SEO Kitabı İle SEO’yu A’dan Z’ye Öğrenebilirsiniz

SEO web sitelerinin arama motoru optimizasyonunun sağlanması adına gerçekleştirilen kapsamlı bir çalışmalar bütünüdür. Bir web sitesinin arama motorlarında görünür hale gelmesinin sağlanması için yapılan teknik ve analitik çalışmalar olan SEO çalışmaları sonucunda web sitelerinin daha fazla organik trafik kazanması mümkün olmaktadır. SEO çalışmalarını oluşturan süreçler Google web yöneticisi yönergelerine göre gerçekleştirilir. Simur Digital SEO çalışmaları konusundaki başarısı ile ön plana çıkan bir SEO ajansıdır. SEO çalışmalarının profesyonel bir şekilde yapılması web sitelerinin arama motoru sıralamalarındaki başarısının artırılması noktasında oldukça önemli bir unsurdur. Bununla birlikte SEO 101 kitabı SEO hakkında bilgi edinmek isteyen kişilerin yararlanabileceği son derece faydalı bir kaynaktır. SEO’nun ne olduğunu uygulamalı bir şekilde öğretmeyi başaran SEO 101 kitabı SEO’yu en ince ayrıntısına kadar öğrenmek ve kendini bu konuda geliştirmek isteyen kişiler için eşsiz bir kaynak olarak kabul edilir.

2018 yılında yeni nesil bir kitap olarak yayımlanan SEO kitabı Google algoritmaları ile uyumludur. Okuyucularına Google algoritmaları, domain ve hosting seçimi, site kurulumu, site içi ve site dışı SEO çalışmaları alanında fayda sağlama konusunda iddialı olması tüm bu çalışmaları uygulamalı bir şekilde göstermesine ve SEO’nun nasıl yapılması gerektiğini çok iyi bir şekilde öğretmesine dayanır. Bu kapsamda SEO 101 kitabı yeni bir projeye başlanacağı sırada yapılması ve yapılmaması gerekenleri uygulamalı şekilde anlatarak okuyucuların projelerine iyi bir başlangıç yapması ve sitelerinde organik trafik artış avantajı yaşaması konusunda katkıda bulunmaktadır.

SEO Kitabı İle SEO’yu A’dan Z’ye Öğrenebilirsiniz

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

SEO analizi özellikle e-ticaret sitelerinin arama motorlarına ne kadar uyumlu olduğunu görmeyi sağlar. Yapılan çalışmalar sonucunda web sitelerinin SEO açısından eksiklikleri tespit edilip gerekli optimizasyonlar yapılabilir. SEO çalışmaları için yapılan yatırımların ve çalışmaların getirisinin belirlenmesi ve hesaplanması aşamasında SEO analizi çok önemlidir. Arama motorlarından organik trafik almak ve web sitesi üzerinden geri dönüşüm sağlamak isteyen kişilerin mutlaka SEO analizi yapması önerilir. Google arama motoru algoritmasını sürekli yenilemekte olduğundan yapılan bir SEO çalışması bir süre sonra olumsuz etki oluşmasına neden olabilmektedir. Böyle bir durum yaşanmaması, web sitelerinin gelişmelere uyum sağlaması için belirli aralıklarla SEO analizi yapılmalıdır.

Google Görünürlüğünüzü Araştırın

SEO analizi sürecinde atılması gereken ilk adım web sitesinin Google’daki görünürlüğünün araştırılmasıdır. Web sitesi ile ilgili olarak arama motorlarında yapılan inceleme sonuç sayfasındaki sıralamayla ilgili bilgi ve yapılacak çalışmalarla ilgili fikir verir.

Meta Açıklamaları ve URL Analizini Yapın

SEO analizi sürecinin en önemli adımlarından biri her bir ürün açıklamasında meta açıklamasının ve sitede URL yapılanmasının olmasıdır. Bu anlamda uyumsuzluk olan web sitelerinde URL optimizasyonuyla gerekli çalışmaların yapılması zorunludur. Ayrıca meta açıklamalarının SEO açısından uygun olup olmadığı kontrol edilmeli ve uygun olmadığı durumlarda gerekli çalışmalar yapılmalıdır.

Sayfadaki Başlıkları ve Alt Başlıkları Kontrol Edin

SEO analiz sürecinde sayfada yer alan başlıklar ve alt başlıklar kontrol edilmeli; site içindeki başlıklar H1 etiketiyle, diğer başlıklar da sırasıyla H2,H3… şeklinde devam ettirilmelidir. Bu sayede sayfanın doğru bir şekilde indekslenmesi mümkün olacaktır.

Linkleri Kontrol Edin

Web sitesine dışarıdan gelen linklerin kontrol edilmesi SEO analizi açısından çok önemlidir. Yapılacak olan backlink çalışmasıyla diğer sitelerden alınan linklerin kalitesi ve web sitesinin amaçlarına hizmet edip etmediği kontrol edilir. Aynı şekilde linklerin doğru web sitesine yönlendirme yapıp yapmadığı da kontrol edilmesi gereken konular arasında yer alır.

Bozuk Linkleri Belirleyin

Web sitesinde bozuk linkler olduğunda kullanıcıların karşısına 404 hatası çıkması olasıdır. Bu tür durumlar yaşanmaması için linkler kontrol edilip bozuk linkler belirlenmeli ve bozuk linkler web sitesinden kaldırılmalıdır.

Görsel Nitelikli URL ve Alt Etiketleri Dikkate Alın

Web sitesindeki görsellerin SEO açısından arama motoru ile uyumlu olup olmadığı kontrol edilmelidir. Görsellerin URL yapıları ve alt etiketleri kontrol edilmeli, gerekli durumlarda optimizasyon çalışmaları yapılmalıdır.

İçerik ve Metin Analizi Yapın

SEO analizi sırasında web sitesinde bulunan metinler ve içerikler de analiz edilmelidir. İçeriklerde anahtar kelimelerin kullanılıp kullanılmadığı, içeriklerin özgün olup olmadığı SEO açısından son derece önemli olup bu noktalar titizlikle değerlendirilmelidir.

Web Sitesinin Hızını Test Edin

Site hızı, kullanıcılar tarafından tercih edilirliği etkileyen önemli bir kriterdir. Kullanıcılar yavaş yüklenen web sitelerini ziyaret etmeyi tercih etmezler. Bu durum arama motorları tarafından da olumsuz bir durum olarak değerlendirilir. Bu nedenle web sitesinin hızı test edilmeli ve sorunlu olan alanlarla ilgili optimizasyonlar ve hız artırma çalışmaları yapılmalıdır.

SEO analizi web sitelerinin SEO ile tam anlamıyla uyumlu olması amacıyla yapılan çalışmaların tümünü kapsayan bir çalışmadır. Web sitesinin arama motorları nezdinde değerli olması için mutlaka SEO analizi yapılmalıdır. Yapılan analiz sonucunda elde edilen bilgiler sayesinde web sitesindeki eksiklikleri görmek, gerekli planlamayı yapmak ve SEO uyumuna ilişkin optimizasyonu gerçekleştirmek mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir