ve kenarlarda daha fazla boşluk bırakılan tarzı tercih edebilirsiniz.

Unutmamak gerekir ki, doğru sayfa kenar boşlukları, hazırladığınız belgeyi daha fazla okunabilir hale getirecektir. Ayrıca birçok toplantıda veya görüşmede sayfa kenarlarının not almak üzere kullanıldığı da bilinmektedir. Bu bilgiler ışığında ihtiyacınıza göre sayfa kenar boşluklarını ayarlamak, Word 2010 ile oldukça kolaydır. Bu seçimleri hızlıca gerçekleştirmeniz için kullanmanız gereken ayar, şerit’teki Sayfa Düzeni sekmesinde bulunan Kenar Boşlukları düğmesidir.

Bu düğmeyi tıkladığınız zaman aşağı doğru genişleyen menü size bazı seçenekler sunacaktır. Bu seçenekler arasında yapacağınız tercih ile belgenin kenar boşluklarını fazla ya da az tutabilirsiniz. Aşağıdaki adımları izleyerek belgenizin kenar boşluklarını değiştirebilirsiniz:

Tavsiye Yazı:  Excel 2010u Tanıyalım

1. Yazmış olduğunuz belge ile çalışırken şerit’teki Sayfa Düzeni sekmesini tıklayın.

2. Sayfa Yapısı alt başlığına sahip alandaki Kenar Boşlukları düğmesini tıklayın, aşağı doğru genişleyen menüdeki seçenekler ekrana gelecektir. Ya da klavyede önce Alt+S tuşlarına basın, Sayfa Düzeni sekmesi görüntülenecektir. Ardından O harfine basın, Kenar Boşlukları menüsü açılacaktır.

3. Seçenekler arasından size uygun olanı, örneğin Normal’i tıklayın. Bu seçimle birlikte sağ, sol, üst ve alt kenar boşlukları yaklaşık 1 inç olacak şekilde ayarlanacaktır.

Yorum Yazınız

*

1 Yorum