Nasıl Yapılır ?

Wordde Biçim Boyayıcısını Kullanmak

Yazınızdaki bazı karakterlerin yazı tipi, büyüklüğü, itaik olup olmaması, rengi gibi özelliklerini ya da bir paragrafın içinde kullanılan ayarların tümünü pratik bir şekilde belgenin diğer bölümlerine uygulamak için Biçim Boyacısı kullanılabilir. Tüm yapmanız gereken ayarlarını kopyalamak istediğiniz yazı karakterlerini veya paragrafın tamamını seçip Biçim Boyacısı’nı etkin hale getirmektir. Bu aşamadan sonra yapılacak tek şey belgedeki diğer yazı bölgelerini tarayıp seçmek olacaktır.

Kopyalanmış olan ayarlar, taradığınız bölgeye derhal uygulanır. Siz, Esc tuşuna basana kadar Biçim Boyayıcısı etkin kalacaktır. Biçim Boyayıcısı ile bir paragrafta bulunan tüm ayarları farklı ayarlara sahip diğer paragrafa uygulamak için aşağıdaki adımları takip edin:

1. Belgenizde farklı ayarlar, örneğin; farklı paragraf girintileri, değişik yazı biçimleri ve boyutları ile yazılmış kelimelerden oluşan bir paragraf oluşturun. Hemen altına ise bir öncekinden farklı ayarlar kullanarak yazacağınız ikinci paragrafı ekleyin.

Tavsiye Yazı:  Wordde Yazıları Büyük Küçük Harf Ayarlama Hata Düzeltme

2. İlk yazdığınız paragrafın tamamını fareyi kullanarak tarayın.

3. şerit’teki Giriş sekmesinde yer alan Pano alt başlıklı bölgeye fare işaretçinizi götürün. Burada bulunan boya fırçası simgesine sahip olan Biçim Boyacısı’nı tıklayın.

4. Sonradan yazdığınız ikinci paragrafın başladığı noktaya fare işaretçinizi götürün, fare işaretçisinin simgesi değişecek ve dikey imlecin yanında bir fırça sembolü belirecektir. Sol tuşu tıklayıp bırakmadan paragrafın tamamını tarayın.

5. Farenin sol tuşunu bıraktığınız anda hemen bir önceki paragrafa ait olan ayarlar bu paragrafa da aktarılacaktır.

6. Biçim Boyayıcısı’nı devre dışı bırakmak için Esc tuşuna basın.

Yorum Yazınız

*