Nasıl Yapılır ?

Windows 10 İşletim Sisteminde Ekran Görüntüsü Almak

Herhangi bir görüntüyü kayıt etmek, bir yerde kullanmak ve sonradan düzenlemek için ekranınızın o anki görüntüsünü basit bir şekilde almanız mümkün. Bunun için bir kaç yöntemden bahsedeceğiz. Hem internet tarayıcı üzerinden hem de Windows’un kendi içinde basit bir şekilde ekran görüntüsü nasıl alınır konusuna kısaca bir değinelim.

PRTSC

Bu tuş klavyelerde varsayılan olarak vardır. Herhangi bir işlem için atamadıysanız otomatik olarak ekran görüntüsü alır. Bu tuşa basın ve Paint ve benzeri bir düzenleme programına yapıştırın. Daha sonra kaydedebilirsiniz.

Daha basit ve hızlı bir yol ise Windows Butonu ve PRTCS tuşuna aynı anda baskmak. Bu yöntem ile herhangi bir yapıştırma işlemi yapmanız gerek yoktur. Bu yöntem o anki ekranı anında resimler – ekran görüntüleri klasörüne kaydedilir.

Tavsiye Yazı:  Chrome'da Flash'a İzin Verme Nasıl Yapılır?

Ekran alıntısı aracı

Windows 7’nin bazı sürümlerinde ekran alıntısı aracı yoktur. Profesyonel sürümlerde bulunur. Bu araçın en önemli özelliği ekranın istediğiniz bölümünü kaydetmek için seçebilmeniz. Daha sonradan herhangi bir düzenleme yapmanıza gerek yoktur.

Yorum Yazınız

*