Reseller Hosting Nedir, Ne İşe Yarar? Bayi Sunucular Nasıl Çalışır?

Hosting çeşitleri arasında çok sık duyulan bir terim olan reseller, kelime anlamıyla itibariyle ‘tekrar pazarlanan’ ve ‘bayi’ anlamlarını taşımaktadır. Bu anlamları itibariyle reseller hosting ne olduğunu düşünecek olursak da, bunun alınmış büyük bir hosting sunucu olduğu ve bu kaynaktan da yeni hosting hizmetlerinin sağlandığı belirtilebilir. Daha çok hosting firmalarının kullanmış olduğu yöntemdir. İçerisinde binlerce web sitesi barındırabilir. Bayi hosting olarak da bilinen bu sistemi kendiniz için kullanabilir, web sitelerinizi barındırabilir ya da müşterilerinizin web sitesi barındırma ihtiyacı için kullanabilirsiniz.

Reseller Hosting Nedir?

Reseller hosting nedir sorusunu detaylı alacak isek öncelikle hosting işlemine dönelim. Barındırma anlamını taşır ve dijital dünyada varlığınızı sürdürmeniz için hosting hizmetine ihtiyaç duyarsınız. Ancak herkesin dijitalde bulunma amacı farklı olabilir. Bir web sitesi açmak ile sunucu olarak hizmet vermek arasında çok büyük farklar vardır. Bu anlamda da hosting çeşitliliği söz konusudur. Reseller, yani bayi hostingi de bu anlamda farklı amaçlara yönelik olarak görebiliriz. Bu hostingi açıklarken, shared yani paylaşımlı hosting, kiralık sunucu, bayi hosting kavramlarını da görebiliriz. Sunucu bulundurmaya yönelik bir amacı vardır. Temede alınıp satılabilen bir işlemi bulunur. Yani sunucu bulundurma hizmetini bir firma olarak sunmak isterseniz bundan yararlanabilirsiniz. Aldığınız hosting içerisinde müşterilerinize web sitelerini barındırma imkanı sağlayabilirsiniz.

Reseller Hosting Nedir, Ne İşe Yarar? Bayi Sunucular Nasıl Çalışır?

Kimler Reseller Hosting Kullanabilir?

Sadece sunucu barındırma hizmeti sağlayan firmalar değil, kullanıcılar kişisel olarak da bu hizmetten yararlanabilir. Kimlerin reseller hostingi kullanabileceğine de bakarsak;

Web tasarımları: Bu kişiler çok farklı sektörler için web tasarım işi yapabiliyor. Bu işlemle birlikte hosting hizmetini verebilir, kazançlarını artırabilir. Kısacası bununla tüm işlemleri tek bir kaynaktan sunmuş olurlar.

Hosting Şirketleri: Yerel ya da global, küçük veya büyük ölçekteki tüm hosting şirketlerinin de müşterilerine sunucu barındırma hizmetini sağlaması için bayi hostingi tercih etmesi gerekir.

Fazla Web Sitesi Olan Kişiler: Sahip olduğunuz alan adı kadar hosting almaktansa reseller hizmetini tercih ederek tüm sitelerinizi burada barındırabilirsiniz.

Uygulama ve Yazılım Geliştiricileri: Web veya mobil uygulamalar geliştiren, yazılım geliştiricileri de yapmış oldukları ilk olarak bu hosting tabanında barındırabilir. Buradan müşterilere sergileyebilir ve satabilir.

Bayi Hosting Çalışma Prensibi

Hemen hemen web hosting ile aynı mantıkta çalışırlar. Sadece burada bulut sunucu kısmı özel bir yazılım aralığıyla parçalara bölünebilir. Bu şekilde de içerisinde çok fazla web sitesi barındırma hizmetini sağlamış olur. Ancak bundan daha fazlasını, yani donanımsal olarak da çok fazla nitelikte olmasını istiyorsanız fiziksel sunucuya da kurulabilmektedirler.

Reseller Hosting Avantajları Nelerdir?

Eğer ki ihtiyaçlarınız doğrultusunda çok fazla web sitesi barındırmanız gerekiyorsa bu hizmeti almanız çok daha avantaj sağlar. Çünkü;

  • Reseller hosting, web hostinge göre daha uygun fiyatlardadır. İçerisinde lisans ve donanım maliyeti barındırmaz.
  • Panelden yönetimi de oldukça basittir. Cpanel, DirectAdmin, Plesk gibi panellerden yönetimi de mevcuttur.
  • Limitsiz seçenekleri olduğu gibi paketinizi de yükseltme şansınız vardır. Eğer büyük ölçekte bir işletmeyseniz veya iş yapıyorsanız direkt olarak limitsiz seçenek ile veritabanı sayısı, site trafiği, mail hesabı gibi aşamalarda sınırsız seçenekleriniz olabilir. Ancak adım adım ilerleyen bir işletmeyseniz ihtiyacınız doğrultusunda istediğiniz an paket içeriğinde yükseltmeler yapabilirsiniz.
  • Hazır script yani WordPress, Laravel veya Opencart gibi çok daha fazla hazır scripti de kullanımınıza sunmaktadır.
  • Her şeyden önce de kendinize ait bir hosting firmasını kurmak istiyor ancak tecrübeniz yoksa reseller tercihiyle bu süreçte tecrübeler elde edebilirsiniz.

Diğer hizmetlerimizi görmek içim “ https://www.aysima.com/ “ tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir