Tam Verimli SEO: Yoast SEO Nasıl Kullanılır?

Bu yazıyı okuyorsunuz çünkü web sitenizin arama motorlarına uygunluğuna, yani SEO dediğimiz işleme çok önem veriyorsunuz. Önem vermekte haklısınız çünkü bir web sitesi SEO olmadan bir hiçtir.

Bu kılavuzda WordPress için en bilinen SEO eklentilerinden Yoast’tan nasıl tam verim alacağınızı anlatacağım. Okumaya devam edin ve aklınıza takılan soruları bana web sitemiz üzerinden iletebilirsiniz.

Yoast en popüler SEO eklentisidir – ve ayrıca genel olarak en popüler eklentilerden biridir.

Eklenti sizin için iki şey yapar: Sitenizi daha iyi hale getirmek için ne yapmanız gerektiği konusunda size ipuçları vererek SEO’yu öğrenmenize yardımcı olur ve ayrıca sitenizin belirli ayarlarını doğrudan ayarlamanıza izin verir.

Bu, WordPress SEO’nun temelleri arasında düşünülebilecek, sitenizin hemen hemen her detayına dikkat eden gerçek bir çalışmadır.

Eklentiyi yükledikten sonra, aşağıdakilere dikkat ederek işe başlayın:

XML site haritaları oluşturun

Arama motorları, web sitelerini daha iyi taramak ve tüm sayfalarını bulmak için site haritalarını kullanmayı sever.

Yoast SEO otomatik olarak sizin için bir site haritası oluşturacaktır. Özelliği etkinleştirmek için SEO → Genel (General) → Özellikler (Features) sekmesine gidin .

Tam Verimli SEO: Yoast SEO Nasıl Kullanılır?

Sitenizi web yöneticisi araçlarına bağlayın

Yoast SEO, sitenizi Google Search Console, Bing Web Yöneticisi Araçları, Baidu Web Yöneticisi Araçları ve Yandex Web Yöneticisi Araçları dahil olmak üzere en popüler web yöneticisi platformlarıyla bütünleştirebilir.

Bunu yapılandırmak için SEO → Genel → Web Yöneticisi Araçları sekmesine gidin .

Tam Verimli SEO: Yoast SEO Nasıl Kullanılır?

Öncelikle bireysel araçların her biri için kayıt sayfalarının linklerini takip edin ve ardından doğrulama kodlarınızı Yoast’taki alanlara girin.

Yukarıda açıklanan işlemlerin yanı sıra, Yoast SEO, yayınlarınızın, sayfalarınızın ve ana sayfanızın her birini optimize etmenizi sağlar. Bu, Yoast’ın sizin için sağladığı en değerli özellik ve belirli aralıklarla sürekli olarak etkileşimde bulunacağınız bir özellik. Bu kılavuzda daha sonra nasıl yapılacağını anlatacağız.

2. Anasayfa ayarları

Çoğu web sitesinde, ana sayfa 1 numaralı en değerli anahtar kelimenizi hedeflemek için kullanmanız gereken sayfanızdır.

Bunun için (önce doğru anahtar kelime araştırması yapmanız gerekmektedir), ana sayfanızın meta başlığını ve açıklamasını ayarlamanız gerekir.

Meta başlığı ve açıklaması gerçek sayfada hiçbir yerde görüntülenmiyor. Yalnızca sitenizi ziyaretçilere tanıtmak için Google’da görüntülerken kullanılır.

Tam Verimli SEO: Yoast SEO Nasıl Kullanılır?

Amaç, başlığınızın ve açıklamanızın ziyaretçinin tıklamasını sağlayacak kadar ilgi çekici olmasını sağlamak ve aynı zamanda anahtar kelime bakımından zengin olduğundan Google’ın (yukarıdaki örnekte gördüğünüz gibi) listedeki ifadeyi vurgulamasını sağlamaktır.

Bu ifadeleri hem sayfa / yazı bazında hem de ana sayfanıza özel olarak yapmanız gerekmektedir. Önce ana sayfa ayarlarınızla başlayalım.

