Teknoloji Haberleri

Windows 8’de Uyarlamalı Ekran Parlaklığı


Uyarlamalı parlaklığın ilk olarak ne olduğunu açıklamakla işe başlayalım. Uyarlamalı parlaklık, Windows’da, bilgisayarınızın ortamındaki aydınlatma koşullarına uyacak ekran parlaklığını otomatik olarak ayarlamak için ışık algılayıcısını kullanan bir özelliktir. Uyarlamalı parlaklık her Windows 8’de yoktur. Windows 8 bilgisayarınızda olup olmadığını anlamak için bilgisayarınızın yanında verilen bilgilerinizi gözden geçiriniz.

Bu güç seçeneğini açıp kapatmak sizin elinizdedir. Nasıl açarsınız, ya da nasıl kapatırsınız. Bunu anlatacağım.

İlk olarak “gelişmiş güç seçenekleri” menüsünü açmanız gerekiyor. Menü açıldığında “ekran” sekmesine ardından da “uyarlamalı parlaklığı etkinleştir” seçeneğine tıklayacaksınız. Resim ile anlatmak gerekirse aşağıdaki resme bakmanız sizin için faydalı olacaktır.

a-1

Menüdeki seçenekleri görüyorsunuz. Bu seçeneklerden istediğinizi seçersiniz, istediğinizi kaldırırsınız. Seçtiğiniz seçeneği etkinleştirmekte kararlıysanız “uygula” deyip ardından da “tamam” seçeneğine tıklayınız.

Tavsiye Yazı:  Office 365 Üniversitelilere Neredeyse Bedava

a-2

Bu özellik sizin bulunduğunuz ortama göre çalışır. Gözümüz bu konuda hassastır. Fazla ışık gözümüze zarar verir. Fazla ışıktan gözümüzün etkilenmemesi için bu özellik ortam ışığına göre bilgisayarın ekranındaki ışığı ayarlar. Örneğin karanlık bir ortamda iseniz bilgisayarın ekranını rahatça göreceğiniz için ışığı kısar. Eğer çok ışıklı bir ortamda kullanıyorsanız bilgisayar ekranın ışığını arttırır. Örneğin bir alışveriş merkezi rengarenktir. Bilgisayarı açtığımız zaman etraf fazlasıyla aydınlık olduğu için ışık daha da artacak. Çünkü fazla ışık olunca bilgisayar ekranını görmemiz daha zor olduğu için ışık artar.

Ancak bu özellikten rahatsız olanlar için kapatma seçeneği de konulmuş. Ben kendim el ile ışığı arttırıp azaltacağım derseniz o zaman bu özelliği kapatacaksınız. Özelliği kapatma yolunu yukarıda anlattık. Windows 8 işletim sistemlerinde bulunan bu gelişmiş özelliğin bulunmadığı Windows 8 işletim sistemli bilgisayarlar da var.

Tavsiye Yazı:  Windows 8.1’den Haberler Var!

Windows 8 ile ilgili paylaşımlarımıza devam edeceğiz.

Yorum Yazınız

*