Nasıl Yapılır ?

Truva Atları Trojan Horses ve Korumalar

İsminden de tahmin edilebileceği gibi, bu tür zararlı programlar bilgisayarı içten ele geçirmeyi hedeşemektedirler. Esas amaçları zarar vermek değil, kullanıcının bilgisayarına sızmak ve hatta bir süre sonra bilgisayarı uzaktan ele geçirmektir. Genellikle bir host (sunucu) ve bir client (istemci) olmak üzere iki programdan oluşurlar. Host program hedef seçilen bilgisayara gönderilir ve kullanıcı tarafından çalıştırılması sağlanır, bunu takiben saldırgan client programla ele geçirmek istediği bilgisayara uzaktan bağlanır.

Bulaşma yollarlı çeşitli olmakla birlikte çoğu zaman karşılaşılan yöntemler arasında, güvenilir olmayan bir Web sayfasından dosya indirilmesi, sohbet ederken yeni tanıştığınız birisinden alınan dosyanın açılması veya yasal olmayan yazılımlara ait kopya CD/DVD gibi medyalarının bilgisayarda kullanılması gibi eylemler gelmektedir.

Tavsiye Yazı:  Android telefonunuz sahte mi?

Eğer bilgisayarımızın Antik Truva kentiyle benzer bir kaderi paylaşıp biz farkında olmadan başka kişilerin denetimine geçmesini istemiyorsak her şeyden önce güvenilir olmayan kişi ve kaynaklardan dosya almamalı, indirmemeliyiz.

Bunun yanı sıra sürekli çalışmakta olan bir anti-virüs programı sistemimizde mevcut bulunmalıdır. Özellikle güvenilir olmayan Web sitelerini ziyaret etmeden önce, anti-virüs ve anti-spyware programlarımızın arka planda çalıştığından ve en son tanımlamalarla güncelleştirilmiş olduklarından emin olmamız gerekir.

Yorum Yazınız

*