Online Uçak Bileti Nereden Alınır?

Online uçak bileti almak oldukça kolay ve basit bir yöntemle gerçekleşmektedir. Firmanın web sitesine girerek, uygun uçak bileti kampanyalarını görmek ve istenilen uçak biletine sahip olmak mümkündür. Yapılması gereken ilgili alanları doğru bir şekilde doldurmaktır. İsim, soyadı bilgileri, hangi saatte uçuş yapılmak istendiği, nereden nereye uçuş gerçekleşecek gibi bilgilerin sisteme sırasıyla girilmesi, uygun uçak biletinin bulunmasına yardımcı olmaktadır. Online şekilde uçak bileti satın alma işlemi, belirtildiği gibi basit ve kolay bir şekilde gerçekleşir. Herhangi bir acenteye veya firmaya gitmeye gerek kalmadan yapılacak işlemlerle, hızlı bir şekilde uçak bileti satın alınabilir.

Online Uçak Bileti Nedir?

Uçak bileti almak artık zahmetsiz bir şekilde gerçekleşmektedir. Uygunabiletal.com sitesi sayesinde, tek bir tıkla uçak bileti almak kolay bir hâle gelmiştir. Havaalanlarında bulunan uzun kuyruklarda uçak bileti sırası beklemek, bazı durumlarda sıkıntılara yol açmaktaydı. Teknolojinin gelişmesi ile artık ihtiyaç duyulan işlemlerin hızlı bir şekilde gerçekleştirilme olanağı sağlanmıştır.

E-bilet olarak geçen bu tarz biletler, internet siteleri ve mobil uygulamalar aracılığıyla satın alınmaktadır. Uçak bileti online satın alındığında baskıya gerek duyulmaz. Bu noktada baskılı biletler gibi kullanılabilmektedir. Bilet satın alan kişilerin bilgileri elektrik ortamda veri olarak saklanmaktadır. Online bilet alan yolcular, kontrol sırasında pasaportları ile giriş yapma olanağı bulurlar. Uçak bileti almak isteyenler, sitede yer alan uçak kampanyalarını takip edebilir ve en ucuz uçak biletini bularak satın alabilirler.

Online Uçak Bileti Rezervasyonu Nedir?

Ucuz uçak bileti almak isteyen kişiler, bu biletlere olan yoğun ilgiyi göz önünde bulundurarak, uçak bileti ayırtmak isteyebilirler. Bu işleme uçak bileti rezervasyonu denilmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken konu, rezervasyonun çok uzun süre bekletilmeyeceğidir. Ucuz uçak biletleri daha sonraki bir uçuş tarihi için satın almak isteniyorsa, ücretli rezervasyon yoluna gidilebilir. Uygunabiletal.com sitesi fiyat sabitleme imkânı sunarak, ufak bir ücret karşılığında, ucuz uçak biletinin normal süreden biraz daha uzun bir süre rezerve edebilmektedir. Rezerve süresi dolmadan herhangi bir tarih içinde uçak biletini satın alarak uçuş gerçekleştirilebilir.

Online Uçak Bileti Rezervasyonu Nasıl Yapılır?

Online uçak bileti rezervasyon işlemlerinde, birkaç adımın doğru bir şekilde izlenmesi gerekmektedir. Öncelikle online bilet sitesine girip işlem yapılabilir ya da müşteri hizmetlerini arayarak uçak bileti rezervasyon işlemleri yapılabilir. Bu işlemlerde kişilerden istenen bilgilerin net bir şekilde yazılması gerekir.

Uçuşun tek yönlü mü çift yönlü mü olduğunun belirtilmesi, hangi şehre, hangi tarihte uçuş yapılmak istendiği ve kaç kişinin bu uçuşa katılacağı hakkında bilgi verilmesi gerekmektedir. Bu noktalara karar verilmesinin ardından, uçuş paketinin seçilmesi gerekir.  Daha sonra ek hizmet beklentileri belirlenip, kişisel bilgilerin girilmesi gerekir. Son olarak yapılan işlemlerin doğru bir şekilde beyan edildiğine dair bilet bilgileri yer alır. Ardından kişinin işlemleri onaylaması gerekmektedir. Bu sayede bilet rezervasyon işlemleri tamamlanmış olacaktır.

Online Uçak Bileti Hangi Saatlerde Satın Alınmalıdır?

Yapılan araştırmalar sonucu online uçak bileti satın almak isteyenler belli saatleri tercih etmelilerdir. Genellikle akşam19:00 ve gece 22:00 saatleri arasında online bilet almak doğru bulunmamaktadır. Uçak bileti satın almak isteyen kişiler, sabah saat 5:00 gibi bilet satın alma işlemi gerçekleştirebilirler. Bu saatler yoğunluk ve uçak bileti fiyatları bakımından belirlenmiştir. Ancak uçak bileti almak isteyen kişiler, istedikleri saatte uçak bileti alabilirler.

Online Uçak Bileti Rezervasyonu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Uçak bileti rezervasyonlarında kişilere, passenger name record kodu gönderilmektedir. Bu koda kısaca PNR kodu denir. Sanal ortamdan uçak bileti alan kişilerin mail adreslerine veya mesaj yoluyla bu kodlar iletilmektedir.  PNR kodlarının uçuş yapacak havaalanında kullanılması gerekir.  Bu kod olmadan, uçuş yapacak kapıya geçilmesi mümkün olmayacaktır. Görevli bilet sahibi kişilerden PNR kodu bilgilerini ya da düzenlenen dokümanlarını isteyecektir.

İnternet üzerinden online uçak bileti satın alındığında, e-posta ya da mesaj olarak gelen PNR kodunu check-in işlemleri sırasında ilgili görevliye göstererek, kiosk ekranlarına kişisel bilgilerin girilmesiyle doküman çıkarma işlemi gerçekleştirilebilir. Online bilet onaylama işlemlerinin görevliler tarafından kontrol edilmesinden sonra, direkt olarak uçuşa geçilebilir. Uçak bileti bilgilerinin ve kişisel bilgilerin doğruluğunun kontrol edilebilmesi için sanal ortam üzerinden PNR kodu ile sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Sistem üzerinden kişiler ad, soyadı ve kod bilgileriyle, bilet ile ilgili olan tüm detayları görebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir