Nasıl Yapılır ?

Wordde Ölçülü Yazmak

Belge içindeki yazıları şekillendirirken Giriş sekmesinde bulunan Paragraf bölgesi düğmelerini kullanabilmekteyiz. Buna ilaveten yazı bölümlerinizi ya da belgenin tamamını cetvel vasıtasıyla da düzenleyebilirsiniz. Word’ü ilk açtığınızda Cetvel görüntülenmemişse Word penceresinin en sağındaki aşağı-yukarı kaydırma çubuğunun üstünde bulunan küçük düğmeye dikkat edin. Eğer fare işaretçinizi bu düğmenin üzerine getirip kısa bir süre bekletirseniz, Cetvel açıklama yazısı belirecektir. Bu düğmeyi tıklayarak cetveli görünür veya görünmez hale getirebilirsiniz.

Ekranın üst tarafında ve şerit’in hemen altında yer alan cetvel belge içerisindeki boşluk ve girinti ayarlarını gerçekleştirmek amacıyla kullanılabilmektedir. Cetvelin en solunda bulunan iki küçük üçgen sayesinde Paragrafların girintileri ayarlanabilmektedir. Üstte bulunan ucu aşağı doğru bakan üçgeni kullanarak paragrafın ilk satırının girintisini ayarlayabileceğimiz gibi, altında bulunan ucu yukarı doğru bakan üçgeni kullanarak da paragrafın tamamının girintisini ayarlayabilmekteyiz.

Üçgenlerin hemen altında yer alan minik dikdörtgen ise her iki üçgeni de aynı anda hareket ettirmemizi sağlamaktadır. Cetveli kullanarak seçmiş olduğunuz Paragrafların girintilerini ayarlamak oldukça pratik bir yöntemdir. Birden fazla paragraf için düzenleme yapmak isterseniz bu Paragrafların hepsini seçmeniz gerekir. Seçim işlemini, fare vasıtasıyla tarayarak veya F8 tuşunu da kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Bir paragrafın ve bu paragrafın ilk satırının girintisini ayarlamak için aşağıdaki adımları uygulayın.

1. Belgeniz içinde düzenlemek istediğiniz paragrafı seçin. Fare ile veya F8 tuşu yardımıyla bunu gerçekleştirin.

2. Cetvelin görünür olduğundan emin olun. Eğer değilse pencerenin en sağındaki kaydırma çubuğunun hemen üzerinde yer alan Cetvel düğmesini tıklayın ve cetvelin görünür olmasını sağlayın.

3. Cetvelin sol tarafında bulunan ve ucu aşağı doğru bakan üçgeni 1 inç sağa doğru kaydırın. Paragrafın ilk satırı 1 inç içeriye doğru kayacaktır.

Tavsiye Yazı:  Netflix'te Gizli Kategorilere Nasıl Erişilir?

4. fiimdi de cetvelin sol tarafında bulunan ve ucu yukarı doğru bakan üçgeni yarım inç, yani iki nokta sağa kaydırın. Paragrafın tamamı yarım inç içeriye doğru kayacaktır.

Cetvel ölçü biriminde varsayılan olarak inç kullanılmaktadır. Eğer metrik sistemi kullanmak isterseniz, cetveldeki ölçü birimlerinin inç yerine santimetre olarak gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyin.

1. Dosya sekmesini tıklayıp menünün açılmasını sağlayın. Daha sonra Seçenekler’i tıklayın, Word Seçenekleri penceresi görüntülenecektir.

2. Sol taraftaki seçeneklerden Gelişmiş’i tıklayın. Gelişmiş ayarları gösteren pencere ekrana gelecektir. Aşağı yukarı kaydırma çubuğunu kullanarak sayfanın aşağısına doğru ilerleyin ve Görüntüle başlığı altındaki seçenekleri bulun.

3. Ölçümlerin gösterileceği birim seçeneğinin sağındaki seçenek İnç ise bunun üzerine tıklayarak Santimetre’yi seçin.

4. Tamam düğmesini tıklayarak yaptığınız değişikliği onaylayın. . Artık cetvelde daha sık aralıklara sahip noktalar göreceksiniz, çünkü ölçü birimi olarak santimetre kullanılıyor olacak. Cetvel vasıtasıyla paragraf girintilerini ayarlayabileceğiniz gibi, sayfanın genel yapısını ve kenar boşluklarını da düzenleyebilirsiniz. Boş bir belge açtığınız zaman Word 2010 bu belgeyi normal bir kağıt kullanarak çıktı aldığınızda göreceğiniz şekilde yansıtır. Normal olarak adlandırılan bu ayar varsayılan ayardır. Ancak cetvel üzerinde bulunan sağ veya sol kenar boşlukları ayarlarını yaparak belgenizin düzenini değiştirebilirsiniz.

Yorum Yazınız

*