Nasıl Yapılır ?

Wordde Detaylı Tablolar Oluşturmak

Word 2010 ile tablo oluşturma konusundan daha önce bahsetmiştik. Satır ve sütun sayısını hızlıca seçerek oluşturabileceğimiz tablolara ek olarak Hızlı Tablolar menüsünü kullanarak kısa sürede detaylı ve güzel görünümlü tablolar da oluşturabiliriz.

Tablolardaki hücreler yatay olarak satır, dikey olarak da sütun olarak adlandırılırlar. Satırlar A, B, C… şeklinde isimlendirilirken, sütunlar da 1, 2, 3… olarak tanımlanırlar. Buna göre örneğin; A3 adresi birinci sütun – üçüncü satırda bulunan hücreyi işaret eder.

Microsoft Excel gibi hesap tablosu programları veya Oracle Database, Microsoft SQL Server gibi veritabanı yazılımları da satır ve sütun kavramlarına dayalı olarak tasarlanırlar ve çalışırlar. Ancak Word içindeki tablolar çok daha basittirler ve daha anlaşılabilir görünümler oluşturmak amacıyla kullanılan tablolardır. şu an okumakta olduğunuz bu not yazısı da tek satır ve tek sütunluk bir Word tablosu içinde yer almaktadır.

Bir tablo oluşturmak ve daha sonra tabloya satır ve sütun eklemek veya silmek için şu adımları izleyin:

1. Tablo oluşturmak istediğiniz belge içerisindeyken şerit’te bulunan Ekle sekmesini tıklayın. Ya da Alt+O tuşlarına basın.

2. Tablo düğmesini tıklayarak ya da Alt+O tuş kombinasyonunu kullandıysanız takiben 4 tuşuna basarak Tablo menüsünün genişleyerek açılmasını sağlayın.

3. Hızlı Tablolar seçeneğinin üzerine fare işaretçinizi getirip bekleyin veya tuş kombinasyonlarını kullanmaya devam ederek T tuşuna basın. Menü sağa doğru genişleyecek ve size hızlı tablo oluşturmak amacıyla önceden hazırlanmış tablolar seçeneğini açılan bir menü içinde yansıtacaktır.

4. Alt Başlıklı 1 isimli tabloyu seçin. Tablo belgeniz içinde oluşacaktır.

5. Tablo içindeki başlık ve yazıları değiştirerek yazmak istediğiniz metni ekleyin. Sadece üst kısımdaki bilgileri doldurun veya değiştirin, Mezun yazan satırın üzerine fare işaretçisini getirip sağ tuşu tıklayın ve açılacak olan menüdeki Hücre Sil’i tıklayın.

6. Ekrana gelen Hücre Sil penceresindeki Tüm satırı sil onay kutusunu işaretleyip ardından Tamam’ı tıklayın.

7. Farenin sağ tuşuyla tıklamış olduğunuz satır silinmiştir. şimdi çok sayıda satırı silelim. Sedir Üniversitesi yazan satırdan başlayıp Mese Enstitüsü yazan satırı da dahil edecek şekilde tablonun alt tarafındaki beş satırı fareyi kullanıp tarayarak seçin. Seçili olan bölgenin herhangi bir yerine fare işaretçisini konumlandırıp farenin sağ tuşunu tıklayın ve yine Hücre Sil seçeneğini tıklayın. Hücre Sil penceresinde Tüm satırı sil onay kutusunu işaretleyip Tamam düğmesini tıklayın.

8. şimdi de tablomuzu detaylandıralım. Fare işaretçisini tablo içinde herhangi bir konuma getirip tıkladığınız zaman şerit’te yeni sekmelerin etkin hale geldiğini fark etmişsinizdir. Tasarım sekmesini tıklayın. En solda bulunan Tablo Stili Seçenekleri bölümündeki Son Sütun başlıklı onay kutusunu işaretleyin. Böylece en sondaki sütun farklı bir renkle belirtilecektir.

Tavsiye Yazı:  Instagram Sorular Nedir Nasıl Kullanılır?

9. Yine Tasarım sekmesinde bulunan Tablo Stilleri bölümündeki seçenekleri kullanarak tablo görünümünü değiştirmemiz de mümkündür. Buradaki seçeneklerden biri üzerine fare işaretçisini taşıdığınız zaman belge üzerindeki etkisini canlı önizleme sayesinde seçim yapmadan önce de görebiliriz.

10. Tablo stilini seçtikten sonra tablonun en altında yer alan satırlara bir göz atalım. Buradaki toplam değerleri gerçeği yansıtmamaktadır. Bunun sebebi tablo içeriğini değiştirmiş olmamızdır. Öyleyse yeni içeriğe göre toplam sayıyı verecek olan formülü elle yazmamız gerekiyor.

11. şerit’te, Tablo Araçları üst sekmesinde bulunan Düzen sekmesini tıklayın. En sağdaki bölüm Veri adını taşımaktadır. Buradaki Formül düğmesini tıklayın, Formül penceresi açılacaktır.

12. Formül satırına bakın ve eğer yazılı değilse şu formülü yazın: =SUM(ABOVE). Bu formülü Türkçe’ye çevirecek olursak TOPLAM(ÜSTTEKI) gibi bir karşılık çıkmaktadır. Ancak Word 2010 formüllerinde Türkçe desteği bulunmamaktadır. Bu sebeple formül işlevlerini İngilizce olarak yazmak gerekmektedir.

13. Formül penceresindeki Sayı Biçimi: isimli liste menüsünü tıklayın ve açılan menüdeki üstten altıncı seçenek olan 0’ı seçin, ardından Tamam düğmesini tıklayın.

14. Artık Toplam değer gerçek sayıyı yansıtmaktadır. Aynı formülü diğer toplam bildiren satırlara da uygulayabilirsiniz. Tablolara Satır ve Sütun Eklemek Hazırlamakta olduğunuz tabloya çeşitli sebeplerden ötürü ilave satır veya sütun eklemeniz gerekebilir. Word 2010’da üzerinde çalıştığınız tabloya ihtiyacınız kadar yeni satır veya sütun eklemek oldukça basit bir işlemdir. Aşağıdaki adımları izleyerek tablonuza yeni satır ve sütunlar ekleyebilirsiniz:

1. Tabloya satır mı yoksa sütun mu eklemeniz gerektiğine karar verdikten sonra, bu yeni satır veya sütunun kullanmakta olduğunuz tablonun ne tarafına eklenmesi gerektiğini kararlaştırın.

2. Örneğin; üç sütunluk bir tablonuz varsa ve tablonun en sağına bir sütun daha eklemek isterseniz, en sağdaki hücrelerden birisinin üzerine fare işaretçisini götürerek farenin sağ tuşunu tıklayın. Açılacak olan menüdeki Ekle seçeneğinin üzerine fare işaretçisini getirip beklediğinizde menü genişleyecektir ve size seçenekler sunacaktır. Sağa Sütun Ekle seçeneğini tıklayın.

3. Fare işaretçisi tablonun en sağında olduğuna göre bu noktanın sağına yerleştireceğiniz yeni sütun tam da istediğimiz gibi tablonun en sağında bulunacaktır.

Yorum Yazınız

*