Yoast SEO eklentisi yüklüyken, WordPress panosuna ve ardından SEO → Arama Görünümü’ne (Search appearence) giderseniz sayfa ayarlarınızı yapabilirsiniz .

Tam Verimli SEO: Yoast SEO Nasıl Kullanılır?

Orada gördüğünüz yer tutucu öğelerini kaldırabilir (kırmızımsı bloklar) ve bunları anahtar kelime bakımından zengin bir başlık ve açıklama ile değiştirebilirsiniz.

Gerçekte açıklamaya ne koyacağınıza gelince önemli olan burayı anahtar kelimelerle doldurmaktan ziyade web sitenize bir davet metni olarak kullanmaktır. Okuyucuyu sitenizi ziyaret etmeye çağırmak için mevcut olan alanı kullanın – onlara ne hakkında içerik sağladığınızı söyleyin.

Not: Ana sayfanızı WordPress’in blog sayfası olarak değilde statik bir sayfa ayarladıysanız, yukarıda Yoast SEO ayarlarınızda sunulan paneli görmezsiniz. Ana sayfanızı ayarlamak için Sayfalar menünüze gitmeniz ve sitenizdeki diğer sayfalarda veya blog yazılarında olduğu gibi spesifik olarak o sayfa üzerinde çalışmanız gerekir.

Yazılarınızı SEO Uyumlu Hale Getirme

Web siteniz için anahtar kelimenizi seçtiniz, anasayfanızı optimize ettiniz. Şimdi sıra geldi yazı yazmaya. Web sitenizin ana sayfası için yaptığınız gibi, her yazı için ayrı ayrı anahtar kelime araştırması yapmanız gerekiyor. Diyelim yazınızın konusunu ve anahtar kelimenizi seçtiniz.

Şimdi bu anahtar kelime için yazı ve sayfalarınızı optimize etme zamanı.

WordPress arayüzü içindeki herhangi bir yazı veya sayfada çalışıyorsanız ve Yoast’ı kurduysanız, bu kutuyu ana içerik alanının altında görmelisiniz:

Tam Verimli SEO: Yoast SEO Nasıl Kullanılır?

Bu bölüm içeriğinizin odak anahtar kelimeniz (focus keyphrase) için ne kadar optimize olduğunu gösterir.

Burada önemli bir not: Her zaman sayfalarınız ve yayınlarınız için bir odak anahtar kelimesi ayarlayın. Odak anahtar kelimesi kümesi olmadan, Yoast size hangi anahtar kelime için optimize etmek istediğinizi bilmediğinden size yardımcı olamayacaktır.

Yoast’ın peşinde olduğunuz anahtar kelimeyi bilmesini sağladığınızda, size vereceği ipuçları altın değerinde olacaktır!

Yoast sizin için  içeriğinizi bu odaklama anahtar kelimesi için nasıl daha optimize hale getirebileceğinize dair her küçük ayrıntıya dikkat çekecek.

İşte gerçekleştirilecek anahtar kelime optimizasyonlarından bazıları:

Sayfanın başlığındaki / gönderinin başlığındaki anahtar kelime

Web sayfalarında iki çeşit başlık vardır: Birisi title dediğimiz “meta başlıklar” Bunlar tarayıcının en üstünde ve aynı zamanda Google arama sonuçlarında görüntülenen başlıklardır. Bir diğeri ise heading dediğimiz H1’den H6’ye kadar devam eden sayfanızın içeriğinde görüntülenen başlıklar.

Yoast birincisini değiştirmenizi sağlar, ikincisi için sizin sayfa içerisinde düzenlemeniz gerekir. İkisi aynı da olabilir, burası sizin kullanıcıya vermek istediğiniz okuma deneyimiyle alakalı. Yalnız anahtar kelimenizin hem title’a hem de sayfadaki H1 başlığınızda geçmesine özen gösterin.

Meta başlık ve açıklamadaki anahtar kelime

Az önce söylediğimiz gibi Yoast, yayınınız / sayfanız için özel bir SEO başlığı ve açıklaması ayarlamanızı sağlar. Bu metinler yalnızca söz konusu içeriğe ilişkin arama motoru listelerinde ve tarayıcının üstünde görünecektir.

  • Başlık, gönderinin başlığına oldukça yakın olmalı, ancak Google’ın izin verdiği 70 karakterden daha uzun olmayacak şekilde kısaltılmalıdır.
  • Meta açıklama, gönderinin bir özeti olarak en iyi şekilde çalışmanın yanı sıra birisinin onu okuması için hızlı bir neden olma eğilimindedir.

Odak anahtar kelimenize hem meta başlıkta hem de açıklamada ihtiyacınız var.

Not: Düzenlediğiniz sayfayı aynı zamanda ana sayfanız olarak kullanılacak statik bir sayfa seçtiyseniz ana sayfa başlığınızı ve açıklamasını da ayarlayabilirsiniz.

Alt başlıklardaki anahtar kelime

Yine biraz önce söylediğimiz gibi WordPress’te içerik yazarken, H1’den H6’ya kadar olan başlık seviyelerini kullanabilirsiniz.

Tam Verimli SEO: Yoast SEO Nasıl Kullanılır?

Yine de hepsini kullanmak zorunda değilsiniz – Başlık 2’ye ve Başlık 3’e kadar gitmek fazlasıyla yeterli. Başlık 1, temanıza göre sayfa düzenlemesinin en üstünde WordPress temanız tarafından ayrılan bölümden düzenlenir.

Yapacağınız şey, gönderinizi kabaca aynı uzunlukta sindirilebilir parçalara bölmek ve aralarına alt başlıklar koymak. Anahtar kelimelerinizi bu alt başlıklarda kullanmayı deneyin.

URL’deki anahtar kelime

Bir yayını veya sayfayı WordPress’e kaydettiğinizde, URL’sini ayarlamanız gerekir.

Ana anahtar kelimenizi URL’ye anlamlı bir şekilde ekleyin.

Gönderi gövdesindeki anahtar kelime

Belirli bir anahtar kelime için optimizasyon yaparken, aynı anahtar kelimeyi makalenizin gövdesinde olduğu gibi kullanmayı da denemelisiniz .

Burada çok agresif olmaya ihtiyacınız yok, Yoast her ne kadar %0.5 ile %2.5 arasında bir yoğunluk aralığı hedeflemenizi önerse de buraya çok takılı kalmayın. Çoğunlukla %1 civarında bir anahtar kelime yoğunlu yeterlidir.

Tam Verimli SEO: Yoast SEO Nasıl Kullanılır?

Bonus Tavsiye: Yazılarınızın Uzun Olmasına Özen Gösterin

SEO’nun en önemli parçası içerik. Peki içeriğiniz Google tarafından nasıl değerlendiriliyor?

En önemli kriteri, uzunluk .

Yıllardır gördüğümüz o ki, daha uzun yapılı içerikler genellikle daha iyi sırada yer alıyor. Bu konuda çok fazla araştırma yapıldı ve uzun içeriğin kısa olanlardan daha iyi bir şekilde sıralandığı kanıtlandı.

İçerik uzunluğu ve sıralama arasındaki korelasyon oldukça fazladır.

Peki uzun içerikten kasıt tam olarak nedir? 1500 kelime ve üstü diyebiliriz.

Ama unutmamak gerekir ki uzun içerik için kaliteyi göz ardı etmemek gerekir.

Açıkçası, sadece uzun uzun yazmak size pek bir şey kazandırmaz. Bununla beraber, içeriğinizi o konuyla ilgilenen kişilere değerli ve yardımcı olacak şekilde yazmanız gerekir.

Böyle ayrıntılı içerik yazmak kahvaltı öncesi yapılacak kolay bir iş değildir. Zamanınızı ve dikkatinizi ayırmanız ve araştırmanıza, özetlemenize, yazmanıza ve ardından makalenizi düzenlemeye ve yayınlamaya yatırım yapmanız gerekir. Malesef kısa yolu yok.

Bugünlük bu kadardı. Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir