Rulman Kullanım Alanları ve Ticari Önemi

Bir tür makine elemanı olan rulman dönme mekanizmasına sahip sistemlerde metallerin birbiri ile temas etmesini engelleyen bir parçadır. Genişçe bir kullanım alanına sahip olan bu parçaya evlerde, sanayide, otomobillerde ve daha pek çok alanda rastlamak mümkündür. Rulmanlar sayesinde sürtünme ile parça aşınması ve ısı aşınması önlenmiş olunur. İhtiyacınız olan rulman çeşitleri içinse Akar Rulman web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Rulman Nedir?

Rulman kendi içerisinde yuvarlanma elemanı, dış halka, iç halka ve yatak gibi bileşenlerden meydana gelir. Kullanımı sırasında istenilen performansın alınabilmesi için özel ölçülerde tercih edilmesinde yarar vardır. Bu hesaplanırken yükseklik, dış ve iç çap milimetre türünden hesaplanır.

Nesnelerin dönme işlemini daha rahat ve sorunsuz şekilde yapabilmesi amacıyla kullanılan bu parça kuvvet aktarımı ve hareketlerin transfer edilmesinden sorumludur. Günümüzde en yaygın şekilde kullanılan makine parçalarından biri olması günlük yaşamdaki makine hareketlerini daha kolay hale getirir.

Rulman Kullanım Alanları ve Ticari Önemi

Rulman Hangi Alanlarda Kullanılır?

Neredeyse her makinede kullanılabilme özelliğine sahip olan rulmanlar özellikle endüstri ve otomotiv alanlarında yaygındır. Bunların yanı sıra mutfak tipi makinelerde, beyaz eşyalarda, uçak ve trenlerde, klima ve vantilatörlerde, kaykay ve bisikletlerde, asansörlerde, rüzgar santrallerinde, kamyonlarda ve daha pek çok yerde kullanılır. Rulman seçimi yaparken bu kullanım alanlarına göre seçim yapmalısınız.

Rulman kullanımının daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız yağlama maddesi, rulman kalitesi, kirlilik ve temizlik durumu, sıcaklık, malzeme yorulması, ihtiyaca uygun rulman seçilmesi, doğru montaj, uygun stoklama, toz, rutubet ve bu gibi etkenlere dikkat etmeniz gerekir. Bu parçaları seçerken rulman ölçü kataloğu kullanmanız faydalı olacaktır.

Üretici firmalar tarafından rulmanların daha dayanıklı olması adına formül geliştirilmiştir. Özellikle yağlama rulmanın ömrü üzerinde doğrudan etkili olan faktörler arasında yer alır. Bu sayede yuvarlanma elemanlarının zarar görmesine engel olunacaktır. Her bir rulman ticari işleyişin aksamaması açısından önemli olduğundan şekil bozukluklarına da sahip olmamalıdır.

Rulman Çeşitleri Nelerdir?

Yaygın şekilde kullanılan rulman çeşitleri dinamik ya da statik yük altında farklı hareketleri destekler. En çok kullanılan rulman türü ise bilyalı rulmanlar olarak bilinir. Akar Rulman aracılığıyla hem kaliteli hem de uygun fiyatlı olarak sipariş verebileceğiniz bu parça yağlama ihtiyacının az olması, yüksek aşınma direnci, kolayca değiştirilebilmesi ve düşük sürtünme nedeniyle daha az enerji kaybı gibi avantajlara sahiptir. Bunun haricinde yataklı rulman, lineer rulman gibi farlı rulman türleri de vardır. Yataklı rulman genellikle havalandırma sistemleri, kağıt makineleri, motor ve dişli kutularını bağlayan uzun şaftlar, konveyör bant silindiri gibi alanlarda kullanılır. Lineer rulman ise daha çok sürgülü yapılarda tercih edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir