hosting
İnternet Wordpress

Sağlıklı Backlink Kazanma Yolları

Backlink web sitelerinin ve blogların vazgeçilmez ihtiyaçlarıdır. Bu ihtiyacın temel sebebi ise arama motorları tarafından sevilen, saygı duyulan bir içeriğe sahip olduğunun bir göstergesi  olarak kabul edilmesi denilebilir.

Backlink Nedir?

Şimdi sözlükteki backlink tanımına bakalım. Backlink diğer sitelerden sizin sitenize yapılan doğrudan bağlantılar olarak isimlendirilir. Bunları görebileceğiniz yerler;

  • Yorumlar
  • İçerik bağlanlarıları
  • Reklamlar

Backlink kazanmak iyi bir strateji ister. Bunun kesinlikle unutulmaması gerekir. Bir gece kazanılan 100 backlinkin size 3 ay da kazanılan 20 backlink kadar yararı olmayabilir. Backlink kazandırma uygulamaları ve siteleri ile kısa zamanda çok sayıda backlink kazanmak yararlı değildir. En sağlıklı backlink geri dönüşü olan backlinktir. Bunu sağlamak içinde sizin içeriğiniz ile ilişkili sitelere link bırakabilmeniz gerekmektedir.

Nasıl Backlink Kazanabilirim?

Satın Alma

Belli bir ücret ödeyerek kaliteli ve pagerank değeri yüksek sitelerden paketler halinde backlink alabilirsiniz. Bu gibi paketleri popüler webmaster sitelerinde bulabilirsiniz. Aldığınız backlinklerin belli zaman aralığında veriliyor olmasıda siteniz için yararlıdır. Fakat bu gibi paketlerde benim sizleri uyarmam gereken nokta şudur. Backlink aldığınız web sitesi içeriği ile sizin web sitenizin içeriğinin ilişkili olmasıdır. Bunun hakkında bir örnek vermek istiyorum. Teknoloji hakkında bir web siteniz var ve siz bu siteye bir backlink paketi satın alıyorsunuz. Ama aldığınız tüm backlinkler popüler gazetelerin sağlık, spor, dünya bültenine ait yayınlardan oluşuyorsa bu sağlıklı değildir. Arama motorları bunu fark ederler. Etmez iseler bile o içeriklerin içerisinden sizlerin sitesine trafik gelir mi bunu bir düşünmeniz gerekir.

Yorum Yapma

Yorum yapmak bir blogger için vazgeçilmezdir. Çünkü blogun tanıtımı için başka bloglara yapılan yorumlar trafiğin artmasını sağlar. Yorum yapacağınız içeriğinde sizin sitenizdeki içerik ile ilişkili olmasına dikkat etmenizi öneririm.  Bunun ile ilgili de bir örnek vermek istiyorum. Bir blog içeriği “Blogger Tema Nasıl Yüklenir” gibi bir başlığa sahip ve sizde bu içeriğin altına “Teşekkürler. Güzel bir yazı olmuş.” Demeniz ve altına link bırakmanız arama motorları tarafından backlink olarak algılansada sağlıklı backlink değildir. Bu içeriğin altına sizin “Teşekkürler. Güzel bir yazı olmuş. Benimde bulduğum birkaç blog temasına da buradan ulaşabilirsiniz” demelisiniz ki. Bu şekilde o sitede o yazıyı okuyan kişi yazıyı okuduktan sonra yorumlara geçip sizin yorumunuz okuyacaktır. Ve tabiki sitenizin konu ile ilişkili olmasını gerektiğini tekrardan söylememe gerek yok.

Tavsiye Yazı:  Dmoz ve Google İlişkisi

Misafir Blogculuk

Misafir Blogculuk bir blogu hayatta tutan can damarlarından biridir söyleminde bulunmam yanlış olmayacaktır. Bir blogu hatta tutan kaynaklardan biridir. Bu sayede elde ettiğiniz trafik ve backlink oldukça verimli ve sağlıklı olacaktır. Bu backlinkleri alırken de sizin siteniz ile misafir blogculuk yaptığınız sitenin aynı konu ile ilgili olmasına önem veriniz. Aksi halde bir siteden diğer giden ziyaretçiler şaşkınlık içinde birkaç saniye içinde sitenizden çıkacaktır. Misafir Blogculuk ile yazacağınız içeriğe daha çok önem vermenizde çok ama çok fayda var. Kendi blogunuzda yaptığınız hata sizin kitleniz tarafından kabul edilse bile diğer blogdaki kullanıcılar sizin hazırladığınız içerikteki hatalı bir yazınızı gördüğü zaman bunu kabul etmeyebilirler. Bu da o yazı sayesinde hedeflediğiniz kitle ve backlink artışını getirmeyebilir.

Link Değişimi

Sağlıklı bir link değişimi her blog için önemli bir backlink ve bunun sonucunda trafik kaynağıdır. Karşılıklı değişimi reklamlar yolu ile yapabilirsiniz. Kimi zaman web siteleri ve ya bloglar bunun duyursunu kendi sitelerinden yapabilirken çoğunlukla site sahibine mail yolu iletişime geçmeniz de fayda var. 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık ve 12 aylık gibi durumlarda her iki sitede bulunan bir logo veya reklam diyebiliriz.

Backlink Dizinleri

Backlink dizinleri denilince aklınıza sakın “Üye olun. 100 banklink alın” gibi siteler gelmesin. Burada bahsetmek istediğim kaliteli sitelerin dizinleri gidip sıra ile ilgili yerleri kendiniz doldurarak kayıt olmanız. En doğrusuda budur dizinler için. En bilinen dizin is Dmoz’dur. Kayıt olduktan sonra 1 yıl gibi süre sonra kabul edilebilirsiniz. Kaliteli sitelerin kabul edildiği bu dizine girebilmek oldukça zordur.

Sizlerinde backlink sağladığınız diğer yöntemleriniz var ise yorumlarınızı bekliyorum.

Yorum Yazınız

*

4 Yorum

  • buna benzer yazılarda genelde örnek linkler de bulunuyor, yani sizin kullandığınız tercih ettiğiniz sitelerin adresleri. Merak ettiğim PR yüksek olan siteler. Tşk

  • Söylediğiniz her şeye birebir katıldım. Peki, Hürriyet Bumerang’dan üyelik almak backlink sağlar mı? Yayınlandığı bir yer var mı, bilginiz var mı?