hosting
Wordpress

Site Kurmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Site açmak hakkında bilmeniz gerekenleri basit ve işlevsel şekilde anlattığımız bu yazımızdan sonra sizde basit bir şekilde site açabilecek ve kararlı olursanız siteniz üzerinden para bile kazanabileceksiniz. Site kurmak ile ilgili bu yazımızda şu başlıklar hakkında bilgi vereceğiz;

 • Bloglar
 • Hazır web siteleri
 • Site nasıl kurulur
 • Site nasıl yönetilir
 • Neden site kurmalıyım
 • Web sitesi üzerinden nasıl para kazanılır

Blog açmak

Bir web sitesi istiyorsanız konusu ne olursa olsun en basit yöntemlerden birisi bloglardır. Son dönemin internet ortamında bloglar insanların merakla takip ettiği bir mecra olmuştur. Elbette bu popülerlik şirketleri harakete geçirmiş ve özellikle ücretsiz blog servisleri hizmetleriyle ön plana çıkmıştır. Bloglar kurulum ve kullanım açısından basit olduğu için neredeyse konuyla ilgisi olmayan birisi bile basit bir şekilde blog açabilir ve yönetebilir. Bu şekilde blog açabileceğiniz birkaç ücretsiz servisi aşağıda listeledik.

 • Blogger
 • WordPress
 • Tumblr
 • Ücretsiz hosting siteleri ve bu sitelerin desteklediği web sitesi yazılımları (özellikle wordpress)
 • Hazır web sitesi

Blog açmak için yapmanız gereken tek şey yukarıda listelediğimiz ve benzeri olan sitelere giriş yapıp kayıt olmak. Gerisinde sistem sizi ne yapmanız gerektiği konusunda zorunlu adımlarla yönlendiriyor ve siteniz yayın hayatına başlıyor. Önemli olan bu aşamadan sonrası.

Hangi sistem üzerinden site kurmalıyım?

Dünyada en popüler web sitesi yazılımı wordpresstir. Hem kullanışlı oluşundan hem de basit oluşundan kaynaklı bu durum bir çok kişisel geliştirme de eklenince insanların ilgisini çekmektedir. Ama göz ardı edilmeyecek bir husus var, hazır web siteleri. Özellikle şirketler bu yöntemle 20 dakika içinde sitelerini kurup yayın hayatına geçirebilmektedir. Hazır site kurmak için yapmanız gereken husulardan birisi şablonunuzu belirlemektir.

Hazır web siteleri

Hazır web siteleri kullanıma hazır bir şekilde hizmet verdiği için tercih edilmektedir. Bu siteler özellikle şablon alternatiflerinin çok olması yönüyle de kullanışlıdır. Bildiğiniz gibi seneler önce küçük büyük bütün şirketler için internet sitesi zorunluluğu kanunen getirilmiştir. Bu durum da şirketlerin kendileri hakkında bilgi vermek için basit ama kullanışlı bir internet sitesine ihtiyaçları bulunmaktadır. Hazır web siteleri bu açıdan şirketlerin ve kendisi hakkında bilgi vermek isteyen insanların tercihi olmuştur.

Site nasıl kurulur?

Hazır web sitesi üzerinden gidecek olursak yapmanız gereken ilk şey şablon belirlemektir. Şablonunuzu belirledikten sonra şablonu aldığınız internet sitesi üzerinden hazır kuru
lmuş bir web sitesini hosting paketi dahilinde satın alabilirsiniz. Ya da daha kişisel kullanımlar için blogger en basit ve ideal bir tercihtir. Tek yapmanız gereken internet sitesine girerek kayıt olmak ve adımları takip etmektir. En popüler yöntemlerden biri olan wordpress için de durum aynıdır. WordPress kurmak için en çok tercih edilen yöntemlerden birisi bir hosting paketi alarak bu hosting paketi içerisine site kurmak ve daha sonra kendinize bir tema belirlemektir.

Tavsiye Yazı:  Wordpress Hakkında Her Şey

Site nasıl yönetilir?

Hazır web sitelerinde müşterinin talebine göre yönetim panelleri de siteye dahil edilmektedir. Bu yönetim panelleri sayesinde sitenizin bütün içeriği dahil görünüşünden görsellere renklerden sayfalara kadar herşey basit bir şekilde kontrol edilebilmektedir.

Bunun dışında blogger ve wordpress gibi blog sağlayıcıların kendi içlerinde benzer kontrol panelleri mevcuttur. Bu kısımlarda sitenizi yönetmek için herşeyi bulabilirsiniz.

Neden site kurmalıyım?

Bir şirket sahibisiniz, o zaman şirketini hakkında bilgiyi en basit ve hızlı şekilde web sitenizden yayınlayabilirsiniz. Ya da ürettiğiniz ürünlerin tanıtımını bu siteler üzerinden yapabileceğiniz gibi satış bile gerçekleştirebilirsiniz. Bu kısımda basit bir parantez açacak olursak wordpress tabanlı sitelerde woocommerce eklentisi ile internet üzerinden satış yapmak inanılmaz şekilde kolaylaşmıştır.

Bunun dışında kendisi hakkında bilgi vermek isteyen insanlar basit ama hızlı hazır web siteleri kullanırlar. Bu siteleri tıpkı birer CV gibi kullanan insanlar da mevcuttur. En basit bir diğer neden ise sadece fikrinizi paylaşmaktır. Sadece girin ve yazın. Bu siteler üzerinden para kazanmak bile mümkündür.

Web sitesi üzerinden nasıl para kazanılır?

Çeşitli şirketler piyasadan reklam toplayarak internet sitelerinde bunları yayınlarlar. Reklamın sisin sitenizde görüntülenme ve tıklanma durumuna göre reklam verenden para alarak bunun bir kısmını size aktarırlar. Bu yöntem internetten para kazanmanın en popüleridir.

Çoğu kişi belli ürünleri hedef belirleyerek internet sitelerinde tanıtımını yapar. Bu tanıtım yazılarında bu ürünlere link vererek insanları satın almaya yönlendirirler. Sizin siteniz üzerinden ürüne yönlendirilen müşteri ürünü incelemesi, siteye kayıt olması, ürünü satın alması gibi kriterleri karşıladığı zaman b u tanıtıman para kazanabilirsiniz.

Kendi ürününüz mü mevcut? Basit bir şekilde tanıtımını yaparak satışını gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum Yazınız

*