Organik SEO Altyapınız için İçerik Ajansı Desteği Alın

SEO yani diğer bir adıyla arama motoru organizasyonu, web sitelerinin Google başta olmak üzere arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlar. Bu çalışma sayesinde, firmalar daha yoğun bir trafiğe sahip olur ve hedef kitlelerini genişletebilir. İçerik ajansı, size SEO konusunda destek olarak organik bir altyapıya sahip olmanızı sağlar. Profesyonel bir çalışma olan SEO altyapısında dikkat edilmesi gereken pek çok detay vardır. Bunlardan birkaçına örnek vermek gerekirse; strateji, site içi optimizasyon, belli periyotlarla içerik girişi, linkleme çalışmaları, raporlamadır.

Web siteniz için neden SEO çalışmasına ihtiyacınız olduğunu rakamlarla şu şekilde açıklayabiliriz:

  • 2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre 82 milyonluk Türkiye nüfusunun 59 milyonu aktif olarak internet kullanıyor.
  • İnternette arama yapanların %90’ı Google’ı, %7’si ise Yandex ve diğer arama motorlarını kullanıyor.
  • Arama motorunda bir şey arayan kullanıcıların %90’ı ise 2. sayfayı ziyaret etmiyor. Yani web sitenizin ilk sırada yer alması, organik trafik açısından büyük bir öneme sahip.

Bu rakamlara bakıldığında içerik ajansı ile çalışmanın size pek çok faydası var.

Organik SEO Altyapınız için İçerik Ajansı Desteği Alın

SEO Altyapısında Bulunması Gereken Özellikler

Arama motorlarında üst sıralara ulaşabilmek için öncelikle web sitenizin altyapısının bazı kriterlere sahip olması gerekir. Web sitesi kurulumundan önce doğru bir altyapıya sahip olduğunuzdan emin olmanız oldukça önemlidir. Bir organik SEO altyapısı aşağıda sayılan kriterleri karşılamalıdır:

  • Site Hızı: Web sitenizin kesintisiz ve hızlı bir web servisi sağlaması oldukça önemlidir. Hızlı web siteleri kullanıcı deneyimi açısından olumlu bir özelliktir. Yavaş açılan web siteleri, kullanıcıların o siteyi tercih etmemesine yani ziyaretçi kaybına neden olur. Bu da SEO puanı açısından eksidir.
  • Mobil Uyumluluk: Web sitenizin mobil uyumlu olması SEO çalışmaları açısından önemlidir. Mobil uyumlu web sitesine sahip olarak, farklı ekranlarda web sitenizin kusursuz bir şekilde görünmesini sağlayabilirsiniz. Kullanıcı deneyimi açısından büyük öneme sahip olan mobil uyumluluk, SEO çalışmalarında size avantaj sağlar.
  • SSL Sertifikası: Özellikle son dönemlerde, web sitelerinin SSL sertifikasına sahip olması daha da önemli. Bu sertifika, Google’ın gözünde web sitesini daha güvenli hale getirir. Ayrıca bu sertifika sayesinde web sitesi ziyaretçilerinin bilgileri 3. kişiler tarafından ele geçirilemez. SEO çalışmaları açısından SSL sertifikası büyük önem taşır.
  • Sade ve Temiz Kodlar: Web sitenizde yer alan tüm kodlar sade ve temiz olmalı; gereksiz kodlar bulunmamalıdır. Ayrıca web sitesi oluşturma sürecinde sade ve yük getirmeyen kodlamaları kullanmak SEO açısından önemlidir. Bu aynı zamanda web sitenizin daha profesyonel görünmesini sağlar.
  • Akıllı URL’ler: Web sitesi içeriklerinizin SEO ile uyumlu olarak otomatik oluşması önemlidir. URL yapılandırması, sayfa başlığı ile uyumlu olmalıdır.
  • Site Haritası: Arama motorlarının sayfaları takip ettiği site haritası dosyası SEO açısından önemlidir. Bu harita sayesinde web sitenizdeki tüm içerikler listelenir ve arama motorları tarafından takip edilir. Otomatik olarak güncellenen site haritaları, size hızla üst sıralarda yer alma imkanı sunar.

SEO Temelli İçerik Çalışmalarının Web Sitelerine Faydaları

SEO çalışmaları, web siteleri açısından pek çok avantaja sahip. Profesyonel tekniklerle ilerlemesi gereken bu çalışmalar, içerik ajansı hizmetleri arasında yer alır. SEO çalışmalarının profesyonellerce ilerletilmesi daha etkili sonuçlar getirir. Web sitenizde kendi başınıza yapabileceğiniz belli SEO taktikleri olsa da bu konuda bir içerik ajansından hizmet almak, sizin için daha hızlı sonuçlar sunar. Web sitenizin SEO uyumlu olması pek çok faydaya sahiptir:

  • Uzun vadeli ve sabır gerektiren faaliyetlerden oluşan SEO çalışmaları, hedeflediğiniz noktaya ulaşmanız konusunda size yardımcı olur.
  • Web sitenizin arama motorlarında görünür olmasını hatta ilk sıralarda yer almasını sağlar.
  • Organik olarak web sitesi trafiğinizin artmasını sağlar.
  • Hedef kitlenizin web sitenizi tanıması ve sizinle daha hızlı iletişim kurabilmesi açısından SEO çalışmaları önemlidir.
  • Potansiyel müşterilerinize daha kısa süre içinde ulaşabilir ve hedef kitlenizi genişletebilirsiniz.
  • Hedef kitlenizin web sitenizi daha sık ziyaret etmesini sağlar.
  • Marka bilinirliği ve müşteriler açısından güven kazanmanıza yardımcı olur.
  • Reklam çalışmaları için ekstra bütçe ayırmanıza gerek kalmadan SEO çalışmalarına ayırdığınız bütçe ile dijital platformlarda büyüyüp gelişebilirsiniz.

Oldukça geniş kapsamlı bir alan olan SEO çalışmalarında her detayın titizlikle yönetilmesi gerekir. Web siteniz SEO ile ne kadar uyumlu olursa, arama motorlarında o kadar üst sıralara çıkabilirsiniz. Bu sayede hedefinize ulaşmanız da daha kolay olur. Bu konuda özel olarak hizmet veren SEO danışmanlığı ajansları vardır. Web sitenize uygun SEO altyapısını oluşturarak, Google’da üst sıralarda çıkma durumunuzu sürekli kılarlar. Bu da rakip analizi, güncellemeler ve doğru içerikler sayesinde olur. Özellikle organik olarak yaptığınız SEO çalışmaları sayesinde web sitenizin tıklanma oranını doğrudan yükseltebilirsiniz. Herhangi bir reklama gerek kalmadan, verdiğiniz hizmetleri arayan kişilere kolayca ulaşabilirsiniz. Tabi ki web siteniz de SEO uyumlu olacağı için kullanıcılar aradıkları bilgiye hızlıca ve en doğru şekilde ulaşabilir. Yani içerik ajansı siz ve müşterileriniz arasında önemli bir köprü görevi görür de diyebiliriz.

Hangi Alanlarda SEO Uygulanır?

SEO çalışmaları bir web sitesinin her alanını kapsar. Bu alanların tümünde SEO çalışması yapılması, web sitesine tıklanma oranının yükselmesiyle doğru orantılıdır. SEO marketing yapılan alanlarla ilgili aşağıda daha detaylı bilgi verilmiştir:

  • Teknik SEO: Web sitesinin hızlı açılması ve teknik olarak doğru çalışması, ziyaretçiler için oldukça önemlidir. Bu da arama motoru optimizasyonu ile sağlanabilir. Web sayfalarının iyileştirmeye uygun yerlerinin belirlenmesi ve önerilerin paylaşılması, teknik SEO olarak ifade edilir. Yüklenme hızı, dosya büyüklükleri, site için erişim hızı, kırık bağlantıların belirlenmesi demektir.
  • Sayfa İçi SEO: Belirlenen anahtar kelimelerde, marka web sitesinin organik aramalarda ilk sıralara yükselmesi için yapılan çalışmalardır. Site için SEO çalışmalarında yeterli sayıda ve doğru anahtar kelimelere yer verilmeli, URL SEO ile uyumlu şekilde düzenlenmeli, başlıklara H1 tag ile başlanmalıdır.
  • Sayfa Dışı SEO: Web sitesi dışında hedefe ulaşmak için yapılan çalışmaların tümü sayfa dışı optimizasyondur. Dışarıdan web sitesine gelen arka linkler, sosyal medya desteği, forumlardaki destekleyici yazılar sayfa dışı SEO’ya dahil edilir.

SEO uzmanlığı ve SEO danışmanlığı alanında hizmet veren içerik ajansları, organik arama sonuçlarında web sitenizi ilk sıralara taşır. Bu çalışmalarda başarılı olmak istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey bir uzman desteği almaktır. Dijital içerik ajansı, bu konuda size aradığınızı verebilir. Çünkü web siteleri için doğru SEO çalışmasını yaparak tüm alanlara bunu etkili bir şekilde uygulayabilir. Özellikle SEO danışmanlığı veren ajanslar, rakip analizi yaparak doğru ve yanlışları tespit eder. Buna göre aylık ya da yıllık olarak strateji hazırlar. Tercih edeceğiniz içerik ajansının SEO alanında uzman olması çok önemlidir. Bu hem tıklama maliyetlerini azaltır hem de uzun vadede istediğiniz hedefe ulaşmanız konusunda size yardımcı olur. Web sitenizin organik aramalarda ilk sıralara yükselmesi için ihtiyaçlarınızı belirleyerek ilerleyen içerik ajanslarını tercih etmelisiniz. Böylece adım adım ilerleyerek tüm eksiklerinizi giderebilir ve doğru çalışmalar ile hedef kitlenizi genişletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir