Tanıtımlar

Rusya’dan Alınabilecek Hediyelik Eşyalar


Uzun zamandır yurtdışı turları ile gitme hayalini kurduğunuz bir Rusya turu için program yaptınız, program yaparken alacağınız hediyeler listesinde nelere daha dikkatli bakmanız gerekiyor, öncelikle araştırmanızı tavsiye ediyoruz. Ülkede bulunan otantik Rus hediyeliklerinin çeşitliliği gerçekten akıl almaz. Matruşka bebekler ve Rus votkası dışında ailenize, arkadaşlarınıza, sevdiklerinize hediye götürmek için önerdiğimizdaha birçok yöresel ürünün olduğu Rusya alışveriş rehberi listemizebir göz atın. Keyifli Rusya turları için bol bol hatıra biriktirin.

  • Matruşka Bebekler

“Matryoshka” ismi eski bir Rus kadın adı “Matryona”dan geliyor. Bir efsaneye göre 19. yüzyılın sonlarında Moskova sanatçıları Vassiliy Zvezdochkin ve Sergey Malyutin birbiri içine gizli birkaç figürinden oluşan bir Japon oyuncak “fukuruma”ya benzer oyuncaklar yapıp el işlemeleriyle süsledi. Sonrasında ise matruşkalar yalnızca Rusya’nın dört bir yanında değil, aynı zamanda Paris ve Leipzig’de de satılmaya başladı. Matruşkalara bakarak çocukluk yıllarınıza gidebilirsiniz.

  • Dymkovo Oyuncakları

Rus esnafları, küçükleri oldukça fazla düşünmüşler.  Şirin bir hayvana, peri masalı bir kuşa veya efsane bir kahramana sahip olan parlak renkli bir oyuncak, herhangi bir çocuğa Rusya’dan ulaşabilecek güzel bir hediye. Doğal kilden yapılmış ve elle boyanmış, sevinç ve hayat dolu Dymkovo oyuncakları, Hristiyanlık öncesi geçmişinden gelen pagan sembollerini içeriyor. Bu sembollerle bezeli oyuncakları alırken anlamlarını sormayı unutmayın. Şans getirdiğine inanılan Dymkovo oyuncakları hikayesi ile birlikte çocuklara hediye etmek, hediyeyi daha da özel kılmaz mı?

  • Votka

Rusya turunuz dönüşünde alabileceğiniz Rus votkası, bu ülkenin en meşhur içeceklerinden. Rus votkasının herhangi bir tanıtıma ihtiyacı yok ve dünyanın her yerinde Rusya’nın bir numaralı içkisi olarak kabul edilir. En popüler markalar “Russkiy Standart”, “Putinka”, “Gzhelka”, “Kalaşnikof” ve “Zhuravli”. Bazı votka markalarından arkadaşınıza, babanıza veya patronunuza özel hediyelik şişelerden satın alabilirsiniz.

  • Kvass

Rusya’da alışveriş der demez akla ilk gelenlerden biri de Kvass. İçimi yumuşak olan diğer bir yerel içki olan Kvass evlerde pirinç, elma, çilek veya bal ile hazırlanıyor.  Geleneksel Rus Kvass koyu kahverengi bir renge sahip ve lezzetibiraz da olsa biraya benziyor. Kvass, Rusya’da çok sağlıklı bir içecek olarak kabul ediliyor ve vitamin yönünden de oldukça zengin. Çeşitli sağlık sorunlarını önlemeye ya da bunlara direnmeye yardımcı oluyor.

Tavsiye Yazı:  Dugunsalonlari.gen.tr ile Aradığınız Salonu Bulun

  • Rus Çikolatası

Rus çikolatası, zengin, doğal kakao ve sütün güçlü kokusu ile Rus İmparatorluğu’ndan günümüze kadar gelmiş. En iyi Rus çikolatalarından birini tattığınızda ilk başta çok acı gelebilir. En çok sevilen yerel çikolata markaları arasında Alyonka, Vdohnovenie, Skazki Pushkina ve Korkunov bulunuyor.

  • Bal

Arıcılık her zaman burada popüler olduğu için Rusya’dan ne alınır sorusuna da haliyle ilk vereceğimiz cevaplardan biri de bal oluyor. Bal, yüzyıllar boyunca Rus ihracatının önemli bir parçası olmuş. Ülkenin dört bir yanından balın getirildiği büyük bal pazarları, her yıl Moskova’da kuruluyor. Moskova’nın merkezinde güzel bir şekilde paketlenmiş balların satıldığı büyük bir bal süpermarketi olan Rumela’ya mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz.

  • Amberli tasarım takılar

Amber, kelime anlamı olarak “Güneşin gözyaşları” olarak adlandırılırken, Rusya’nın Baltık kıyılarından çıkarılır. Amber, Rus kuyumcuları tarafından en sevilen bir taş çeşidi. Amber, tokalardan yüzüklere kadar tüm takıların yanı sıra satranç setlerinde ve dekorasyon eşyalarında da kullanılıyor.

  • Orenburg Şalları

Bir koza kadar yumuşak olan Orenburg şalları, size okuduğunuz Tolstoy ve Dostoyevski dönemini hatırlatacaktır. Bu giysiler, yumuşaklığı ve sıcaklığı nedeniyle eskiden beri çetin geçenkış aylarındaüşütmemek için Rusya genelinde çok kullanılıyor. Kaliteli el örgüsü Orenburg şallarının geleneksel rengi beyaz veya gri, ancak günümüzde geniş renk yelpazesinde de mevcut. Bu nedenle seçim yapmakta oldukça zoırlanabilirsiniz.

  • Valenki Botlar

Hiçbir ayakkabı, ayaklarınızı, özellikle sıradan botların sizi korumayı başaramadığı sıfırın altındaki 30-40 derecede giyilecek olan keçe yününden yapılmış ünlü valenki kadar sıcak tutamaz. Savaştan sonraki birkaç on yıl boyunca valenki genellikle eski moda ayakkabılar olarak kabul edilse de sadece en soğuk havalarda giyiliyordu. Bugünkü valenki farklı renklerde üretiliyor ve deri, kristal ve nakışlarla süslenmiş olarak karşımıza çıkıyor. Moda severler için başka hiçbir yerde bulamayacağınız eşsiz bir hediye.

  • Krasnaya Moskva Parfüm

“Krasnaya Moskva” (Kırmızı Moskova), neroli ve bergamot, yasemin ve gülün açılış notaları ve ilang-ilang’ın temel notaları ile vanilya ve tonka fasulyesi izlerini taşır. Moskova’yı hatırlamak için güzel bir hediye olacak, kendinize veya sevdiklerinize özel hissettireceksiniz.

 

Yorum Yazınız

*