Telefonda Konuşurken Anında Çeviri Nasıl Yapılır?

Çoğu zaman lazım olmuyor, ama bazen öyle bir zamanda lazım oluyor ki keşke olsaydı diyoruz. Bu işin de bir yöntemi var. Bir çeviri programı. Ama öyle bir çeviri programı olmalı ki biz konuşurken anında çeviriyi yapmalı ve karşımızdaki yabancının ne dediğini o anda anlamalıyız. Böyle bir çeviri programı var.

Dünyada sayılı markalar arasında olan Japon firma NTT Docomo bu çeviri programını yaptı. Şu an için uygulama geliştirilmemiş durumda. Sadece Japonca’yı İngilizce, Mandarin ve Korece dillerine çevirebiliyor. Ama zamanla bu uygulama gelişecek ve daha çok dili içinde barındıracak. Durum böyle olunca daha farklı milletlerden insanlar uygulamayı kullanma imkanı bulabilecek. Bu tip uygulamalarda amaç en geniş kitleye faydalı olabilmektir. Bu sayede daha fazla satıp daha fazla kazanmak amaçlanır.  NTT Docomo şirketinden yapılan açıklamaya göre: “Kasım sonunda Fransızca, Almanca, İtalyanca, Portekizce, İspanyolca, Endonezya ve Tayland dilleri uygulamaya eklenerek uygulama zenginleştirilecek”.

Bu uygulamayı ilerde biz Türkler de kullanabiliriz. Şu an Türkçe kelimesi uygulamada geçmiyor, ama zamanla mutlaka olacaktır.

Birebir çeviri özelliği tek kelimeyle muazzam! Ancak bu çevirilerin bazı kelimeleri anlamaması veyahut
da yanlış anlaması, anlam karmaşasına yol açtığından çeviri yapılmasını imkansız bir hale getiriyor.
Peki yabancı dilde yapılan bir konuşmayı Türkçeye çevirmek için ne yapmalı? Tabi ki
https://www.protranslate.net/tr/yeminli-tercume/ böyle bir sitenin linkine tıklanarak hemen destek
alınmalı! Detaylar ilgili platformda…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir