Pvp Serverler Nedir ve Nasıl Oynanır?

Pvp serverler ile ilgili birçok soru görüyor ve yanıtlamaya çalışıyoruz. Tüm soru ve yanıtlarımızı bir araya getirsek muhtemelen kalınca bir kitap ortaya koyabiliriz. Tüm bu soru ve cevapları şu anda ele almak mümkün değil ancak bu yazımızda Pvp Serverler Nedir? sorusuna değinmeye çalışacağız. Bildiğiniz gibi rol yapma bilgisayar oyunlarından, web bazlı strateji oyunlara kadar birçok oyun bulunuyor. Bu oyunların her biri iyi bir ekip tarafından hazırlanıyor ve satışa sunuluyor. Patent  alıp oyunun bir diğer sahibi olan bazı firmalar da bu oyunları aktif ederek bir takım reklam çalışmasıyla popüler hale getiriyorlar. Bu şekilde patentle yayın yapan oyunlara offical yani resmi oyun diyebiliyoruz.

P

Pvp kelimesini kısaca özetleyip anlatımımıza kaldığımız yerden devam edelim: Pvp kelimesi private kelimesinin kısaltılmış halidir. Private kelimesi de İngilizce kökenli olup özel anlamına gelmektedir. Pvp serverler denildiğinde aklımıza ilk olarak özel oyunlar yani şahsa, kişiye ait oyunlar gelmelidir. Bu şekilde düşündüğümüzde bu olayı daha iyi anlayabileceğiz.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz resmi rpg ve web browser oyun dosyalarının illegal veya legal yollarla paylaşılmasından dolayı bazı girişimci arkadaşlar bu dosyalarla kendilerinin düzenlemiş olduğu oyunları yayına sürmek istiyorlar. Örneğin metin2 rpg oyunu üzerinden konuşalım. Metin2 bildiğiniz gibi birçok sunucusu olan bir oyun. Dünya üzerinde milyonlarca kullanıcısı bulunuyor. Metin2 yönetiminin oyun dosyalarını dışarıdaki forum veya paylaşım siteleri üzerinde dağıtmasıyla birçok pvp server ortaya çıkmıştır. Özellikle oyun dosyalarının şifrelenmemiş olması, kaynağın düzenlenebilir olması oyunu resmi metin2 serverinden daha ileri düzeye taşımıştır. Tüzel kişilikler tarafından düzenlenen bu oyunlar ufak tefek kazançlar elde ettiği için gelirlerinin bir kısmını reklama yatırarak daha fazla oyuncuyla buluşabiliyorlar. Oyuncu sayısı arttıkça resmi metin2 oyununa da yaklaşabiliyorlar. Bu durum metin2 yetkililerini rahatsız etmiş olsa da artık önü alınamayacak kadar popüler ve bitirilemeyecek bir boyuta ulaştı. Bu örneğimizle pvp serverler nedir sorumuzun cevabını daha iyi anlamış olduk. Aşağı yukarı tüm rpg ve web bazlı oyunlar bu şekilde başarıyı yakalamıştır. Başarılı olan iki diğer oyun ise Knight Online ve Silkroad Online oyunlarıdır.

Şimdi gelelim bir diğer soruya:  Pvp Serverler Nasıl Oynanır?

Bu soruya yine sıkça oynanan Metin2 Pvp Serverler üzerinden yanıt verelim. Bir metin2 pvp sitesini ziyaret ettiğimizde genelde indir veya kurulum bölümleri gözümüze çarpar. Bu bölümlerden dosyaları indirip metin2 klasörümüze atmamız yetmektedir. Oyuna giriş yapmamız için de oyunun-adi.exe adlı uygulamaya çift tıklamamız yeterlidir. Diğer knight online, silkroad online gibi birçok mmorpg oyunun kurulumu ve indirilmesi bu şekilde yapılmaktadır. Nasıl oynanır kısmına gelecek olursak; oyunların, ufak farklılıklar ve değişiklikler dışında resmi oyunlardan hiçbir farkı bulunmamaktadır. Pvp serverler resmi oyunlara göre daha kolay ve eğlencelidir. Siz de oynadığınız her hangi bir online oyunun pvp server keyfini yaşamak istiyorsanız www.pvpserverler.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir